https://moyagazeta.com/

Обережно, двері зачиняються… наступна зупинка: «Глухий кут»?

Чоловік назвалася директором фірми «Геркон» Олександром Соловйовим, підприємство якого, наряду з СРБП «Хмельницькліфт», займається обслуговуванням ліфтів. Виявляється, те, про що йшлося у статі «25 лет? Пора на отдых!» – лише, так би мовити, вершина айсбергу і висловлює погляд установи, що опікується безпекою.

Ось про що ми дізналися від керівника цього приватного підприємства, який, до речі, ще у тому «радянському» житті очолював наш обласний «Хмельницькліфт» та має 30 років стажу у цьому виробництві. Проблеми з обслуговуванням ліфтів почалися ще у 1992 році, коли після ліквідації Республіканського виробничого об’єднання «Укрліфт» система, що проводила обслуговування ліфтового господарства країни, почала розпадатися на кшталт інших галузей народного господарства. Цей процес руйнації завершився уже у 2002 році. А на початку нового тисячоліття почали створюватися приватні фірми, які і стали альтернативою «Укрліфту». «Геркон» – одна з них. Олександр Сергійович, маючи багаторічний досвід у цій галузі, приставши на пропозицію Михайла Чекмана, очолив фірму і став у нашому місті єдиним конкурентом монополіста СРБП «Хмельницькліфт», взявши собі ліфти ЖКК «Будівельник». Михайло Костянтинович вважав, що такий крок сприятиме підвищенню якості надання послуг. У 2004 році уже Микола Приступа запропонував йому обслуговувати будинки, що знаходяться на балансі ЖЕКу № 5 та продовжити подальше розширення кількості будинків. Це мало б зняти напругу, яка на той час існувала внаслідок частих простоїв ліфтів. До речі, фірма й дотепер «веде» ці будинки, до яких ще додалося житло району «Озерна», а також декілька будинків ОСББ. Сьогодні у підприємства 64 ліфти. Отже, розповідає Олександр Соловйов:
– Що було зроблено за шість років? По-перше, стан ліфтів, на момент прийняття їх фірмою, був жахливим! Моїм працівникам довелося без фінансової допомоги відновлювати увесь ліфтовий парк, витрачаючи на це кошти, зароблені іншим видом бізнесу. Після того, як фірма прийняла на себе договірні зобов’язання, проблема простою ліфтів була повністю ліквідована (якщо таке і трапляється в зв’язку з аварією, то термін не перевищує 30 хвилин) і жодних звернень щодо скарг та претензій по роботі немає. Лише подяки, хоча вік ліфтів, що експлуатуються, досить солідний – 15-28 років. Сьогодні на обслуговуванні «Геркону» 105 ліфтів по всій Україні. Філії нашого підприємства розміщені у Чернівцях, Трускавці, Тернополі, Винниці, Немирові, Гайсині, Києві. Фірма добре себе зарекомендувала чесним виконанням усіх договірних обов’язків у АР Крим, Донецьку, Сумах, Львові, Івано-Франківську, Чопі та Ужгороді. По-друге, 16 ліфтів, які були взяті у міста, вже обладнані радіокомп’ютерною диспетчеризацією, що продовжуватиметься і надалі. Щоб оцінити масштаби витрат, варто зауважити: диспетчеризація одного ліфта коштує до 25 тисяч гривень! Відповідно до норм чинного законодавства було заведено книгу скарг та пропозицій, у якій кожен житель будинку може звернутися до нас зі своїми претензіями. Напевне, усі пам’ятають повальні викрадення обладнання ліфтів, коли підйомники простоювали по кілька тижнів, а то й місяців? Так от, за два роки – 2005-2006-й, нами було затрачено більше 80 тисяч гривень із власного прибутку, а відшкодовано з міського бюджету лише 15 тисяч, хоча ЖЕКам неодноразово проводилися матеріально-фінансові допомоги.
Наш гість заявив про те, що приватна фірма «Геркон» займається не лише обслуговуванням підйомних механізмів, а й встановленням та монтажем цього обладнання. Ще до виникнення фінансової кризи це було досить прибутковою справою.
Пан Соловйов каже:
– Ліфт – це небезпечний виробничий об’єкт, неправильна експлуатація якого може призвести до дуже небезпечних наслідків, навіть до численних людських жертв. Повідомлення про подібні випадки, які, на щастя, були в інших містах, неодноразово з’являлися у ЗМІ. Згідно з чинним законодавством України, власником ліфтів є ЖЕКи, якщо вони діють від імені міської ради та міського управління житлово-комунального господарства, товариства співвласників багатоквартирних будинків та інших підприємств, у власності яких знаходиться житло. Підтвердження тому – Закон України № 1875-ІУ від 26.06.2004р «Про житлово-комунальні послуги».
Підрядником на виконання робіт з технічного обслуговування, ремонту ліфтів та диспетчерських систем є спеціалізовані організації, які мають відповідні дозволи від органів «Держгірпромнагляду», згідно з умовами Положення КД 36.1-001-2000. Також обов’язками «Підрядника», згідно з п.2.4 того ж Положення, є обслуговування системи технічного обслуговування та ремонту ліфтів. Виконання робіт з технічного обслуговування та ремонту ліфтів повинні виконуватися за графіком. Вони мають забезпечувати безперебійну та безпечну роботу обладнання, попереджувати передбачений знос обладнання та підтримувати його в належному технічному стані.
 

