https://moyagazeta.com/

Юридична допомога нотаріуса на сторінках Моєї газети+

Для початку пропонуємо бліц-інтерв’ю.
– Ольго, розкажіть, будь ласка, трохи про себе, щоб наші читачі познайомилися зі своїм майбутнім консультантом.
– Мене звати Онищук Ольга Анатоліївна, приватний нотаріус Хмельницького міського нотаріального округу. У 2002 році я закінчила Львівський державний університет ім. Франка за спеціальністю «Правознавство». Навчаючись, працювала юристом на приватному підприємстві, потім очолювала Деражнянську державну нотаріальну контору, і вже два роки працюю у приватному нотаріаті.

– З якими питаннями до Вас частіше звертаються?
– Як правило, найактуальніші – оформлення спадщини. Це одна з тих заплутаних справ, де постійно потрібна консультація фахівця. Також договори – дарування, купівлі-продажу, видача довіреностей, заповіти, заяви, засвідчення вірності копій документів.

– Що треба, щоб всиновити дитину? Ще 3 роки тому це було складно. А тепер?
– Порядок спростився. Насамперед, треба мати своє житло, хоча б право на користування житлом, мати певні прибутки. Якщо будуть конкретні питання – відповім більш детально.

– Чи були у вашій практиці досить-таки неординарні випадки?
– Була ситуація, коли у людини, яка все життя проживала у власній хаті, ледь не забрали житло. Мешкав він у селі з дружиною та тещею. Дружина померла. Дочка хотіла цю хату продати, тещу забрати до себе, а його лишити без нічого. Я порадила звернутися до суду, і там наклали заборону продажу.

– А як би вони могли це зробити?
– Зять права власності не мав – він був лише прописаний. Але він усе життя вкладав у хазяйство кошти, фактично власноруч хату значно розширив. Він звернувся до суду, щоб відсудити свою частку, своє право на житло. Інакше будинок був би проданий, і він би залишився на вулиці.

– Чи зустрічаєтеся ви з жорсткістю на грані жорстокості між дітьми та батьками, де ціною є житло, матеріальні цінності?
– Такі випадки є, але дуже рідко. Взагалі особисто я завжди спілкуюся з людьми, щоб розібратися, яка у сім’ї атмосфера. Особливо, якщо там є старі люди. Якщо відносини у родині нездорові, то нотаріус повинен відмовити у вчиненні нотаріальної дії, щоб захистити таку людину.

– Чи змінила сьогоднішня економічна ситуація питання, з якими до Вас звертаються?
– Так, звичайно. Головне – впав продаж житла. Актуальними стали ситуації, пов’язані з кредитними відносинами, заміною боржників, уступкою права вимоги. Бувають випадки, що людина не може виплачувати кредит, і переуступає його іншім, часто безкоштовно. От, наприклад, людина тільки узяла нову машину і не може розрахуватися за неї. Вона згодна збутися її, навіть втратити перші внески.

– А як ви зараз оцінюєте юридичну грамотність населення?
– Народ став більш грамотний, ніж раніше. Можливо, як це не парадоксально, завдяки кризі. Люди починають вчитися захищати свої права. Якщо хтось колись зробив помилку, то іншого разу він вивчить усі нюанси, щоб не пошитися в дурнях. Дійсно – усі вчаться на помилках.

– Ну а тепер відповімо на декілька питань наших читачів. Як вже казали, найчастіше зустрічається оформлення спадщини. Чи є якійсь новини?
– Так, є. З 01.06.2009 року приватні нотаріуси мають право на оформлення спадщини відповідно до Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про нотаріат” від 01.10. 2008 року, яким зрівняно повноваження державних нотаріальних контор і приватних нотаріусів», але лише щодо тих осіб, які померли після 1 червня 2009 року.
З 01.01.2010 року оформлення спадщини буде значно дешевше, оскільки набирає чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» щодо держмита за видачу свідоцтва про право на спадщину».

Спадкоємцям протягом шести місяців з дня смерті померлого необхідно особисто подати заяву до державної нотаріальної контори або приватного нотаріуса про прийняття спадщини, якщо вони не були зареєстровані (прописані) за однією адресою з померлим, за його останнім місцем проживання. Я порадила б всім спадкоємцям, в тому числі і тим, які проживали і були зареєстровані разом зі спадкодавцем, звернутися до 6- місячного терміну до нотаріуса, тому що може скластися така ситуація, що не всі спадкоємці, які були зареєстровані з померлим, бажають вступати у спадок, або хочуть відмовитися на користь іншого спадкоємця, а по закінченню 6- місячного терміну, встановленого для прийняття спадщини, зробити це буде неможливо.

– Чи відбулися позитивні зміни у земельних відносинах?
– Так, з 1.05.09р., у разі продажу, дарування, оформлення спадщини на земельну ділянку, новий Державний акт про право приватної власності на земельну ділянку не виготовляється, а нотаріус та територіальний орган Держкомзему проставляє відмітку про перехід права власності, що заощаджує значні витрати коштів та часу пересічних громадян. Крім того, особи, які не виготовили по якимось причинам новий Державний акт, можуть звернутися до державної нотаріальної контори чи до приватного нотаріуса, для видачі з архіву старого держакта з проставлянням реєстраційної відмітки на ньому.

– Чи підлягають зміні документи у разі переміни прізвища після одруження?
– Ні, документи є дійсними, але особі, яка змінила прізвище, необхідно додатково пред’являти свідоцтво про шлюб.

– Як захищаються права неповнолітніх?
– З 01.01.2006 року діє Закон “Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей”, який передбачає захист прав та інтересів дітей при вчиненні правочинів щодо нерухомого майна. Тому при здійсненні продажу житла, право власності або право користування на яке має дитина, необхідна попередня згода органів опіки і піклування.

– Чи можуть особи врегулювати між собою сплату аліментів на дитину без судових процедур?
– Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Так, у нотаріуса можна посвідчити договір про сплату аліментів на дитину, де встановити суми, строки, виплат грошових сум на дітей, додаткові витрати, які можуть статися в певний період життя, наприклад, хвороба дитини, відвідування гуртів, секцій, санаторне-курортний відпочинок тощо. Особа, яка сплачує аліменти на дітей, має право перевіряти цільове використання коштів другим з подружжя. У разі невиконання умов такого договору аліменти будуть стягуватися за виконавчим написом нотаріуса.

Можна також укласти договір про припинення права на аліменти у зв’язку з набуттям права власності на нерухоме майно. Передача майна дитині здійснюється з дозволу органу опіки і піклування і підлягає нотаріальному посвідченню і державній реєстрації. Така особа звільняється від щомісячної сплати аліментів, але зобов’язана брати участь у додаткових витратах на дитину, які викликані особливим обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо)

– Про що поговоримо наступним разом?
– Багато хто запитує, що таке шлюбний контракт. Ось про нього й піде мова.

Консультувалася Людмила ЛУНІНА