https://moyagazeta.com/

Відтепер борги за комунальні послуги оподатковуються

Згадані зміни набрали чинності із 24 листопада 2009 року.
Отже, починаючи від 24 листопада минулого року підприємство-кредитор, у якого минув строк позовної давності щодо заборгованості фізичної особи – боржника, зобов’язане повідомити про цей факт (тобто, про суму заборгованості) податковий орган у податковому розрахунку за ф. №1-ДФ.

Далі, фізичні особи – боржники за наслідками податкового року, починаючи з 24 листопада 2009 року, в якому у них виникла прострочена заборгованість, повинні подати річну податкову декларацію про доходи громадян до 1 квітня 2010 року до податкового органу за місцем свого проживання, в якій відобразити всю суму такої заборгованості.
Але податок вони сплачуватимуть лише за умови, що сума їхньої заборгованості перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року. Тобто, при декларуванні доходів у вигляді заборгованості за 2009 рік не підлягає оподаткуванню сума, що не перевищує 334,5 грн. (669 грн. х 50%).
Це нововведення стосуватиметься, перш за все, простроченої заборгованості населення за комунальними платежами та заборгованості громадян по неповернутих кредитах банкам.

Одночасно запроваджується оподаткування прибутку (замість доходу) від продажу права вимоги.
Законом України від 23.06.09р. №1533- VІ “Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи” підпунктом 4.2.17 пункту 4.2 ст.4 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” №889 внесено зміни.
Якщо за нормами цього Закону, що діяли протягом 2004-2009 років, оподаткуванню підлягала вся сума, одержана платником податку від продажу будь-якого права вимоги, то з 24 листопада 2009 року оподаткуванню підлягає різниця між витратами, понесеними на придбання (формування) об’єкта права вимоги та сумою, одержаною від їх продажу.

До декларації повинні бути надані документи, що підтверджують первинну вартість (суму) об’єкта права вимоги. При цьому нотаріус, який посвідчить угоду про продаж права вимоги повинен повідомити про суму цієї операції у податковому розрахунку за ф. №1-ДФ за ознакою доходу “007” (як продаж рухомого майна, ст.12 Закону №889).
 

Автор: УВІП