Особливо палко мріє про славу молоде покоління у віці до 35 років. Мільйони блогів, сайтів, розсилок та акаунтів у соціальних мережах заполонили Інтернет. Завдяки Всесвітній мережі, можливість стати відомою людиною і вести публічне життя доступна навіть школярам.
Та чи безпечна гра у публічність? Які проблеми можуть виникати при цьому? Які є негативні і позитивні сторони такого життя? Ці запитання ми поставили публічній людині, керівнику консалтингової компанії “Корисні поради”, бізнес-консультанту, практикуючому психологу Любомиру Бованьку.
Кожна людина, що прагне публічності, має усвідомлювати: такий спосіб поведінки приносить не тільки позитивні плоди, але й побічні негативні наслідки. Той, хто живе «на загал», однозначно отримує не тільки додаткові можливості популяризації власної персони чи діяльності компанії, але й наражається на ряд ризиків і неприємних несподіванок. Отже, наводжу по сім аргументів, які можуть змінити думку пересічного українця про те, варто чи не варто.
7 АРГУМЕНТІВ, ЧОМУ НЕ ВАРТО
1. Публічна персона приваблює до себе посилену увагу оточуючих. Тому кожна негативна дія чи реакція відразу стає відомою широкому колу людей. Ніхто не є ідеальним, відповідно завжди “вилазять” різноманітні неприємні подробиці.
2. “Назвався грибом, лізь у кошик”, – так каже народна мудрість. Часто публічні люди стають заручниками свого публічного іміджу, адже оточуючі чекають від відомої людини тільки те, що вписується у образ. Якщо у людини імідж серйозної і виваженої людини чи навпаки – “веселого балагура”, то все, що виходить за рамки цього, сприйматиметься оточуючими негативно і критично.
3. Часто публічні люди викликають заздрість і недоброзичливість. Це виражається у протистоянні їм, перешкоджанні діяльності, критиці. Багато людей сприймають чужий успіх як особисту образу, адже якщо він зміг, то чому я не можу? Відповідь часто знаходять не у власній низькій спроможності, а відшуковуючи недоліки в інших. Мовляв, це шахраї, злодії, пристосуванці і т.д.
4. Біля публічної людини завжди знайдуться облесники і шанувальники, які прагнуть особистої вигоди від спілкування із відомою людиною. Від похвали і лестощів часто публічні люди втрачають відчуття реальності і адекватної самооцінки, з’являється “зіркова хвороба”. Все це приводить до необдуманих рішень і неефективних дій. Не кожен здатен пройти “мідні труби”.
5. Як правило, у публічних персон завжди багато критиків, тому що, борючись із кимось відомим, автоматично стаєш знаменитим і сам. Це свідомо і несвідомо використовують люди. Така собі маркетингова технологія “приєднання до бренду”.
6. Публічна людина приваблює увагу також і представників злочинного світу, які представлені різноманітними здирниками, злодіями і шахраями. Вони можуть діяти як від свого імені, так і виконуючи чиєсь сплановане замовлення.
7. Часто діяльність публічних людей привертає увагу різноманітних державних контролюючих і силових органів, що може привести до дуже непередбачуваних наслідків.
Звичайно, не все так погано. У публічності і відомості є і багато позитивних сторін і переваг
7 АРГУМЕНТІВ, ЧОМУ ВАРТО
1. Правильно вибудуваний публічний імідж є запорукою тривалих позитивних стосунків із цільовою аудиторією, що забезпечить надійну підтримку. “Спочатку ти працюєш на ім’я, а потім ім’я працює на тебе”, – твердить народна мудрість. Це нам усім відомо ще зі школи, головне, як ти спочатку зарекомендував себе, потім оцінки ставлять автоматично.
2. Бізнес сьогодні вимагає усе більшої публічності, адже люди більш схильні довіряти тому, що вони знають. Звичайно, коли ми відкриваємося, стаємо більш уразливими, але саме ця вразливість викликає довіру, а довіра найкраще сприяє спочатку позитивному вибору, потім – довготривалим стосункам.
3. Найвищим проявом відкритості є стиль спілкування “людина без маски”, що дозволяє підтримувати надзвичайно довірливі стосунки з цільовою аудиторією. Адже повна щирість публічної особи у спілкуванні викликає бажання також скинути “маску”. Найкраще стиль “людина без маски” підходить гармонійним і досвідченим у публічному житті людям. Але він вимагає водночас сміливості і високої самооцінки.
4. Публічність допомагає бізнесменам захищати свій бізнес від зазіхань конкурентів і недоброзичливців. Легше щось забрати чи “наїхати” на багатого, але нікому не відомого. Тоді як людина публічна, яка має хороші стосунки зі ЗМІ, або ще краще – ними володіє, є більш важкою здобиччю для різноманітних рейдерів і нападників, адже ніхто не хоче негативного розголосу.
5. Публічність допомагає бізнесменам ставати політиками. Україна належить до «третього світу», тому в нашій державі існує повна залежність бізнесу від влади. Саме тому чи не найвигіднішим бізнесом є політика. Неможливо мати більш-менш пристойний бізнес, не користуючись підтримкою владних органів. Відповідно, найкращий крок – самому війти в ці владні коридори або привести у владу довірених людей. Щоб бути політиком, треба ставати публічною особою.
6. Тільки завдяки публічності можна створити бренд чи з власної персони, товарів, послуг, ідей, чи з діяльності. А брендовість дозволяє продавати товари і послуги за значно вищою ціною і підвищувати попит.
7. Завдяки публічності значно зростає конкурентноздатність.
Отже, вирішуйте самі – чи варто бути публічними. У монети завжди є дві сторони. Будь-яке рішення завжди несе в собі як загрозу, так і можливість.
Далі буде
Записала Наталія Рибачок