https://moyagazeta.com/

Яка шкода від спалювання сухої рослинності?

На присадибних ділянках рослини нерідко обробляють пестицидами та іншими хімічними речовинами, продукти згорання яких також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Додаткова проблема полягає в тому, що з залишками рослин горить і безліч різноманітного сміття.До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, а також можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, на чиї організми вплив диму особливо небезпечний.Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання сухої рослинності та сміття знищує довкілля:
1. В залишках рослин згорають комахи та інші дрібні живі організми.
2. Вогнем знищується не лише суха рослинність та її залишки, а й коріння майбутньої рослинності, так, що земля на кілька років зменшує підріст свіжої зелені.
3. Вогонь знищує насіння рослин.
4. При сухій та сонячній погоді у кілька разів збільшилась можливість лісових пожеж. Під час таких пожеж, крім знищення самих лісових насаджень, гине інша рослинність та тварини.
Так в 2009 році працівниками Державної екологічної інспекції проведено 35 перевірок під час яких за порушення правил пожежної безпеки притягнуто до адміністративної відповідальності 44 особи. В даний час ведеться постійний оперативний контроль лісогосподарських та агропідприємств в частині дотримання правил пожежної безпеки. Під час перевірок лісокомунальних підприємств Ізяславського району виявлено пошкодження та знищення лісу пожежами внаслідок спалювання рослинних решток на прилягаючих полях які не обробляються. Орієнтовна площа лісу пошкоджених пожежою більше 60 га, знищеного пожежою більше 20 га.
5. При спалюванні трави на присадибних ділянках виникає загроза перекидання вогню на житлові будинки.
6. При спалюванні стерні на фермерських полях існує загроза неконтрольованого поширення вогню, особливо у вітряну погоду.
7. Дим від вогнищ може надовго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що може призвести до збільшення частоти ДТП.

Боротьба зі сміттям, шляхом спалювання, серед європейських країн властива тільки українцям. В Австрії, Німеччині чи Швейцарії за спалювання сміття громадяни сплачують великі штрафи. У країнах Європи добре відпрацьована система вивозу та переробки сміття, чого в нас на жаль, не має.

В Україні для того, щоб спалити рослинні залишки на полі, керівнику господарства можна отримати на це відповідний дозвіл. Спалювання рослинності на узбіччях доріг, на схилах балок та пасовищах категорично заборонено законом і тягне за собою серйозні штрафи. Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас може допомогти екологам боротися з цим явищем.

Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77-1 адміністративного кодексу України. Є і інші відповідні законодавчі та нормативні заборони.
В 2004 році, внесено зміни до ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за самовільне випалювання рослинності або її залишків. Вона передбачає накладення штрафів на винних в розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – 50-70 неоподатковуваних мінімумів.

Ми любимо нарікати на погану екологію і на те, що держава нічого не робить для того, аби покращити ситуацію. І, водночас, власноруч робимо її ще гіршою. Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області закликає всіх не бути байдужими до оточуючого нас навколишнього природного середовища.

Тому, звертаємось також до районних організацій УТМР, провести відповідну роз’яснювальну роботу з мисливцями, щоб не допустити несанкціонованих пожеж на полях, які можуть привести і до масових лісових пожеж.  

Автор: В.М.Степанович