Виконком Хмельницького підсумував фінансово-господарську діяльності комунальних підприємств за минулий рік

Згідно із затвердженим планом роботи в розширеному засіданні члени виконавчого комітету розглянули питання «Про підведення підсумків фінансово-господарської діяльності підприємств, бюджетних установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького». Участь у розгляді планового питання взяли депутати міської ради, начальники управлінь та завідувачі відділами, керівники комунальних підприємств, представники громадськості та засобів масової інформації.
Доповіла із зазначеного питання заступник міського голови, куратор економічного напрямку Ірина Ковальчук. Вона, зокрема, відзначила, що фінансові плани комунальними підприємствами в цілому виконані.

Фінансовий результат господарської діяльності комунальних підприємств міста за 2008 рік – збитковий, збитки склали 7686,7 тисяч гривень. За 2007 рік отримано прибутки в сумі 1327,7 тисяч гривень.
Із загальної кількості – 25 підприємств отримали у 2008 році прибутки в сумі 3436,4 тисяч гривень, 14 – мали збитки в сумі 11123,1 тисяч гривень, 3 підприємства спрацювали з нульовим результатом.
Найбільшу суму збитків допустили міські комунальні підприємства: “Електротранс” – 4,7 млн.грн., “Південно-Західні тепломережі” – 2,8 млн.грн., “Хмельницькводоканал” – 2,6 млн.грн., міське комунальне аварійно-технічне підприємство – 0,2 млн.грн., житлово-експлуатаційні контори №5 – 0,2 млн.грн., №1 – 0,1 млн.грн.

Серед причин виникнення збитків заступник міського голови визначила наступні: по комунальному підприємству “Електротранс” – заборгованість державного бюджету по відшкодуванню витрат за перевезення пільгових категорій населення; по комунальному підприємству “Хмельницькводоканал” – неповне відшкодування фактичних витрат по наданню послуг діючими тарифами; по комунальному підприємству “Південно-Західні тепломережі” – неповне відшкодування за рахунок субвенції з державного бюджету заборгованості минулих років за спожитий газ; по міському комунальному аварійно-технічному підприємству – сплата за рахунок підприємства штрафних санкцій та зменшення доходів від робіт по обслуговуванню димових та вентиляційних каналів.
Також у 2008 році допустили виникнення збитків та їх збільшення у порівнянні із 2007 роком такі підприємства, як житлово-експлуатаційні контори №2, №3, №7, №8, міські комунальні підприємства “Спецкомунтранс”, “Міськсвітло”, автотранспортне підприємство міськвиконкому, міжлікарняна аптека “Лік-фарм”.

Збитковість житлово-експлуатаційних контор пов’язана із зменшенням обсягів доходів внаслідок передачі функцій з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло -, водопостачання, виникненням різниці між фактичними витратами по наданню послуг та затвердженими тарифами на послуги по утриманню будинків, споруд та прибудинкових територій.
Статутний капітал комунальних підприємств збільшився у порівнянні з початком року на 37,1% (44,0 млн. грн.) і становив на кінець 2008 року 162,6 млн.грн.

Первісна вартість основних засобів з початку року збільшилась на 18,6% і склала на кінець року 2851,4 млн.грн. Це відбулося за рахунок придбання нової техніки та обладнання на суму 23,5 млн.грн., у т.ч. за рахунок бюджетних коштів придбано основних засобів на суму 17,8 млн.грн., за рахунок власних коштів – на суму 5,7 млн.грн. На збільшення первісної вартості основних засобів також вплинуло і проведення індексації житлового фонду на суму 380,5 тис.грн.
В цілому власний капітал комунальних підприємств територіальної громади міста станом на 31 грудня 2008 року склав 1млрд. 497 млн. грн. і у порівнянні з 2007 роком збільшився на 14,9%.

Дебіторська заборгованість комунальних підприємств станом на 31 грудня 2008 року склала майже 35 млн.грн. і збільшилась протягом року на 2,0% (0,7 млн.грн.). Найбільше збільшення дебіторської заборгованості спостерігається по Хмельницькому комунальному підприємству “Спецкомунтранс” (на 0,5 млн.грн.) за рахунок підвищення тарифів.
Позитивним фактом є відсоток оплати населення за житлово-комунальні послуги, який за 2008 рік становив в середньому 101,4%, тобто по місту спостерігалась тенденція погашення заборгованості минулих років.

