https://moyagazeta.com/

Як змінився Хмельницький за 60 років

 Гетьман Хмельницький не заїжджав
Цьогоріч Хмельницький відзначає своє 584-річчя. Саме стільки років тому, у 1431 році, з’явилася перша письмова згадка про наше місто. Багато людей вважає, що так місто назване через візит сюди гетьмана Богдана Хмельницького. Однак сам знатний українець у Хмельницькому ніколи не бував. Передісторію «ВСІМ» розповів краєзнавець, провідний науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін.
– У період святкування 300-річчя возз’єднання України з Росією, влада вирішила глобально відзначити це і перейменувати якесь місто на честь Богдана Хмельницького. Була пропозиція, щоб це був обласний центр, а не якесь село. На засіданні центрального комітету звучали ідеї щодо Черкас. Однак голова міста сказав, що це буде недоречно, адже у них в області народився не менш відомий українець Тарас Шевченко. Бралися до уваги найбільш значні битви за участі Хмельницького, тоді й прозвучало, аби цим містом став Проскурів. На обгрунтування дослідники назвали найбільшу битву під час повстань 1648 року – Пилявську, яка відбулась на території Хмельницької області. Гетьман бував у Меджибожі, Жванці, однак не у Проскурові. Місто було маленьким, тут знаходився невеличкий замок, який навіть не мав стратегічного значення, – пояснює історик.


Будинок рад
На початку війни, коли обласний центр перенесли з Кам’янця-Подільського до Проскурова, потрібна була адміністративна будівля. Саме так і виріс на майдані Будинок рад або як нарекли його в народі «білий дім». Усі, хто очолював область, працювали і працюють у цьому будинку.
Збудували споруду у стилі «сталінського ампіру. Будівлі більше 60 років і вона оригінальна тим, що презентує стиль, якого вже немає. Фасад колись прикрашали радянські скульптури у вигляді робітників колгоспу з гербом УРСР посередині.
Зводиться Будинок рад (1953 рік) Майдан Незалежності зараз
Споруда вражає своєю величчю та архітектурою. Виявляється, може похизуватись навіть оригінальністю, адже аналогів будівлі за стилем в Україні немає. А належить проект відомому та головному на той час архітектору Хмельницького Гнатові Чекірді. Він розробив також проект кінотеатру «Планета», а раніше – пожежного депо.
Колишній будинок рад можна вважати ровесником обласного центру. Зведення цієї будівлі розпочалось 1952 року і завершилось до 54-го. Саме цього року Проскурів й перейменували у Хмельницький, з ним і область. Приблизно з цього часу розпочалася активна забудова міста.
– Проскурів почав розбудовуватись після визволення 1944 року. З початку 50-х років тут будувались для обласного центру різні приміщення – адміністративні, господарські, промислові та інші. Саме тоді побудували і теперішній кінотеатр «Планета» та універмаг, який і донині називають «Дитячий світ», – розказує Сергій Єсюнін. – До речі, схожі будівля є у Житомирі та ще кількох містах, так само аналогічний проект має й обласна філармонія.
Будинок міської ради
Сьогодні тут збираються «державні мужі» та вирішують важливі для нашого міста питання. А рішення, які приймають у стінах цієї будівлі, здатні навіть вершити долі містян. У 1986 році тут офіційно розташувався міськвиконком. За словами істориків, з самого початку і до тепер, будівля фактично не змінилась.


Реальне училище на початку XX століття Міська рада тепер
– Будівля є архітектурно цікавою, побудована відритою цеглою, тобто, без штукатурки, а фасад оздоблений різними візерунками. Практично за 110 років свого існування будинок Хмельницької міської ради не зазнав змін. Лиш на фасаді будівлі встановили герб нашого міста, – додає Сергій Єсюнін.
У 1904 році цей будинок звели для реального училища. Так називали навчальний заклад, де хлопці здобували середню технічну освіту. Вступали сюди після початкової школи і навчалися шість років.
Училище налічувало близько трьохсот дітей. Усі вони по завершенні готові були здобувати освіту у вищих учбових закладах.
Колись зі стін реального училища випустилися відомий подільський бандурист Кость Місевич та український письменник Микола Трублаїні. Практично до 80-х років у цій будівлі знаходилась і школа.
Головна площі міста
Майдан Незалежності- саме таку назву почала носити головна площа Хмельницького з 1991 року. Майдан сформувався на теперішньому місці відтоді, коли почали зводити будинок рад у 1952 році. До цього часу площа була «забита» одноповерховими будиночками. Тоді вона носила назву на честь Леніна. У 1970 році містяни відзначали 100-річчя «вождю», тоді й прийняли рішення встановити на майдані йому пам’ятник. Центральна площа у той час знаходилась навпроти кінотеатру Шевченка, а тоді – Чкалова. Перейменували майдан із здобуттям незалежності, а височезний монумент перенесли у парк. На хвилі масових протестів та патріотичного піднесення, пам’ятник зник безслідно.


Панорама майдану у 1980-х роках Майдан Незалежності у наш час
Головна площа Хмельницького – історичне та значиме місце. Тут відбувалось чимало подій, які назавжди закарбувались у пам’яті хмельничан. Це й радісні моменти – святкові дійства, концерти, молодіжні флешмоби та весілля, а також моменти смутку і відчаю. Ті, кому небайдужа доля міста, намагались вибороти тут краще майбутнє та боролись за справедливість. Тут згадують героїв, які віддали своє життя за Україну.
Історія Хмельницького – це частина нас. Завдяки старанням багатьох поколінь ми живемо у зручному обласному центрі. Земляки, вітаємо вас з Днем міста Хмельницький!http://vsim.ua/Podii/yak-zminvsya-hmel-nic-kij-za-rokiv-10463006.html