Частина друга. Фінансова
У минулому році, зі слів очільника фірми, міською радою було встановлено нові тарифи на технічне обслуговування ліфтів у розмірі 29,56 коп. за 1 кв. м. Потрібно ж майже на тридцять відсотків більше – близько 39 копійок. Відповідно, виникає різниця в тарифах, яка, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» мала б компенсуватися за рахунок місцевого бюджету.
Олександр Соловйов зазначає:
– Ось, дивіться, в Законі чітко написано, що одним із принципів державного регулювання цін на ЖКП є відповідність їх рівня розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Ми, коли подавали розрахунки до МЖКУ, чітко визначили: необхідно близько 39 копійок. Нам дають менше. Знову дивимося Закон: «У разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, орган, що їх затвердив, зобов’язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг». За вісім років мені жодного разу міська влада не відшкодовувала різниці в тарифах! Це саме стосується і «Хмельницькліфту».

Існує іще одна причина фінансових негараздів підприємства, яка, напевне, є спільною для всього житлово-комунального господарства: невчасні розрахунки населення за спожиті послуги. Як стверджує Олександр Сергійович, до 01 липня 2009 року ситуація була критичною – майже нічого не перераховувалося за здійснене обслуговування. Навіть до Господарського суду вимушені були подати позов на ЖЕКи за борги. Борги, що виникли перед «ліфтерами», становили близько 200 тисяч гривень. І подекуди мешканці «щиро дякують» за роботу.

– Вандалізм, – в унісон Євгену Капцевичу повторює Олександр Соловйов, – це проблема номер один. Я не розумію людей, які, заходячи у ліфт, можуть здерти правила безпеки при користуванні ліфтами, підпалити кнопки на пульті, подряпати стіни кабіни, пошкодити переговорний пристрій. А ще гірше і, що найголовніше, – соромно, – коли людина справляє нужду в кабіні ліфта. І це непоодинокі випадки. Моя мрія – встановити камери відеоспостереження у кабінах задля того, щоб диспетчер зміг проконтролювати, чим пасажир займається у кабіні та зміг вчасно заблокувати її, аби шкідник поніс заслужену кару за те, що пошкодив майно громади міста. На одну камеру із встановленням та підключенням потрібно зовсім небагато – близько 1300 грн. Ось якби місто зацікавила ця ідея, то воно точно виділило би нам кошти!

