https://moyagazeta.com/

SOS! «АТЛАНТИДА» ПІД ЗАГРОЗОЮ! (Фото)

У 1950-х роках там був закладений кар’єр із видобутку гіпсу, який швидко припинив свою діяльність, бо у вісімнадцятиметровій товщі виявилося багато пустот, які довгий час не привертали нічиєї уваги. 1968 року київські спелеологи під керівництвом В.Я. Рогожнікова дослідили пустоти, за одним з яких виявилась невелика печера, яка закінчувалася тупиками. Багатометровий розкоп 1969 року привів до великої зали, яким розпочинається велика печерна система. Вже перше дослідження показало її унікальність. Чіткі скульптурні форми ходів і залів на трьох поверхах, велика кількість прекрасних гіпсових кристалів різного кольору та розмірів – ці та інші особливості ставлять це геологічне утворення в ряд найцікавіших та найунікальніших гіпсових печер України. Сам керівник експедиції говорив, що у досліджених ним 600 печерах колишнього СРСР і закордону не бачив подібної краси. І назва печери, яку їй дали першовідкривачі, асоціюється з таємничістю і красою. Про це свідчать і назви окремих залів – «Радості», «Золотої осені», «Ніжність», «Червоних маків», «Храм Богів», «Казка». На стінах і стелях, нішах, виступах залів природа впродовж мільйонів років створила кришталеву мозаїку сніжно-білих, прозоро-червонуватих, лимонно-жовтих кристалів, фігур гіпсових сталактитів, гірлянд, чудернацьки закручених кристалів кальциту, кам’яних квітів… Присутня навіть музика! Достатньо доторкнутися до скульптур, щоб виникли глибокі мелодійні звуки. А після фотоспалаху стіни ще довго світяться зеленуватим світлом.


Уже 1970 року печеру взяли під охорону на місцевому рівні, а 1975 року їй надано республіканського (загальнодержавного) статусу. 2000 року печеру передано під охорону еколого-правової громадської організації «Подільське екологічне товариство». Було встановлено охоронні знаки та інформаційні стенди на скелі поруч з входом до печери, висаджено зелені насадження, зібрано сміття.
Але, починаючи з 2003 року, точиться протистояння між Подільським екологічним товариством, на боці якого виступає Держуправління охорони природи та прокуратура, та ВАТ “Гіпсовик“ (сьогодні – “Полірем Гіпс“) (м. Кам’янець – Подільський), на боці якого виступає місцева сільська рада, стосовно подальшої розробки гіпсів у безпосередній близькості до печери. Позиція сільради зрозуміла – вона намагається залучити додаткові кошти до місцевого бюджету, облаштувати дороги, забезпечити нові робочі місця для жителів села. Але при цьому може бути пошкоджена сама печера. Тому Подільським екологічним товариством, спільно з державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області та Національним природним парком “Подільські Товтри” з червня 2008 року розпочато екологічний проект “Нова Атлантида“, метою якого є охорона та збереження біологічного та ландшафтного різноманіття зі збереженням та відновленням третьої в Європі за красою кристалічної печери «Атлантида».
В рамках проекту вже проведено два семінари “Сучасні засоби охорони, збереження та раціонального використання геологічних і спелеологічних об’єктів“. На семінарах, які відбувалися за участі провідних українських та місцевих науковців, представників державних органів і служб, місцевої громади, було розглянуто та обговорено сучасний стан охорони та збереження геологічних і спелеологічних об’єктів на території області, а також шляхи раціонального використання природних геологічних і спелеологічних багатств у рекреації та розвитку зеленого екологічного туризму на прикладі геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення “Печера Атлантида“. Також прийнято відповідну резолюцію.