https://moyagazeta.com/

Інтервґю Олега Єреська газеті «Освіта України»: «Хрестовий похід» за дитсадки буде продовжено

«ЗАЛІЗОМ» ТРЕБА ВМІТИ КОРИСТУВАТИСЬ
– Аналізуючи ситуацію з розвитком інформаційно­комунікаційних технологій у загальній середній освіті, ми побачили сумну картину. Наша держава, яка має достатньо багаті освітні традиції, випускає фахівців у галузі інформаційних технологій, які цінуються в світі, опинилася у всесвітньому рейтингу замикаючою першу сотню країн за використанням ІКТ у навчальному процесі.
– У травні минулого року ми провели дослідження – чи вміють випускники наших шкіл використовувати ІКТ для вирішення практичних завдань? Кожній дитині окремо були поставлені суто життєві завдання і давався алгоритм їх розв’язання.
Наприклад, ви збираєтесь їхати відпочивати і розраховуєте, як найдешевше це можна зробити: потягом, автобусом, власним автомобілем. Треба було порівняти вартість квитків, ураховуючи пільги, витрати пального – тобто, оперувати досить великими обсягами інформації. Це комплексні, цікаві завдання, з якими можна стикатися в повсякденному житті. Аби їх вирішити, необхідно знайти дані в інтернеті, зіставити їх, потім зробити висновки – як у цій ситуації краще вчинити. Проте повністю справилися з цим завданням… менш як піввідсотка випускників шкіл!
Школа – це єдина ланка обов’язкової освіти, і потрібно підготувати всіх громадян до життя. Ми красиво кажемо – треба бути успішними, робити кар’єру. А по суті, навіть для вирішення таких практичних нескладних завдань ми дитині відповідних умінь не даємо!
Тому і було оголошено курс на інформатизацію освіти. Попередні програми, які приймали ще 2001 року, передбачали виключно, як кажуть технарі, забезпечення шкіл «залізом». Не йшлося про те, що треба ще й навчити ефективно ним користуватись.

– Як це зробити ефективно?
– Перебудувати курс шкільної інформатики. Ми проаналізували програми і виявили, що взагалі ознайомлення з інтернетом, як правило, факультативне. Неначе з інтернетом «зустрічаємось» тільки на великі свята. Тож було розроблено концепцію Державної цільової програми «100 %», яка передбачає стовідсоткову підготовку вчителів. 13 квітня цього року програму затверджено постановою Кабінету Міністрів України. Адже щоб навчити дітей управно користуватись інтернетом, потрібно спершу навчити вчителів.
Цей рік Президент України оголосив роком освіти і інформаційного суспільства. Тож міністр виступив з ідеєю – до кінця цього року навчити абсолютно всіх учителів України використовувати ІКТ. Нині кількість учителів, які володіють комп’ютером на рівні користувача, становить близько сорока відсотків. У реалізації цього завдання нам допомагають наші давні партнери: Іntel, Microsoft та інші.

– А як вирішуються фінансові питання?
– Ми розуміємо обмеженість Державного бюджету, тож для цього ми використовуємо різні шляхи – залучаємо приватні підприємства, спонсорів. Наприклад, нещодавно був підписаний меморандум між МОНмолодьспорту та компанією Київстар щодо під’єднання шкіл до інтернету. 180 шкіл з усієї України вже є в переліку і матимуть доступ до всесвітньої мережі вже цьогоріч.

ІНТЕРНЕТ МАЄ БУТИ БЕЗПЕЧНИМ
– Крім забезпечення інтернетом ми працюємо і над можливістю впровадження дистанційних уроків. Починаємо створювати електронний контент, розробляємо і навчальні СД­диски. Проте за нашими спостереженнями в світі є тенденція до публікування таких уроків у всесвітній мережі. Це – і економніше, і вигідніше, і ефективніше, ніж випуск СД­дисків.
Постає й інше серйозне і гостре питання – безпечний інтернет. На жаль, нині кожна школа не має можливості впроваджувати відповідну фільтрацію. До речі, один із напрямів співпраці з компанією «Київстар» є створення безпечного контенту. Адже за статистикою, 86 відсотків батьків не знають, які сайти відвідують їхні діти. 22 відсотки дітей періодично заходять на сайти «для дорослих». 28 відсотків дітей, побачивши в інтернеті рекламу алкоголю або тютюну, хоча б раз намагалися їх купити. Міністерство рекомендувало створити кілька посібників, які вже допомагають убезпечити дітей у віртуальному світі й стануть у пригоді вчителям і батькам.