Поспілкувалися з мешканцями верхніх поверхів – досить нормально відзиваються на користь обслуговуючої фірми. Тут, попри усі заяви про небезпеку, кидається у очі інше – стан самого під’їзду

Але, напевне, ці мрії директора «Геркону» реальністю стануть ще нескоро, якщо очікувати на допомогу від влади, тому що вона, як казав і спеціаліст «Держгірпромнагляду» Євген Капцевич, не спромоглася винайти кошти на виконання програми модернізації, ремонту та заміни ліфтів. Лише на дільницях, що обслуговує «Геркон», потреба становить 3 596 800 грн. На ім’я начальника Хмельницького міського управління ЖКГ було надіслано листа з переліком підйомних механізмів, що потребують капремонту чи заміни. За підсумками 2009 року з 64 ліфтів вичерпали свій гарантійний термін 14, 19 – потребують модернізації, 11 – повторної експертизи, 4 – первинної експертизи. Якщо експертиза так-сяк ще проводиться, то з капітальним ремонтом цього небезпечного обладнання ситуація кризова. Як ми вже писали, лише в 2007 році були винайдені необхідні кошти для модернізації одного (!) ліфта по всьому Хмельницькому!

Частина третя. Скандальна
Директор «Геркону» також розповів про конфлікт, який виник між його підприємством та начальником МУ ЖКГ Олександром Шаповалом з моменту отримання ним цієї посади. – – Як уже повідомлялося, борг за виконання робіт складає більше 200 000 гривень і він щомісячно збільшується. За його особистим усним наказом начальникам ЖЕКів, мені не підписують акти виконаних робіт і, відповідно, не проплачують. Головний аргумент – не безпечна експлуатація ліфтів, а відсутність бирок, антивандальних кабін та інший дріб’язок. Примовка «за гроші кожен дурень зможе, ти без коштів зроби» – звична у кабінеті очільника житлово-комунального управління Олександра Шаповала. Він навмисне нагнітає обстановку, та створює нервову та неробочу атмосферу між начальниками ЖЕКів та ПФ «Геркон». На усні та письмові звернення немає жодної відповіді, окрім погроз та позапланових перевірок. А останній випадок здивував геть усіх присутніх на робочій нараді. Олександр Іванович наказав мені залишити нараду та більше там не з’являтися, обізвавши «лазутчиком» та «шпигуном»! Саме так він сказав мені, людині, яка не знаходиться у його підпорядкуванні. Як тоді він спілкується зі своїми безпосередніми підлеглими? Варто було б повідомити пану Шаповалу, що така поведінка його аж ніяк не прикрашає та й авторитету не додає.

Через газету хочу звернутися до шановного Олександра Івановича, та повідомити, що він не виконує Наказу Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства від 10 серпня 2004 року № 150 Р.2 «Про затвердження примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків і споруд». Також зауважу, що він не дотримується норм Закону України «Про підтримку малого підприємництва», де написано: «…Мета державної підтримки малого підприємництва – створення умов для позитивних структурних змін в економіці та сприяння формуванню і розвитку малого підприємництва. Натомість мене намагаються «вигнати» з обслуговування. А як же робочі місця? А як же наповнення бюджету?
Також вистачає проблем, за словами оповідача, і з замовниками. Відносини досить складні. І самі власники ліфтів, і органи влади, як уже зазначалося, намагаються покласти свої обов’язки на обслуговуючі організації.
Олександр Сергійович сподівається:
– Хочеться, аби влада серйозно замислилася над тим, у якому стані наше ліфтове господарство. Адже більша частина обладнання вже відпрацювала свої гарантійні терміни, і таке ігнорування проблеми фінансування робіт по модернізації та заміні ліфтів невдовзі може призвести до трагедій, яких, на щастя, на цей час в Хмельницькому та області ще не траплялося. Навіть Кам’янець-Подільський спромігся хоча б частково віднайти фінанси! Що ж ми? Я весь час пишу листи до можновладців про те, аби вони профінансували виконання необхідних робіт – до мера, до першого заступника, до начальника МЖКГ. Більшість з них залишилася навіть без письмової відповіді, їх просто проігнорували…

