ГАЗОВА ВІЙНА – МИР ЧИ ПЕРЕМИРґЯ?

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Дійшло до того, що Росія привітала усіх мешканців України – як українців, так і росіян доволі «оригінальним» способом, повністю припинивши 1 січня поставку блакитного палива. Що у цьому рішенні переважало – економічні інтереси, чи політичні? Може, й те, і інше? Поки про це важко судити. Але зрозуміло, що у цьому конфлікті наша країна, нажаль, показала себе не з кращого боку. Я маю на увазі політиків і керівників найвищого рангу, які повинні знати медичний вислів про те, що хворобу легше попередити, ніж лікувати. А наші керівники допустили найнегативніший розвиток подій, що і побачили усі в світі. Розгубленість на обличчях, звинувачення один одного, чвари, пошуки «третьої сторони» та глибока безпорадність…

Дякувати Богу і нинішньому прем’єрові – ситуацію владнали. Але чи насправді? Хочеться вірити, але час покаже. Зараз, після перемовин у Москві, крім неприємного присмаку, залишаються деякі запитання. Чому, наприклад, після перемовин одразу в інтерв’ю Тимошенко не було озвучено конкретної ціни на газ для України? Тільки і чути було про 20%. Від чого? Від пропонованих $ 450за 1 тисячу кубометрів, чи від $ 300, які запропонували, наприклад, Німеччині? Цілковита таємниця. А ближче до вечора 20 січня з’явилися $288,8 за тисячу кубів – це з вуст пані Тимошенко, і $ 360 за ту ж таки тисячу – від керівника «Газпрому» Міллера. Правда, остання сума була у «бігучому рядку» із поясненням, що це лише у першому кварталі. А фраза Дмитра Медвєдєва про те, що на протязі року вартість газу для України може ще знизитися, взагалі дивує. Далі знов було про можливу предоплату. Так яка усе ж таки вартість газу?

Де існує цілковита ясність, то це в питанні ціни на транзит до Європи. Вона залишилася на рівні 2008 року, хоча європейська вартість прокачки складає десь близько $ 4. То, може, і з цієї цифри треба відняти 20%? Ан ні, ціна така сама. Питання, питання, питання…

А що про це думають прості громадяни? Ось декілька відповідей на питання про газ, які автор поставив першим-ліпшим людям.

Володимир Васильович, мешканець села Грузевиця:

– Досить неприємні враження і відчуття. Я мешкаю в селі. Колись раділи газу в оселях. Зараз з острахом дивимося в майбутнє – як обігріти хату? А ще ж і худоьу тримаємо, яка теж хоче їсти.

Ірина, студентка коледжу:

– Я погано розуміюсь на політиці. Мешкаю у гуртожитку. Тепло в батареях є. То й добре. Вірю в краще.

Олег Петрович, підприємець, місцевий мешканець:

– Як би там не було, але весь світ побачив, що Україна програла газову та інформаційну війну. Вихід один: бути далекоглядними та мудрими у питаннях політики і шукати альтернативу залежності від російського газу. Тому що історія може повторитися і, можливо, з більш негативними наслідками для нашої держави.

 Ось такі думки. Але матеріал був би неповним, якби автор не поцікавився думкою про існуючу ситуацію на двох підприємствах – на ВАТ«Хмельницькгаз» і «Хмельницьктеплокомуненерго». З об’єктивних причин керівник «Хмельницьктеплокомуненерго» Володимир Іванович Сталий не зміг зустрітися особисто (він був у відрядженні), але на декілька питань по телефону відповів. Зокрема, зазначив, що ціни на тепло і гарячу воду напряму залежать від вартості газу, і з цим нічого не поробиш. Крім того, він завірив, що городяни можуть не турбуватися – тепло до осель і закладів міста поступало, поступає і буде поступати у поаному обсязі.

Змістовнішим виявився візит на ВАТ«Хмельницькгаз». Пропонуємо читачеві інтерв’ю з прес-секретарем підприємства Лесею Андрійко.

Кор.: Леся Антонівна, якою буде ціна на газ у цьому році, і як вона зміниться у порівнянні зі старою?

Л.А.: Важко щось сказати конкретно. Усі ми дивимося телевізор і бачимо, що відбувається. Зазначу лише, що стара вартість була $ 179,5 за тисячу кубів. Що ж стосується тарифів і цін, то наше підприємство їх встановленням не займається. Це прерогатива НКРЕ України. Якщо з Києва прийде відповідна постанова, ми одразу повідомимо про це населення.

Кор.: До речі, за останній час було декілька підвищень. Можливо, не всі читачі знають, які тарифи існують зараз?

Л.А.: Згідно постанови НКРЕ України від 25.10.2008 р. за № 1239 останнє підвищення роздрібних цін на газ відбулося з 1 грудня 2008 р. і виглядає наступним чином:

 

До речі, той же НКРЕ планував поетапне підвищення цін на газ з 1 лютого і з 1 травня на 25%. Як воно буде – побачимо.

Кор.: А чи можливі будь-які домішки до газу, який надходить до осель? Є дзвінки до редакції, у яких люди скаржаться, мовляв, користуємося газовими приладами як звичайно, а останнім часом лічильник обертається набагато швидше. У чому річ?

Л.А.: Домішки? Боронь Боже! Це просто неможливо. Якби люди знали, хто і скільки разів перевіряє наше підприємство, якість газу і т.п., то, можливо, і не казали б такі, м’яко кажучи, дивні речі. А перевіряють нас і хіміко-аналітична лабораторія, і «Держпромнагляд», і «Укрстандартметрологія», і МНС… Усіх і перерахувати важко. Тому тут повний порядок. А ось за лічильники мушу зазначити, що трапляються подекуди «народні умільці», які за допомогою магнітів, плівок тощо намагаються «відкорегувати» показники. Звичайно, такі речі ми виявляємо, та караємо порушників.

Кор.: Що Ви можете сказати про перспективи галузі в області? Чи будуть надалі газифіковувати населені пункти?

Л.А.: Важко у цей нестабільний час загадувати наперед. Сподіваємося на краще. Скажу, що нещодавно «Хмельницькгаз» вкладав до 15 мільйонів гривень власних коштів у газифікацію області. Звичайно, на це гроші виділяються і з обласного бюджету, та й держава не залишається осторонь. Зазначу, що нещодавно до свята Миколая ввели у дію газогін у селищі Меджибіж. Є потенціал і для подальшої роботи. Додам, що у нас чудовий високопрофесійний колектив, якій налічує близько 2,5 тисяч працівників, і 18 філій по області. Наш керівник – М.М.Корнєєв, пройшов усі щаблі на рідному підприємстві від майстра до голови правління. До того ж, він місцевий. Звідси – високий професіоналізм та досконале знання специфіки роботи усіх ланок. Тому хочу завірити читачів «Моєї газети», та мешканців області, що як би там не було, а «Хмельницькгаз» і надалі гарантує безпечне і безперебійне постачання газу до осель громадян. Що ж стосується самих громадян, то зауважу лише одне – будьте пильними і уважними користувачами, бережіть свої оселі, і не забувайте розраховуватися за спожитий газ. А ми, у свою чергу, не підведемо.

Кор.: Що ж, дякую за змістовну бесіду.

Автор: Костянтин ГРУЗЕВИЧ (Моя Газета+)