На відміну від дебіторської заборгованості кредиторська заборгованість на кінець 2008 року збільшилась на 12,3 млн.грн. (на 35,7%) і становила 46,8 млн.грн. Найбільші суми кредиторської заборгованості мають міські комунальні підприємства “Хмельницьктеплокомуненерго” (21,6 млн.грн.), “Південно-Західні тепломережі” (8,2 млн.грн.), “Електротранс” (3,0 млн.грн.), “Хмельницькводоканал” (2,9 млн.грн.), міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень (1,5 млн.грн.), “Хмельницькбудзамовник” (1,1 млн.грн.).

Допустили виникнення заборгованості по платежах до бюджету, фондів, виплаті заробітної плати житлово-експлуатаційні контори №8 (по податку з доходів фізичних осіб – 25,7 тис.грн., до Пенсійного фонду – 84,2 тис.грн.), №5 (по фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві – 0,6 тис.грн.), міське комунальне аварійно-технічне підприємство житлово-комунального господарства (заборгованість по виплаті заробітної плати – 35,1 тис.грн.).

Комісією по розгляду питань фінансово-господарської діяльності підприємств, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького, вирішено повторно розглянути підсумки діяльності за результатами роботи в І кварталі 2009 року ЖЕК №5 у зв’язку із відсутністю на підприємстві резерву коштів на погашення кредиторської заборгованості, ЖЕК №7 – у зв’язку із систематичним низьким відсотком оплати населення за спожиті послуги, редакції газети “Проскурів” – після виконання завдань по оптимізації витрат та посиленню контролю за надходженнями доходів у 2009 році.

На кінець 2008 року на комунальних підприємствах міста працювало 4969 чол. У порівнянні з 2007 роком кількість працівників зменшилась на 11 чол. (0,2%). Середня заробітна плата працівників за рік коливається від 847 грн. до 2849 грн. Протягом року спостерігалась стійка тенденція збільшення розмірів заробітної плати на підприємствах.
Аналіз використання енергоносіїв показав, що необгрунтованих витрат енергетичних ресурсів не виявлено.
У 2008 році найбільш енергоємними комунальними підприємствами “Хмельницькводоканал”, “Хмельницьктеплокомуненерго”, “Південно-Західні тепломережі”, “Електротранс” використано електроенергії на 712,3 тис. кВт/год, газу на 9167,0 тис. м3 менше, ніж у 2007 році.

Витрати електроенергії на одиницю продукції по міському комунальному підприємству “Хмельницькводоканал” за 2008 рік склали 1,645 кВт/год./м3, що на 3,8% менше від встановленої норми. В цілому по підприємству економія електроенергії склала 1339,8 тис. кВт/год. (3,6% від загального обсягу спожитої електроенергії), з яких 476,8 тис. кВт/год., або 35,6%, зекономлено за рахунок впровадження енергозберігаючих заходів.

По міському комунальному підприємству “Хмельницьктеплокомуненерго” витрати газу на одиницю продукції за 2008 рік склали 158,0 м3/Гкал, що на 0,8% менше норми. Економія газу в цілому по підприємству склала 776,6 тис.м3, з яких 279 тис.м3, або 36,0%, за рахунок впровадження енергозберігаючих заходів. По міському комунальному підприємству “Південно-Західні тепломережі” витрати газу відповідали затвердженій нормі і на одиницю продукції склали 157,5 м3/Гкал.

Житлово-комунальними конторами міста проводилась робота по зменшенню споживання електроенергії у багатоквартирних житлових будинках за рахунок встановлення у під’їздах 33 житлових будинків антивандального освітлення з енергозберігаючими лампами.
Використання електроенергії на освітлення вулиць, внаслідок проведеної міським комунальним підприємством «Міськсвітло» роботи по заміні ламп розжарювання на натрієві лампи, зменшено на 229,2 тис. кВт, або 4,5%, у порівнянні з 2007 роком.
На таких підприємствах, як комунальне підприємство “Хмельницькбудзамовник”, бюро технічної інвентаризації, комунальне підприємство по організації роботи міського пасажирського транспорту відбулося збільшення використання енергоносіїв, що пояснюється збільшенням обсягів робіт, придбанням додаткового обладнання та прийняттям на баланс нових приміщень.
Найбільшими споживачами енергоресурсів серед бюджетних установ є заклади освіти та охорони здоров’я.