Пан Соловйов звертається зі сторінок газети до начальника МУ ЖКГ:
– Ще хотілося б зауважити шановному пану Шаповалу, що у своєму керівництві за принципом «батога та пряника» частіше замість першого треба застосовувати останнє, та пам’ятати про мудрість: «Добро всегда родит добро, а злость, вредительство, пакость погибает». Що до конкуренції, яка зараз почала існувати у цьому секторі ринку послуг, то вона аж ніяк не призведе до погіршення якості, навпаки, лише покращить їх. Лише монополія, особливо державна, може мати досить сумні для ринку наслідки – згадаємо Радянський Союз. ПФ «Геркон» свої плани упровадить у життя чи з Вами, чи без Вас.
Частина четверта. Серйозна

Разом з тим, директор «Геркону» висловлює свою вдячність за правильне ставлення до з‘ясування проблеми міському голові Сергію Мельнику.
– Саме завдяки йому було вирішено ряд питань. Від себе особисто та від імені усього колективу можу засвідчити свою вдячність та повагу до нього. Але проблеми існують, і вони досить серйозні. Так, невирішеним залишається питання про продаж нам у власність приміщення по вулиці Гастелло, 18 в рахунок боргів. А борг складає більше 200 тисяч гривень. До того ж, у жодному телефонному довідникові немає нашої фірми як підприємства, що надає житлово-комунальні послуги.
Але разом з тим, мені уже соромно щороку звертатися до мера із заявами про діяльність його підлеглого, керівника міського управління житлово-комунального господарства, Олександра Шаповала…

Не оминув своєю увагою пан Соловйов і контролюючі органи. Зокрема, у розповіді він згадав про керівника «Держгірпромнагляду» Петра Матущака та висловив вдячність за те, що він є одним з небагатьох, хто порушує гострі питання щодо безпеки експлуатації ліфтового господарства на Хмельниччині.
– Проблема дійсно дуже серйозна, оскільки сьогодні в Україні нараховується близько 100 тисяч ліфтів. Лише в Хмельницькому їх більше тисячі. У країні щоденно ними користується більше 25 млн. людей – це більше, ніж перевозить увесь пасажирський транспорт разом узятий! Що ж стосується безпеки цих перевезень, то 95 % (!) ліфтів – старої конструкції, і вони не відповідають не те що світовим і європейським стандартам якості, а навіть українським! Звісно, що усі вони потребують модернізації або заміни. На жаль, за останні 15 років не було жодної наради з цієї теми. А дуже хочеться заслухати усіх зацікавлених та відповідальних за ліфтове господарство, з’ясувати причини такої критичної ситуації, що у ньому на сьогодні склалася, та встановити межі відповідальності: хто, врешті-решт, повинен за це відповідати? Мені незрозуміло – чому за все весь час питають з ліфтерів, а не з власників? Коли ми починаємо посилатися на норми Правил Безпеки та Безпечної експлуатації ліфтів, відповідь одна: «Ми розірвемо з вами договір!» А розмови про оплату – взагалі «табу»!

