https://moyagazeta.com/

Операції майже без розрізів (лапароскопічна урологія)

Лапароскопічна урологія відноситься до малоінвазивних методик і є методом вибору не тільки лікарів, але й хворих: мінімальні відчуття болю, короткий строк перебування в лікарні й швидке видужання.

Лапароскопчні операції – це виконання операції на нирках і сечоводах у заочеревинному просторі через живіт шляхом проколів. При виконанні операцій через спину метод носить назву – ретроперитонеоскопічний. Це відносно молодий напрямок сучасної урології. Головною особливістю лапароскопічних операцій є те, що всі втручання виконуються майже без розрізів – через невеликі проколи на шкірі (інструментами 5 і 10 мм у діаметрі) під контролем телевізора. Хірург уводить інструменти через живіт, розкриває очеревину, потім попадає в заочеревинний простір, де розташовані нирка, сечовід і їхні судини. Робочий простір створюється шляхом введення вуглекислого газу (безпечний газ) у живіт.

Переваги лапароскопічного лікування багатьох урологічних захворювань перед традиційним відкритим способом сумнівів не викликають. Зменшення операційного травматизму, короткі строки перебування в клініці, більш швидкі строки видужання, швидке повернення до звичайного життя – от неповний перелік переваг цих операцій.
Лапароскопію почали виконувати з 70-х років при діагностиці урологічних захворювань, таких як: черевний крипторхізм, гідронефроз, рак нирки, солітарні кісти, полікістоз нирок. На початку 90-х були розроблені нові технології, що дозволяють виконувати нефректомію, уретеролітотомію, резекцію кіст, цистектомію та ін. У більшості випадків пацієнти можуть бути виписані зі стаціонару через 2-3 дні після операції.

Важко перелічити операції в урології, які не виконувалися б лапароскопічно. Основні з них:
– Нефректомія – видалення зморщеної нирки або при пухлинах;
– Адреналектомія – видалення наднирника при доброякісних і злоякісних процесах;
– Висічення кист нирок, особливо багатокамерних, більших і рецидивних (повторних);
– Гемінефректомія – видалення однієї половини нирки, коли вона уражена;
– Піелопластика – пластика мисково-сечовідного сегмента при гідронефрозах;
– Нефропексія – ушивання опущеної нирки;
– Уретеролітотомія – видалення великих каменів сечоводу, коли не можна або неможливо видалити їх іншим способом (наприклад, дробленням);
– Радикальна нефректомія, резекція нирки – видалення нирки або її частин при доброякісних або злоякісних процесах;
– Радикальна простатектомія – видалення передміхурової залози при раку;
– Біопсія нирки – узяття шматочка тканини нирки для дослідження;
– Варикоцелектомія – перев’язка й розсічення внутрішньої сім’яної вени при варікоцелє;
– Тазова лимфаденектомія – видалення тазових лімфатичних вузлів;
– Кольпосуспензія – операції при нетриманні сечі при напрузі в жінок;
– Піелолітотомія – видалення каменів із нирок.

В урологічному відділенні Хмельницької обласної лікарні, за сприянням головного лікаря Флаксемберга А.С., встановлено лапароскопічну стійку, що дало можливість виконувати більшість з вищенаведених оперативних втручань. Слід зазначити, що виконано п’ять лапароскопічних нефректомій. Дані оперативні втручання на теренах західної України зроблені вперше. На теперішній час високотехнологічні лапароскопічні операції в урології виконуються лише кандидатом медичних наук Підмурняком Олексієм Олексійовичем, але даною методикою успішно оволодівають інші урологи обласної лікарні під керівництвом зав відділенням Собчинського С.А. Також виконуються дані втручання і в «Приватній хірургічній клініці професора Суходолі А.І.».

З питань проведення консультацій звертайтесь до канд. мед. наук Підмурняка Олексія Олексійовича за тел. (0382) 65-42-24, 65-61-11. Відповіді на питання можна одержати по електронній пошті docaleksey@yandex.ru.