Аналіз споживання енергоносіїв по установах освіти показав, що витрати теплової енергії, газу та холодної води в 2008 році в порівнянні з 2007 роком в цілому зменшились відповідно на 5,5%, 7,1% та 8,5%, у той же час кількість груп у дошкільних навчальних закладах збільшилась на 18 одиниць. Споживання гарячої води зросло на 6,5%, що пояснюється підключенням до подачі гарячої води закладів, які не використовували її у 2007 році (ліцей № 17, НВО №2, НВК №10, ЗОШ №29 та ДЗ №1,6,8,18,24,30,47,48), електроенергії на 0,8% – за рахунок введення в експлуатацію 8 комп’ютерних класів, функціонуванням басейнів НВК №10, ЗОШ №29 та придбання і заміни кухонного обладнання в шкільних їдальнях.

В закладах охорони здоров’я зменшено споживання холодної води, теплової енергії та газу відповідно на 4,8%, 12,6% та 6,0%. Збільшилось використання електроенергії на 10,5% за рахунок придбання нового медичного обладнання та бойлерів для підігріву води, гарячої води на 8,8%, що пояснюється початком роботи басейну у філіалі поліклініки міської дитячої лікарні у мікрорайоні Гречани, прийняттям на баланс дитячого відділення по вул. Подільській, 171/1 (міська стоматологічна поліклініка).
Галузевими управліннями, яким підпорядковані бюджетні установи, не здійснюється ґрунтовний аналіз обсягів використаних енергоресурсів у розрізі установ і, як наслідок, не приділяється достатня увага правильності розрахунків норм споживання енергоносіїв.

По НВК №10 у 2008 році були виявлені неодноразові порушення у веденні фінансово-господарської діяльності (використання басейну), за що керівнику оголошено догану. Під час проведення засідань балансових комісій по закладах освіти керівникам СЗОШ №8, НВК №7, НВК №10 звернуто увагу на необхідність забезпечення повної завантаженості шкільних басейнів у вільний від навчального процесу час.
Заступники міського голови Віктор Байдич та Григорій Давиденко у своїх виступах більш детально проаналізували фінансово-господарську діяльність у підпорядкованих їм галузях відповідно освіти та охорони здоров’я, переважно зосередивши увагу на розв’язанні проблемних питань.
Участь в обговоренні доповіді взяли також депутат міської ради, директор міського навчально-курсового комбінату Петро Храпач, директор комунального підприємства “Спецкомунтранс” Анатолій Королюк та заступник директора МКП «Хмельницькводоканал» Галина Павлощук.

Підсумовуючи обговорення питання міський голова звернув увагу керівників комунальних підприємств на активізацію роботи з погашення кредиторської заборгованості. «За рахунок часткового відшкодування з міського бюджету не підвищувались тарифи. Однак, заборгованості за спожиті послуги на сьогодні становить 32 мільйони гривень. В першу чергу слід покращити роботу із боржниками комунальним підприємствам: «Хмельницьктеплокомуненерго», “Південно-Західні тепломережі”, «Хмельницькводоканал» та «Спецкомунтранс» – наголосив міський голова. Він також підкреслив необхідність посилити відповідальність працівників підприємств, бюджетних установ та організацій, що належать до комунальної власності, за якість виконаних робіт, ефективність використання коштів тощо.

Для підвищення ефективного використання комунального майна та здійснення фінансово-господарської діяльності підприємств, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького, з урахуванням висловлених під час обговорення доповіді пропозицій та доповнень виконавчий комітет міської ради рішення «Про підведення підсумків фінансово-господарської діяльності підприємств, бюджетних установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького» ухвалив.

Решту питань порядку денного, які стосуються роботи житлово-комунального господарства, комунальної власності, землевпорядкування, організації торгівлі тощо, члени виконавчого комітету розглянули у звичному режимі.
 

Автор: УВІП