Частина п’ята. Експертна
– До того ж, – продовжує розмову пан Соловйов, – мені незрозуміло, як може СРБП «Хмельницькліфт» проводити незалежне обстеження? Ця організація не має на це жодного юридичного права, адже вона сама займається обслуговуванням ліфтів і, за усіма нормами закону та звичайної логіки, подібні обстеження мають проводити на базі єдиного ДП ЕТЦ «Держгірпромнагляд»! Це перше. По-друге: якщо технічний стан видимого обладнання, можна сказати, задовільний, то питання електричних ланцюгів, вік яких 20-25 років – надто спірне. Можу навести приклади: тільки з причин несправності електричних ланцюгів внаслідок короткого замикання в ланцюгах приборів безпеки в Україні сталося чотири нещасних випадки з летальними наслідками для пасажирів. Хтось же видавав позитивні експертні висновки або продовжував строк їх експлуатації! Але ці висновки видавали не ДП ЕТЦ, а приватні, майже фіктивні фірми, яким був потрібен не результат, а гроші. Звісно, це стосується не всього парку, але 90 % його – «хворі» ліфти, які становлять неабияку загрозу для життя людей! Хочу звернутися до Олександра Килимника: наразі назріла необхідність проводити фактичну експертизу ліфтів та вживати необхідних заходів. Якщо таких висновків вчасно не зробити, бездіяльність може призвести до людських жертв, яких, на щастя, в Хмельницькому та області до цього часу не було. Від того, чи будуть вжиті термінові заходи, залежить життя людей!

Частина шоста. Вітальна
– Напередодні професійного свята, – закінчує свою розмову директор приватної фірми «Геркон» Олександр Соловйов, – хотілося б привітати усіх комунальників, та побажати людям, які своїм трудом створюють чистоту, порядок та затишок у будинках, на вулицях міст та селищ, парках та площах, творчих успіхів, радісного настрою, міцного здоров’я, та щирої вдячності від усіх мешканців нашого міста, для кого вони працюють!

Частина сьома. Коментувальна

Олександр Шаповал, у свою чергу, не залишився у боргу, та заявив, що кількість працівників на фірмі «Геркон» становить, цитую «шість чоловік», і що підприємство не має відповідної бази.
– У нього немає можливості нормально обслуговувати ліфти. Він роботи виконує як попало.
Пан Шаповал послався на те, що перевірка у травні була проведена тому, що надходили скарги, і МУ ЖКГ неодноразово вказувало підприємству на недоліки, а також попереджували директора фірми про розірвання договору. До речі, на питання про те, чи є в управлінні скарги, начальник житлового відділу Ганна Рихліцька повідомила, що скарги були усні. Натомість, коли представник редакції попросила показати зареєстровані скарги, нам порадили звернутися до міської ради, посилаючись на те, що в установі ведеться журнальна, а не комп’ютерна, форма обліку звернень, і пошук може зайняти багато часу. Як далі повідомив спеціаліст канцелярії, за рік приходить безпосередньо в управління 40 звернень. Олександр Шаповал зауважує, що представником підприємства були підписані акти лютневої перевірки.

Також Олександр Іванович звернув увагу на калькуляції, згідно з якими обслуговування одного ліфта на місяць становить 360 гривень.
– На 360 гривень треба щось робити, а не тільки ходити і розписуватися у журналі… Кнопка пригоріла – необхідно її негайно міняти…Ми розібралися в усьому, і комунальні підприємства сприйняли цю критику.

Частково начальник комунальників міста підтвердив інформацію, згідно якої він дав наказ не підписувати акти виконаних робіт, допоки не нададуть звіт про те, що було зроблено на суму у 360 грн. ліфтерами. За словами Олександра Івановича, він чітко розуміє, чому люди не платять квартирну плату: причиною всьому обшарпані та неприбрані вчасно кабіни. За його словами, мотив обслуговуючої організації щодо того, що роботи виконані неякісно внаслідок непроплати, не має тут жодних підстав, оскільки кошти по розщепленню (з липня місяця 2009 року – ред..) надходять безпосередньо на рахунок ПФ «Геркон».

– Я, припустимо, прибічник того, щоб ці ліфти обслуговувала солідна організація, яка має пристрій, все інше – це безпека людей. Але яку він конкуренцію створює? Він ніякої конкуренції створити не може.
На питання про те, чи є у ПФ «Геркон» відповідні дозволи та ліцензія, Олександр Шаповал відповів: «Є!».
– Якби ще фірма нормально виконувала свої обов’язки та нормально утримувала ліфти. А там кнопки попалені, на підлозі в кабіні навіть лінолеуму немає…

На питання про те, чи були письмові зауваження щодо обслуговування ліфтів, Олександр Шаповал сказав, що вимагає складання дефектного акту, хоча, за словами Ганни Рихліцької, письмові зауваження ЖЕКів були надані працівникам фірми лише після проведення 5 лютого перевірки стану ліфтів.

