Проблеми з поверненням кредиту-позики? Звертайся до фінансового омбудсмена.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

 Бо приємні вуху пропозиції банківських-кредитноспілкових клерків про мізерну, або навіть, нульову ставку, виявляються лише нахабним рекламним штукарством. За гострої потреби в грошах на термінові потреби, людина часто-густо хапається за подібні пропозиції та потрапляє в боргову яму банків, ломбардів, або кредитних спілок.

За даними проекту USAID (агентство США з міжнародного розвитку) «Трансформація фінансового сектору», оприлюдненими журналістам на засіданні прес-клубу у Львові 16 серпня цього року, в нашій державі фінустановами все ще поширюються рекламні матеріали з обіцянками надавати кредити під «0» процентів, що заборонено Законом, або ж за ставкою, близькою до «0».

Позичальники часто-густо не отримують повної інформації у письмовому вигляді про кредити та процес його повернення. Зазвичай представниками фінустанов у договорах позики-кредиту не зазначається реальна річна ставка та загальна вартість кредиту. «Загострені» на залучення нових клієнтів, консультанти наголошують на низькій НОМІНАЛЬНІЙ ставці – десь 0.01%, але замовчують про різноманітні комісії – за видачу готівки, щомісячну і т.п. Через такі приховані, додаткові оплати, «дешевий» кредит обійдеться людині в ломбардах – кредитних спілках у 300 і навіть до 1000% річних. І ще одна улюблена «мантра» фінансових клерків – про страхові поліси.

Коли позичальникові в безапеляційній формі нав’язують конкретну страхову компанію, що також заборонено. Людина має право сама обирати з ким підписувати договір страхування, але про це мало хто знає. Надасть ці та інші знання з фінансових справ пов’язаних з позиками та кредитами, а за потреби й стане на захист позичальника, або кредитора – фінансовий омбудсмен.
В Україні буде створено незалежний механізм альтернативного позасудового вирішення спорів між споживачами фінансових послуг та фінустановами.

Відповідний законопроект зареєстровано у Верховній Раді на початку цього року. Для підвищення довіри громадян до банківської системи пропонується створити установу фінансового омбудсмена. Як зазначила експерт із захисту прав споживачів фін послуг проекту Трансформація фінансового сектору» Тетяна Буряк, омбудсмени з фінансових питань успішно працюють в більшості країн ЄС,а також у Великій Британії, Австралії, Канаді, Вірменії.
Що дасть подібна нова структура українцям? По-перше доступного, ефективного і головне-незалежного фінансового радника. По-друге, економію грошей на судові витрати, адже установа фінансового омбудсмена вирішуватиме суперечки між позичальником та кредитодавцем у позасудовий спосіб – шляхом переговорів зі сторонами суперечки.

З досвіду країн, де вже працюють фінансові омбудсмени випливає, що у 90 випадків зі 100 суперечки між позичальниками та банками закінчуються компромісом після звернення до фінансового омбудсмена. Окрім користі для пересічного споживача фін послуг, нова установа вирішення кредитних спорів не стане додатковим тягарем для державного (читай – народного) кошторису: гроші на утримання медіатора виділятиме бізнес, що працює у фінансовому секторі. Щоправда послуги нового омбудсмена не будуть благодійними.

Щоб звернутися до установи фінансового медіатора, громадянин має сплатити 90 гривень. Чи справді все буде так гарно і приємно для позичальників і їхніх кредиторів, покаже час, відлік якого розпочнеться після прийняття вищим законодавчим органом України закону «Про установу фінансового омбудсмена».

Заробляти достатньо, щоб не потрапляти у скрутне фінансове становище, бажає читачам учасник Львівського прес-клубу, журналіст з Хмельницького Андрій Макогон