https://moyagazeta.com/

Річки в Хмельницкій області в досить поганому стані

Як повідомив Моїй газеті+ начальник Інспекції Гуменюк В.В, забруднення органічними речовинами залишилось на рівні минулого року і перевищувало нормативи від 1,2 рази (створ № 43, р.Дністер, с.Рудківці, Кам’янець-Подільського р-ну) до 2,5 рази (створ №2, р.Південний Буг, с.Червона Зірка, Хмельницького р-ну) для водойм рибогосподарського призначення та від 1,1 рази (створ №72, р.Горинь, с.Васьківці, Славутського р-ну) до 1,4 рази (створ №46, р.Хомора, вище м.Полонне) для водойм господарсько-побутового призначення.

Забруднення річок амонієм сольовим дещо збільшилось. У І кварталі 2010 року виявлено перевищення нормативів ГДК в 1,3 – 4,3 рази. Найбільші перевищення зафіксовано у створах №1 (р. Південний Буг, м. Хмельницький, Гречани) та №75 (р.Гуска, м.Шепетівка). У минулому році перевищення по даному показнику становило 1,1 – 2,7 рази.

Зафіксовано незначне перевищення по нітритах. Даний показник перевищує ГДК для водойм рибогосподарського призначення в 1,4 – 2,9 рази. У відповідний період минулого року перевищень по нітритах виявлено не було.
На протязі січня-березня фіксувалось забруднення річок синтетичними поверхнево-активними речовинами. Їх концентрація перевищувала нормативні показники в 3,6 – 5,7 рази. Найбільш перевищення виявлено в річці Південний Буг, м. Хмельницький , Гречани – в 5,7 рази.

Забруднення річок області фосфатами залишилось на рівні минулого року.
Наявність у поверхневих водах солей важких металів, зокрема заліза, порівняно з відповідним періодом 2009 року, збільшилась. Найвищі концентрації солей заліза з перевищенням нормативів у 3,4 та 4,7 раз спостерігались у річках Дністер (с.Рудківці, Кам’янець-Подільського р-ну) та Збруч (с.Ісаківці, Кам’янець-Подільського р-ну). В річках південного та центрального регіонів концентрація заліза була в межах встановлених норм.

Солі міді в річках північної частини області перевищують нормативи у 2 – 4 рази, південної частини області в 3 – 5 рази, центральної частини області в 4 – 6 раз. По північному регіону, у порівнянні з минулим роком, змін не відбулося.
Перевищення концентрації нікелю і цинку зафіксовано у річках південного регіону. Їх концентрації перевищують нормативи ГДК для водойм рибогосподарського призначення у 5 – 8 раз, що також є погіршенням ситуації, у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

На протязі трьох місяців в перевірених створах не виявлено перевищень по нітратах, хлоридах, сухому залишку, нафтопродуктах.
Незначне збільшення концентрацій деяких забруднюючих речовин у річках області пояснюється великою кількістю снігу, який випав протягом зими, та з приходом весняного потепління почав інтенсивно танути і, стікаючи в річки, змивати з землі весь бруд.
Кисневий режим річок області в межах норми. Найменш забрудненими річкам можна вважати річки: Цвітоха, Горинь (с.Ташки, Славутського р-ну, м.Нетішин), П.Буг (м.Хмельницький, шлюзи), Смотрич (с.Голосків, Кам’янець-Подільський р-он), Збруч (с.Юринці, Городоцького р-ну), Случ (с.Дружне, Красилівський р-он), оскільки на момент перевірки перевищень концентрацій забруднюючих речовин виявлено не було.

Річки області забруднюються зливовими каналізаціями міст та підприємствами, які скидають свої зворотні води без достатньої очистки. До переліку таких підприємств відносяться: КП „Господарник”, смт.Чемерівці, КП «Центр-Сервіс», смт.Ярмолинці, ПТРВП «Авторемсервіс» «Адвіс-Ріно-Авто», с.Меджибіж, Летичівського р-ну.

Керівники підприємств, недостатньо очищені зворотні води яких потрапляють у поверхневі води, притягуються до адміністративної відповідальності, а підприємству нараховуються збитки за нанесення шкоди навколишньому природному середовищу.
 

Информационная служба “Моей газеты+”