Щодо наради, то пан Шаповал повідомив, що нарада проводиться «корпоративно», і на неї запрошуються лише підлеглі.
– Якщо мені буде потрібна його присутність на нарадах, то я його запрошу. А то прийде, сяде збоку, ледь мені не в вухо, нога за ногу і свої репліки кидає.. Як вийшло? Він сидить, я кажу: «Шановний! В Вас якісь запитання є? Я готовий Вас вислухати…Так було, Ганно Іванівно? Давайте скажіть, що у Вас, бо в нас тут своя нарада, свої питання ми вирішуємо.. Він питає: «Чого Ви мене виганяєте?» Я – йому: «Я Вас не виганяю. У Вас щось є? Задавайте і можете бути вільними». Може, ми тут когось сваримо, когось караємо – це наші внутрішні справи. Якщо в нього є якісь питання – нехай запишеться на прийом, я його прийму. А сидіти тут і коментувати нашу нараду – вибачте мене – Ви нам тут не потрібні. Ось і все.
Належність йому виразу «на дурняк кожен зможе, ти спробуй без грошей» Олександр Шаповал спростовує, і зазначає, що він такого не казав.

– Ми у листах, які пишемо нашим мешканцям у відповідь на скарги, пишемо: «Шановні мешканці! Ваш борг становить стільки-то гривень при місячному нарахуванні такому-то, і просимо погасити заборгованість, і лише тоді буде зроблено ремонт». Зараз не соціалізм і не комунізм. Гроші є – значить, робиться, грошей немає – значить, робитися не буде.
Також головний комунальник міста повідомив, що якщо ЖЕК не приймає роботи у підрядників, він повинен одразу дати відповідь про причини відмови.

Що ж до тих листів, у яких керівник фірми «Геркон» повідомляв про кошти на капітальний ремонт ліфтів, то Олександр Шаповал стверджує, що такі питання не відносяться до компетенції фірми, оскільки МУ ЖКГ не укладало угоди на обслуговування ліфтів, а укладав угоду ЖЕК.

– У нас, – продовжує Олександр Шаповал, – є дані про те, скільки обстежено ліфтів, скільки з них потребує заміни, скільки потребують експертизи. Минулого року на ремонт житла було виділено два мільйони. Ми зробили лише один ліфт –замінили кабіну та технічне обладнання, провели експертизу близько 70 ліфтів, виходячи з наявності коштів. У нас зараз заміни потребує третина ліфтів, і сума необхідних коштів складає 6 мільйонів гривень. Ми складаємо Титульний список, куди включаються усі ці роботи, цей список погоджується депутатською комісією та заступником міського голови та затверджується мною. Ми проводимо засідання, на яке викликається В’ячеслав Карлович Гавчук, ПФ «Геркон», і разом вирішуємо, який ліфт потребує заміни. Це не те що Шаповал не хоче – це не мої кошти! Грішми в нас розпоряджається міська влада. Оскільки ліфт – устаткування підвищеної небезпеки, то обслуговуванням і його прибиранням має займатися лише спеціалізована підрядна організація. Тим паче замінювати кнопки і таке подібне.
Також Олександр Іванович повідомив, що роботи з відновлення пошкодженого внаслідок вандалізму обладнання теж має виконувати обслуговуюча організація. Це, за його словами, входить до розрахунку з обслуговування ліфта.
– А який вандалізм? Кнопку хтось підпалив? Він повинен замінити кнопку! Це – поточне обслуговування..

