– Благородна місія завершена! – наголосив на початку заходу начальник управління утилізації та гуманітарного розмінування ДП «Укроборонсервіс» Костянтин Дарькін. – Таким чином Україна ставить крапку в питанні ліквідації на своїй території носіїв ядерної зброї і зброї масового знищення.
Заступник керівника управління-завідувач відділом міжнародних аспектів нерозповсюдження та контролю над озброєнням управління міжнародної безпеки Департаменту зовнішньополітичних аспектів національної безпеки апарату РНБО України Олександр Доценко зауважив, що відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння від 30 листопада 2009 року між Держдепартаментом США і Міністерством оборони України про допомогу в ліквідації і демілітаризації ракетних комплексів «Скад», українська сторона повністю виконала свої зобов’язання.
– Україна у спадок від СРСР отримала величезну кількість озброєння і боєприпасів. Це надмірний тягар для держави, тому в Україні реалізується низка проектів міжнародної технічної допомоги. Провідну роль в цих процесах відіграють США від яких ми отримуємо велику підтримку у багатьох сферах діяльності, у тому числі і цей проект з роззброєння та забезпечення безпеки наших громадян, – підкреслив Олександр Доценко.
Учасники заходу та поважні гості урочистої події, під підняті державні прапори України і США, взяли участь у церемонії розрізання останньої вантажівки «Скад-Б» на майданчику утилізації елементів ракетних комплексів..
Другий секретар посольства США в Україні Юрій Федьків від імені посла США в Україні пана Джона Теффта та від імені Держдепартаменту США висловив велику вдячність усім військовим і цивільним спеціалістам, які доклали великих зусиль для успішного завершення цього проекту.
– Сполучені Штати Америки надали фінансову підтримку цьому проекту аби допомогти Україні з утилізацією і демілітаризацією ракетного комплексу «Скад» і знищення рідкого ракетного палива, яке зберігалося у Радехові поблизу Львова, – зазначив другий секретар посольства США в Україні Юрій Федьків. – Спільна робота України і США у цьому проекті є яскравим свідченням вигоди близького двостороннього співробітництва між нашими країнами. США продовжуватимуть надавати допомогу Україні у знищенні твердого палива ракет РС-22 і в утилізації нестабільних складів з боєприпасами, протипіхотних мін та стрілецької зброї в рамках проекту Партнерство Заради Миру. Впевнений, що стратегічне партнерство між нашими країнами за допомогою успішної реалізації подібних проектів, лише поглиблюватиметься і зростатиме, – додав дипломат.
Спілкуючись з журналістами Олександр Доценко наголосив, що в Україні утилізується надлишкова і не придатна до застосування зброя. Ті запаси озброєння і боєприпаси, які потрібні для функціонування Збройних Сил утримуються у безпечному і надійному стані для їх подальшого використання за призначенням.
Акцентуючи увагу на можливостях Центру ДП «Укроборонсервісу», Костянтин Дарькін зазначив, що підприємство відповідає усім вимогам міжнародних стандартів якості ISO-9000, забезпечує надійний захист навколишнього середовища від шкідливих викидів, які виникають при утилізації боєприпасів. Виробничі потужності Центру дозволяють утилізувати артилерійські та інженерні боєприпаси, гранатометні постріли, боєприпаси стрілецької зброї та авіаційні засоби ураження, виконувати ремонт різної номенклатури артилерійських боєприпасів. Підприємство спроможне у рік утилізовувати 12 тисяч тон боєприпасів.
– Державний Департамент США на двосторонніх перемовинах українсько-американської робочої групи в березні поточного року, у Вашингтоні, підтвердив, що США готові профінансувати утилізацію ще 76 тисяч тон різних видів боєприпасів, стрілецького озброєння і протипіхотних мін. Це питання наразі розглядається в Кабінеті Міністрів України. Тож, є небезпідставні сподівання, що Україна і надалі позбавлятиметься надлишків застарілого озброєння і боєприпасів, а не витрачатиме державні кошти на їх утримування, – підводячи підсумки зазначив Костянтин Дарькін.
Андрій АГЄЄВ.
ЦРМЦ МОУ
Довідка:
Ракетний Комплекс 9к72 (кодове позначення НАТО – «Скад Б»)
У кінці 1950-х р.р. створювалася і в 1962 р. була прийнята на озброєння ракета Р-17 (8К14). Спочатку ця оперативно-тактична ракета, що була розвинута у Р-11/P – 11M і що мала дальність стрільби 50-300 км, як і прототип, розміщувалася на гусеничних шасі. Для ракети Р-17 був створений ядерний боєзаряд потужністю до 10 кт.
Ракетна бригада “Скад” мала у своєму складі 3 дивізіони (у кожному – по 3 батареї з однією пусковою установкою). Всього у бригаді було 9 пускових установок, до 500 автомашин спеціального і загального призначений, 800 чоловік особового складу (у власне стартових батареях – 243 людини) – чисельність особового складу одного стартового взводу складала 27 чоловік.
Стартовий агрегат 9П117М1В у відповідності з прийнятою в 1962 р. урядовою постановою для розміщення оперативно-тактичних ракет до 1965 р. були створені мобільніші колісні пускові установки 9П117 на базі шасі МАЗ-543 (з колісною формулою 8×8).
9П117М1 у такому вигляді комплекс з ракетою Р-17 отримав позначення 9К72 (кодове позначення НАТО – “Скад Б”), ставши в 1970-і – 1980-і р.р. основним оперативно-тактичним ракетним комплексом радянських Сухопутних військ. У експортному варіанті (Р-300) комплекс широко поставлявся за рубіж причому в Іраку в 1980-і г.г. були створені модифікації з дальністю 900 км (“Аль-Аббас”), власні модифікації Р-300 створювалися також в КНДР і Єгипті.
У 1998 році всі комплекси, що були у Збройних силах України, були об’єднані в три ракетні бригади 1-ої ракетної дивізії. Наразі ці ракетні комплекси на озброєнні вітчизняних Збройних Сил не перебувають.
За роки незалежності України “Р-300” були приводом для тиску з боку Вашингтона. Довгий час США фактично вимагали, щоб Україна свої “Скади” порізала, аргументуючи це приєднанням до міжнародного Режиму по контролю за ракетними технологіями (РКРТ) і домовленостям, що існують по ракетах середньої і малої дальності (РСМД).
Україні, згідно з цими документами, заборонено мати ракети з радіусом дії більше 500 км. Але насправді під жоден з цих договорів “Р-300” не підпадає, оскільки даний ракетний комплекс може працювати тільки на відстані до 300 км.
Таким чином Україна ставить крапку в питанні ліквідації на своїй території носіїв ядерної зброї і зброї масового знищення. Фінансують утилізацію “Скадів” США.