https://moyagazeta.com/

У новому КПК забули про права потерпілого?

Участь у заході взяли теоретики та практики – науковці, правоохоронці, адвокати.

Робота круглого столу проходила за кількома напрямками: правовий статус суб’єктів кримінального судочинства, запровадження особливих видів провадження у кримінальних справах, вдосконалення системи запобіжних заходів та розширення сфери судового контролю, правове регулювання слідчих та оперативно-розшукових дій, а також провадження в судових стадіях процесу.

Тимофій Якимчук, начальник Управління Державної пенітенціарної служби України в Хмельницькій області, зазначив, що тема круглого столу – дуже актуальна, оскільки в місцях позбавлення волі зараз знаходиться значна кількість співгромадян, і спостерігається активна тенденція до збільшення їх чисельності: «Час зміни кримінально-процесуального Кодексу настав. Ми, юристи-практики, це бачимо. Ті зміни, які сьогодні проводяться в державі, значно зменшать кількість засуджених». Він навів приклад, коли 14-літній підліток потрапив до СІЗО за те, що вкрав мобільний телефон. «Я з цим не можу зміритися, як громадянин. Хоча розумію, як спеціаліст. Вважаю, що отой перший крок на шляху до декриміналізації, який вже зроблено, піде на користь».

Цікавою була доповідь заступника прокурора Хмельницької області Андрія Мадзяновського. Серед проблем проекту документу він відзначив чи не основну, з якою погодилася й решта учасників: у новій редакції КПК „забуті права потерпілої особи”! Є ще декілька моментів, які «як мінімум, викликають подив». Серед них – скасування положення про порушення кримінальної справи, яку доповідач назвав бар’єром до прийняття незаконного рішення, введення Єдиного реєстру досудового розслідування, яке покладатиметься на органи прокуратури, відповідно до якого 15-20 % населення України щорічно будуть заноситися до цієї бази даних. «Тут виникає питання про захист персональних даних. І як він взагалі буде використовуватися, тому що немає ніяких документів, які будуть прийняті пізніше. Чи буде вона публічною чи не публічною, чи взагалі – секретною?». Виникло питання у практикуючого юриста і до запровадження положення, відповідно до якого захисником може бути лише особа, яка є професійним адвокатом, про що має відповідне свідоцтво. «Мені дуже не подобається ця норма. Вона передчасна». Допоки існуючу норму, коли обвинуваченого на певних етапах має право захищати і близький родич, доповідач назвав гуманною: «Давайте себе поставимо на місце людей, родичі яких опинилися за гратами. Чому зараз підслідний, підсудний, обвинувачений, підозрюваний позбавляється свого конституційного права – на побачення з захисником? І чому захисник має бути виключно адвокатом? Хіба мама гірше захистить свого сина?» Близькі при цьому користувалися правом необмеженого побачення з підзахисними, і подібна річ сприяла співпраці підозрюваного зі слідством. Заступник прокурора вважає, що не можна позбавляти іще не засуджену людину спілкування з рідними та близькими.

Думками щодо проекту закону також поділилися доцент кафедри кримінального права та процесу ХУУП Сергій Волкотруб, заступник начальника Головного управління юстиції у Хмельницькій області Оксана Хорошенюк, слідчий з особо важливих справ відділу нагляду за виконанням законодавства у сфері запобігання і протидії корупції та досудовим слідством прокуратури Хмельницької області Євген Бондар, професійні адвокати, інші запрошені.

Євгена Ручко