Петро Матущак, який є виконуючим обов’язки начальника “Держгірпромнагляду», прокоментував сказане директором «Геркону»:
– Я виконую свої обов’язки, тому і порушую усі ці питання. Вони були ретельно вивчені спеціалістами служби, проведено численні перевірки, за якими складено довідку та надано на вивчення міському голові. Згодом минулого року було проведено координаційну раду при міськвиконкомі. Заслухали ми тоді багато відповідаючих, але пан Шаповал не міг звя’зати свою, будемо говорити, причетність, тому що він «переводив все стрілки» на організації, які обслуговують, а як власник він себе в тому не бачить. Ми покритикували і самі обслуговуючі організації, ЖЕКи, на балансі яких рахуються ліфти. Ну, наприклад, за технічну сторону ми на сьогоднішній день можемо нести відповідальність. А естетика самих ліфтів, тобто кнопки, прибирання, фарбування чи заміна якихось незначних деталей – це потребувало незначних коштів для того, щоб приємно було зайти в ліфт і відчувати себе нормальним громадянином. Як наслідок, були виділені незначні кошти, скажу прямо і відкрито. Тобто, ця проблема є.

Петро Степанович також зазначив, що згодом, після одного з засідань міськвиконкому, Олександр Шаповал повідомив, що листа від Петра Матущака буде розглянуто та виділено кошти на найбільш проблемні ліфти. Після тої координаційної наради начальнику міськжитлокомунуправління було вказано на те, що управління не володіє ситуацією щодо дійсного стану ліфтового господарства. Згодом в управлінні було введено посаду інженера. Наразі, за словами Петра Матущака, є моменти невизначеності у механізмі виконання приписів та повідомлення про них МУ ЖКГ.

– Є зараз такі деякі моменти невизначеності, невирішення в тому плані, що видаємо ми, скажемо, припис не власнику, а тому, в кого на балансі – до ЖЕКу. А міськжилуправління про це не має інформації. Тому ми зараз почали інформувати паралельно ЖЕК і міськжилуправління.
Щодо проведення експертиз та видання експертних оцінок технічного стану ліфтів СРБП «Хмельницькліфт», керівник служби повідомив наступне:
– Ви знаєте, звичайно, тут є питання. Але законодавству це не суперечить. З юридичної точки, на сьогоднішній день, можу сказати, що немає тут заборони. Ті, хто обслуговує, – вони не балансоутримувачі. Обслуговуючі організації можуть створювати свої експертні групи, але там повинен бути кваліфікований персонал. Свого часу „Хмельницькліфт” отримав дозвільний документ через наш комітет, і в них є відповідні працівники. На днях я дам вказівку перевірити, чи працюють ті самі працівники та чи устаткування, яке повинно проходити випробування, не просрочене.

Але є тільки одне „але” в тому плані, наскільки якісно проводяться ці перевірки. Ми ще раз дамо вказівку перевірити там, де вони їх провели,, якщо у когось є зауваження. Але до цього часу в нас їх не було.
Пан Петро зазначив, що експертне оцінювання технічного стану ліфтів проводиться як «Хмельницкліфтом», так і ДП ЕТЦ. Також він визначив заклади, де лише спеціалісти «Держгіпромнгляду» проводять подібні перевірки. Це: заклади медицини, інші організації, які спеціалізуються на спецліфтах. При обстеженні суто пасажирських ліфтів перевага зараз у „Хмельницькліфту”.
Щодо проведення нарад із ліфтерами Петро Матущак зазначив, що такі наради мало б ініціювати МУ ЖКГ, оскільки «Держгірпромнагляд» є контролюючим органом.

