https://moyagazeta.com/

Як на додачу до манікюру не отримати небезпечну хворобу…

Є і інші, які тремтять при одній лише згадці про ту чи іншу інфекцію, з підозрою і обережністю перебувають у оточенні незнайомців, намагаються нічого й нікого не торкатись у громадському транспорті – їм сняться жахіття, їм здається, що у них присутні вже декілька симптомів: з’явилася слабкість та ще щось, – і вони стрімголов біжать на прийом до лікаря та роблять усілякі можливі аналізи.
І перші, і другі, звичайно, мають право на власну думку та вибір. Так, хтось скептично ставиться до розмов про небезпеку зараження вірусом, хтось – навпаки.

Але кожен має цінувати життя, адже воно у нас одне, і треба дбати про здоров’я своє та своїх близьких. Тому, сучасній людині просто необхідно бути проінформованою про те, як застерегти себе під час відвідання косметичного салону.

Чи безпечно відвідувати салони краси? Чого слід боятися? Які засоби безпеки повинні застосовувати майстри салонів краси, щоб не інфікувати клієнта небезпечним вірусом? Що має право вимагати клієнт від майстра? З такими питаннями ми звернулися до фахівців у цій сфері.

В нашому місті чимало салонів краси, перукарень та косметичних кабінетів, що надають свої послуги населенню. За робочий день майстер може прийняти від кількох до кількох десятків клієнтів – людей різного статусу та різних матеріальних статків. У косметичному салоні отримати мікротравми під час контакту (процедури) може як майстер, так і клієнт. Мова йдеться про манікюр, педикюр та послуги перукаря. Саме через ці, здавалося б, незначні подряпини чи ранки, в основному, можна підхопити небезпечну хворобу: „…тобто усі інфекції, що передаються через кров, основними з яких є ВІЛ-інфекція, гепатит В, гепатит С, дельта гепатит”, – зазначила інфекціоніст вищої категорії Оксана Піддубна – „Жінкам та чоловікам, які йдуть у салон, абсолютно нема чого соромитися запитати про те, чим обробляються інструменти”.

Пані Оксана зауважила, що клієнт може розпитати, яким чином та якими засобами стерилізують інструменти у салоні, а також навіть попросити майстра перед початком роботи обробити інструментарій деззасобами: „Кожна поважаюча себе людина має це знати і проконтролювати. Вона не просто має на це право – вона зобов’язана це зробити”.
Адже, справді, те, що на поличці біля майстра стоять дезінфекційні розчини, ще не означає, що він їх використовує.
Як запевнила нас Оксана Вікторівна, наразі, не існує проблеми із деззасобами: їх чимало на ринку. Також, для цього цілком підходить звичайний спирт. Дезрозчинів, що миттєво вбивають небезпечні віруси, існує велика кількість. Але клієнту все ж слід самому проконтролювати це, адже тут присутній людський фактор. Тому дуже багато залежить від манікюрниці, яка зобов’язана обробляти інструменти багаторазового використання.

Усі розуміють, що є спеціалісти як відповідальні, так і, на жаль, „халатні”, що безвідповідально відносяться до обов’язку стерилізувати інструментарій, а від цього залежить здоров’я, ба навіть життя як клієнтів, так і самого майстра.
Від гарної молодої жінки почула такі слова: „Я багато років ходжу до однієї знайомої на манікюр. Майстриня знає, що має показати мені, чим і як вона дезинфікує інструменти. Вона усе це робить в моїй присутності, і тільки тоді починає працювати…”. Це слова свідомої людини.

Майстри не повинні ображатися на таке прохання клієнта. Багато людей не розуміють усієї небезпеки – думають, що це „десь далеко”. Біда зовсім поруч, тому що багато людей є носіями інфекцій або хворіють різними інфекцними хворобами та є багато тих, хто ще не знають про свою недугу.
Головний лікар інфекційної лікарні Оксана Піддубна підкреслила, що майстер салону робить дезинфекцію, в першу чергу для себе, адже він не знає хто до нього приходить на процедуру і „з чим” приходить. Тому спеціаліст повинен себе захистити.
До речі, окрім того, що після роботи з кожним клієнтом інструменти мають бути оброблені деззасобами, руки і майстра і наступного клієнта перед роботою також повинні бути очищені спиртом. У зв’язку з різким поширенням захворюваності на гепатит С останнім часом, інфекціоніст радить кожному обстежитись, тому що гепатит С – небезпечний вірус і, якщо його не лікувати, це може призвести до цирозу чи раку печінки у людини.

Спеціалісти санепідемстанції зазначають, що вони вимагають від салонів краси, перукарень та косметичних кабінетів стерилізувати усі інструменти.
Також, у перукарнях для кожного клієнта повинні використовуватись одноразові комірці, а не рушники багаторазового використання, навіть якщо їх випрали – використання останніх є порушенням, тому що цей комірець одягають на шию клієнта, що також захищає його від отримання подразнень на шкірі та усіляких інфекцій. Чисті рушники прийнятні лише для миття голови. Комірці ж після використання викидають на смітник.

Спеціаліст Хмельницької санепідемстанції розповіла про вимоги до спеціаліста, який робить манікюр або педікюр: „В салонах обов’язково перед процедурою майстер обробляє свої руки та руки клієнта антисептиком. Також стерилізує інструмент.”
Виявляється, у кожного майстра повинно бути мінімум два комплекти інструментів: після того, як клієнта обслужили, інструмент беруть в дезинфекцію. Новий клієнт сідає, і майстер користується уже попередньо обробленим іншим набором інструментів.
Кожний салон обирає стерилізатор на свій розсуд, в основному, кварцовий. На цей стерилізатор у них повинен бути сертифікат, в якому вказується, що прилад є безпечним для життя та здоров’я людини. Також має бути висновок про придатність приладу та інструкція з експлуатації.

У випадку виявлення порушень щодо дотримання дезрежимів передбачено штраф від 102 гривень.
Як можна пересвідчитися, що послуги перукарні будуть безпечні для здоров’я людини?
„Клієнт не уповноважений нічого вимагати – для цього є контролюючі органи. Клієнт приходить за власним бажанню, сідає приймати послуги – значить його вже влаштовують умови закладу”, – так стверджують спеціалісти міської Санепідемстанції.
А якщо клієнту щось не сподобалось – є книжка захисту прав споживачів, куди клієнт може написати скаргу, заяву чи звернення. Якщо скарга є питанням санітарного характеру – санепідемстанція отримує запит, розглядає його і дає відповідь. Спеціалісти санепідемстанції, як і інфекціоністи, погоджуються з тим, що людина може запитати: чим ви обробляєте інструмент і поросити показати їх деззасоби, може попросити стерилізувати інструменти при ній. Майстер салону може надати клієнту сертифікат на цей препарат та висновки з використання.
Ці документи клієнт може вимагати для того, щоб впевнитися, що він у безпеці, й спокійно отримати послугу.

Як би не там не було, манікюр/педикюр – це мікрооперація, тому слід бути обережними. У щоденному житті й так вистачає загроз та небезпек. Сподіваємось, що, принаймні, у перукарнях та салонах краси, будуть робити усе необхідне для того, щоб не існувало загрози здоров’ю та життю людини.

Галина Королевська