https://moyagazeta.com/

Інший бік освіти

Саме тому минулий тиждень був відданий формуванню альтернативи та боротьбі за іншу освіту. Хмельничани проводять конференції з вільної педагогіки, влаштовують кіноперегляди для викладачів та беруть участь у сутичках зі столичними поліцаями. Але про все по-порядку.

17-18 вересня в Хмельницькому, на базі Хмельницького інституту соціальних технологій університету «Україна», відбулася перша науково-практична конференція з лібертарної (вільної) педагогіки. Подія була приурочена до 90-ліття видатного бразильського педагога, практика та теоретика лібертарної освіти Пауло Фрейре. Захід відвідали представники 6 хмельницьких вишів, а також гості з Києва, Чернівців та Лондона.

В перший день учасники конференції переглядали та обговорювали фільми про вже реалізовані проекти вільної освіти: «Школа Самерхілл»(2008, Великобританія), «Республіка ШКІД» (1967, СРСР), «Ключ без права передачі» (1974, СРСР). Педагогічні концепції викладені в цих фільмах настільки сподобались присутнім, що викладачка одного з навчальних закладів, вже через два дні організувала перегляд стрічки про британську школу Самерхілл для своїх співробітників.

На другий день студенти та викладачі обговорювали шляхи подолання відчуження в освіті, методи втілення діалогової моделі навчання, розглядали різні лібертарні моделі викладання. Також в рамках конференції відбулися презентації методики «форум-театр» та журналу соціальної критики «Спільне», присвяченого темі «Політика освіти». Конференція пройшла доволі продуктивно, а з представниками факультету початкового навчання гуманітарно-педагогічної академії було укладено домовленість про подальшу співпрацю.

Вже за кілька днів після конференції хмельницька делегація була на міжнародному студентському контр-форумі, що відбувався в Києві 22-23 вересня. Контр-форум проводився на противагу з’їзду міністрів освіти, влаштованому Дмитром Табачніком і зібрав представників студентства зі всієї України а також з Росії, Білорусії, Грузії, Великобританії, Німеччини та Австрії.

Під час контр-форуму студенти ділилися проблемами, які виявилися однаковими і в Тбілісі, і в Лондоні, і в Петербурзі. Це – комерціалізація та формалізація освіти, спричинені з одного боку скороченням державних видатків в усьому світі та втручанню бізнесу в сферу навчання, а з іншого – постійними спробами уніфікувати освіту, привести навчальні програми та методи викладання у відповідність до єдиних «еталонів».

Окрім цього присутні мали можливість ознайомитись з альтернативними освітніми проектами та зі світовим досвідом боротьби за доступну і гідну освіту. Результатом контр-форуму стала спільна резолюція в якій учасники події висловили своє бачення сучасних вад та майбутніх змін в освіті.

Окреме місце в програмі контр-форуму зайняло перманентне протистояння провокаціям з боку столичних міліціянтів. Стражі порядку систематично намагалися відібрати звукопідсилюючю апаратуру, розпочати штовханину, блокувати дорогу на шляху мирної та легальної демонстрації і навіть затримати декотрих учасників. Проте студентська солідарність перемогла, а надмірна поліцейська «опіка» лише привернула увагу киян та іноземців до боротьби за освіту.
Наразі представники Хмельницької незалежної студентської профспілки «Пряма Дія», та громадської організації «Діти Кризи» повернулися до рідного міста, визнають свою причетність до описаних вище подій і запрошують до співпраці всіх охочих змінювати освіту тут і зараз.