– Те, що я зініціював у попередньому році, узагальнили все по місту. Не тільки по місту, більше того, по всій області: Кам’янець-Подільському, Славуті, Нетішині, – всім містам, де є ліфти. І всім міським головам узагальнюючі довідки були направлені рекомендаційними листами. Кам’янець-Подільський одразу зреагував. У місті тут довелося трохи довго «розрухувати», але все-ж таки провели координаційну раду у міськвиконкомі. Те, що вони там виділили, я так розумію, взагалі „капля в морі”. Якщо дивитися з професійної точки зору, то йде знос даних ліфтів, навіть якщо ми там сьогодні міняємо основні деталі, механізми. Але на сьогодні є багато нарікань і до самих запчастин, є запчастини, які одразу ж бракуються, тому це не означає, що заміна вирішить усі питання.
Петро Матущак запевнив хмельничан у тому, що ліфти, хоча здебільшому й знаходяться у неохайному стані, але все-ж таки надійно працюватимуть. Що стосується електричних ланцюгів, то ця частина механізму обов’язково перевіряється працівниками відповідних лабораторій. Також усі лабораторії перевірятимуться на наявність акредитації. Натомість він наголосив на ще одній проблемі, яка існує у місті – диспетчеризації ліфтів.

– На сьогодні можна сказати, що це питання цілковито запущено. А те, що було – вже знешкоджено. Наприклад, правила вимагають, що коли людина застрягає у ліфті, то її повинні звільнити на протязі 5-10-ти хвилин. Навряд це зараз можливо. Особливо це стосується ліфтів, які вводилися в експлуатацію десь у 80-90-ті роки – там зв’язок взагалі відсутній. Така сама проблема у підвідомчих ліфтах різних організацій – заводів, інших підприємств.
Взагалі можу сказати, якщо брати до уваги всі правила, то треба буде зупинити до 70% ліфтів. А за невиконання приписів, які видаються Держгірпромнаглядом, передбачені адміністративні стягнення від 85 гривень.

Частина восьма. Остання
Під час спілкування нам було сказано, що найгірший стан ліфтів у будинку по вулиці Івана Франка. Ось туди ми і вирішили навідатися.
Ліфт, дійсно, старенький. При вході немає освітлення. Обрамлення ліфтового порталу наполовину відсутнє. Входячи в ліфт, відзначаємо, що кабіна, хоч і підстаркувата – у досить охайному стані, незважаючи на старенький, витертий лінолеум на підлозі кабіни. Усі кнопки на місці, замість плафону (напевне, віяння часу) – металеві решітки. Підозрюємо, що це зроблене задля того, аби нашим «Шульгам» несила була її виламати – таке собі антивандальне вітчизняне ноу-хау. Поспілкувалися з мешканцями верхніх поверхів – досить нормально відзиваються на користь обслуговуючої фірми. Тут, попри усі заяви про небезпеку, кидається у очі інше – стан самого під’їзду. Павутиння, яке «лірично» звисає зі стелі, повертає Вас у казки дитинства (у страшну їх частину), хоча самі стіни, напевне, нещодавно зазнали ремонтних робіт.

Але нажахало не те. Коли крокуєш східцями, то помічаєш, що часто-густо у решітці, яка підтримує перила, не вистачає штахет, які мали б унеможливлювати падіння дітей зі східців. Подекуди відстань між найближчими металевими штахетами сягає метра. Жахливо стає навіть уявити, що може статися, якщо якість дітлахи задумають бавитися на східцях…

У ще одному будинку по вул. Васяніна місцевий мешканець теж підтвердив, що ліфти працюють нормально. Але найбільше вдячності отримав директор на свою адресу у новому будинку по вулиці Примакова, 52. Якщо не брати до уваги класність житла, то ліфт, напевне, залишатиметься мрією не тільки ліфтерів, але й мешканців іще дуже довго. Зрозуміло, і відгуків мешканців не варто було боятися – вони були лише схвальними. Усі мешканці говорили про те, що аварійна служба реагує дуже швидко на виклик, і спеціаліста доводиться чекати максимум годину (це стосується навіть заміни лампочок).

На цьому завершимо. І сподіватимемося, що ліфти усе-ж таки, незважаючи на винного, рано чи пізно будуть приведені до ладу за винайдені владою кошти. Але краще – якомога раніше…

Ольга Лисиця