https://moyagazeta.com/

Декілька слів про правила безпеки у лісі

Готуючись до мандрівки в ліс повідомте про те, куди ви збираєтеся. Якщо поблизу нікого немає – залиште записку з повідомленням (дата, час відбуття, (кількість людей, що йдуть разом з вами, напрямок подорожі і при­близний час повернення).Візьміть собі за правило перед мандрівкою чи походом до лісу подивитися карту або хоча б намальований від руки план місце­вості та запам’ятати орієнтири.

Підберіть зручний одяг та взуття. Вони повинні підходити для {місцевості та погодних умов. Запам’ятайте, погодні умови можуть змінитися дуже швидко.

Одягніть дітей в яскравий кольоровий одяг – він більш помітний у разі розшуку їх.

Переконайтеся, що все ваше спорядження – у доброму робочому стані. Якщо ви сумніваєтеся, брати ту чи іншу річ, пам’ятайте – зайва вага буде вам заважати.

 

У лісі.

Домовтеся між собою про сигнали, щоб не загубити одне одному у лісі, особливо на випадок несподіванок, – свистом або голосом.

Запам’ятовуйте орієнтири під час руху у лісі. Щоб не заблукати залишайте мітки. Без зорових орієнтирів людина в лісі по­чинає кружляти.

Виберіть місце для вогнища та обладнайте його. Ніколи не залишайте вогнище без догляду. Незагашене вогнище може стати причиною лісової пожежі.

Ніколи не пийте воду з річок та озер. Найбільш надійні дже­рела води – струмки. Поблизу місць, де ви побачите мертвих рибу чи тварин, взагалі не можна навіть руки мити.

Будьте обережні у лісі може бути болотиста місцевість – обходьте її. Болотною водою також не можна користуватися. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк.

Пам’ятайте, збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які ви добре знаєте. Щоб уникнути отруєння ними, ніколи не куштуйте незнайомих грибів; ніколи не збирайте гриби та ягоди поблизу транспортних магістралей, навіть їстівні гриби в тих місцях – отруйні.

Уникайте диких тварин. Пам’ятайте, що небезпечними можуть бути і лось, і олень, і лисиця – у людей і тварин близько 150 спільних хвороб. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або коли захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовувати як засіб захисту вогонь або стукати палицею об дерево.

Уникайте додаткових неприємностей з тваринами, особливо у нічний час, – ніколи не залишайте їжу у вашому наметі або по­ряд з місцем вашого відпочинку покладіть її на дерево; не­доїдки закопайте подалі від місця відпочинку.

Будьте обережні при зустрічі зі зміями. У випадку зміїного укусу терміново видушіть з ранки краплі крові з отрутою та вис­моктуйте впродовж півгодини, весьчас спльовуючи. Цього не слід робити при наявності ранок на губах та у роті. Потім необхідно накласти щільну пов’язку вище місця укусу та негайно дістатися до лікарні.

Навесні в лісі багато кліщів, які можуть причепитися до тіла. Якщо вас укусив кліщ, треба не пробувати виколупати його, а як­найшвидше дістатися до лікарні.

Якщо ви опинилися біля поламаних дерев – не затримуйтесь. Во­ни спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру.

Не ховайтеся під високими деревами та не залишайтеся на відкритій галявині під час зливи з блискавкою, бо блискавка може вдарити у найвище місце.

Ніколи не пірнайте у незнайомому місці у водойму. Спочатку обстежте і переконайтеся у відсутності схованих під водою переш­код (каміння, залізяки, корчі, гострі гілки або мілководдя). Уникай­те води зі швидкою течією. Ніколи не плавайте на самоті.

 

Якщо ви заблукали у лісі.

Зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте – думати логічно неможливо.

Негайно зупиніться і присядьте. І більше не робіть жодного кроку, не поміркувавши. Думати можна тільки про одне – як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях.

Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і постарайтеся подумки простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще – залізницю, судноплавну ріку, шосе. Прислухайтеся. При відсутності знайомих звукових орієнтирів, стежок і доріг виходьте “на воду” униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка – до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево – погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.

Також для вибору правильного напрямку існують інші прикмети.

Мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща. Кора більшості дерев з північної сторони грубіша, іноді покрита мохом; якщо мох росте по всьому стволу, його найбільше з північної сторони, особливо поблизу коріння. Річні кільця на пні спиляного дерева розташо­вані нерівномірно – із південної сторони вони звичайно товщі. Просіки у великих лісових масивах завжди зорієнтовані у на­прямку північ-південь або схід-захід.

Правильно користуйтесь вогнем. Він є одним з основних за­собів виживання в лісі. За допомогою вогню ви можете зберегти тепло, висушити одяг і подавати сигнали. Завжди тримайте сірни­ки у водонепроникному пакеті.

Уникайте переохолодження. Воно трапляється, коли людина не звертає уваги на холод та не має відповідного одягу і захисту.

Використовуйте навички та вміння будування схованок. Це допоможе виживанню у лісі, забезпечить вам захист і тепло.

Бережіть та економно використовуйте воду. Вона важливіша для вашого виживання, аніж їжа.

Запам’ятайте! Діти повинні знати, що їм не загрожує пока­рання за те, що заблукали. Були випадки, коли діти ховалися від шукачів через те, що боялися бути покараними.

Навчайте дітей, що необхідно вибрати велике дерево (або якийсь інший об’єкт) біля примітного місця і перебувати там. Повідомте дітей про необхідність кричати на шуми, що страхають їх. Якщо це звірі, вони злякаються та підуть геть. Це також допо­може тим, хто шукатиме заблукалих.

Пам’ятайте! Куди б ви не пішли і де б не перебували, ви можете опинитись у екстремальних умовах, тому:

­    знайте приблизно свій шлях мандрівки;

­    майте при собі засоби визначення сторін горизонту;

­    майте одяг, придатний для будь-яких погодних умов;

­    майте достатньо їжі, води, сірників, речей та засобів для за­хисту свого життя.