У ДИТСАДКАХ ОСЕЛИЛИСЯ СУДИ І УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ
– Те, що держава змогла взяти на себе відповідальність за обов’язкову освіту для дітей старшого дошкільного віку – вже великий прорив. Але фундаментом, на якому ґрунтується розвиток здібностей, здатність засвоювати знання, все подальше життя людини, є дошкільна освіта.
Завдання охопити дошкільною освітою всіх дітей відповідного віку прозвучало на найвищому рівні. Коли люди, навіть далекі від освіти, чують такі завдання з вуст Президента, прем’єра, міністра, це примушує їх подивитися на деякі речі по­іншому.

– Саме тому міністерство оголосило «хрестовий похід» за повернення дитячих садків?
– Нещодавно ми виносили на колегію міністерства стан дошкільної освіти міста Києва. За статистикою, сьогодні ще є 112 дитячих садків, закритих наприкінці 90­х через демографічну кризу, які нині ще не почали працювати. Там оселилися податкові, судові органи. Районні управління освіти в нас теж найчастіше займають приміщення дитсадків. А скільки будівель було знесено, скільки використовується як житло! У нас же не було ніяких механізмів їх збереження, і наприкінці 90­х вони повально розпродавалися, руйнувалися. Адже закон про дошкільну освіту, який заборонив використовувати приміщення дитячих садків не за призначенням, з’явився лише в 2001 році. А відомчі дитсадки взагалі вважалися майже приватними. І всі ці корпорації сьогодні дуже не хочуть прощатися зі «своїм» майном. Бо це не лише будівлі, а й земля. А скільки коштує земля в Києві, ви, мабуть, здогадуєтесь…
Дмитро Володимирович на колегії торік оголосив «хрестовий похід» за повернення дитячих садків, і певні успіхи є. Були судові процеси, які мали резонанс. Наприклад, за повернення дитячого садочка № 183 в центрі міста, на вулиці Пушкінській, триває четвертий рік. Його перепродають, змінилося кілька власників. Але в нас є чіткі наміри щодо повернення дитсадків, і врешті­решт його повернуть дітям.

«ЦЕНТРИ РОЗВИТКУ»… ПРИ СЕКТАХ
– Поліпшення демографічної ситуації порівняно з 90­ми роками минулого сторіччя насправді призвело до перевантаження дитсадків?
– У київському дитсадку, в середньому, виховується 112 дітей. Тобто групи перевантажені. Але найбільші показники у – Львівській області, там за 130 зашкалює. Тож у Києві – не найгірша ситуація. Хоча дошкільною освітою в столиці охоплено менше дітей, ніж у середньому по Україні: середній показник – 67 %, у Києві – 65 %. Є над чим працювати. Але якщо ці 112, які вже не треба будувати, а лише повиселяти орендарів, повернути, це може повністю розв’язати проблему з дошкільною освітою в столиці.

Свято місце пусто не буває – і в ситуації дефіциту дитсадків у нас з’явилися, так би мовити, нелегальні дитячі заклади. Відкриваються, навіть, «хатні» «центри розвитку дитини», що функціонують без ліцензії та відповідного контролю. Є над чим працювати. Найчастіше ці центри отримують ліцензії як «позашкільні навчальні заклади», але тоді є хоч якійсь контроль за програмами. А уявіть собі, скільки їх працює безконтрольно! Скільки сект і інших організацій відкривають дитячі центри – що вони вкладають у голови дітям? Це теж дуже болюче питання.

СТАРТУЄМО ВПЕВНЕНО!
– І батьків, і фахівців нині турбує не лише кількість місць у дитячих садках, а і якість дошкільної освіти.
– Так, ще однією проблемою було те, що наші дитячі садочки протягом довгих років перетворювалися на своєрідні «камери схову». Батьки дитину залишали, ввечері забирали. Тепер і батьки стали більш вимогливими до програми, оскільки від того, що дитині «вкладуть» у голову до п’яти років, залежить її подальший розвиток. Тому змістове наповнення дуже важливе. Ми торік розробили і схвалили на першому з’їзді дошкільних працівників програму «Впевнений старт». Мені особисто вона імпонує, бо є зрозумілою не лише педагогам. Попередні програми були переобтяжені науковою термінологією і тому не зрозумілі для пересічної людини. А сьогодні кожна мати, кожен батько, дідусі з бабусями можуть прочитати програму «Впевнений старт» і зорієнтуватися, як працювати з дитиною. Там чітко прописані загальні критерії розвитку, методики занять.
…Окрім програми «100 %» і реформування дошкільної освіти в Україні нині реалізується ще багато цікавих освітніх реформ, але про це – в наступних номерах.

Спілкувалися Дмитро ШУЛІКІН,
Максим КОРОДЕНКО, «Освіта України»
№55-56 (1226) від 25.07.11 р.