https://moyagazeta.com/

Михайло Данчук: Через вашу газету я хочу звернутися до усіх журналістів – будь ласка, не треба лякати людей та перебільшувати…

Збільшується кількість старого та аварійного житлового фонду, матеріально-технічна база вкрай зношена, обладнання застаріле та енергомістке. Незадовільний  стан внутрішньобудинкових систем, низькі теплозахисні властивості огороджувальних конструкцій та відсутність у споживачів технічної можливості для керування споживанням теплової енергії призводять до невиправдано високого рівня обсягів споживання тепла і питної води. Але як же подолати кризу, як знайти вихід, зберегти в нормі  житлові фонди, та й не втратити робочі місця…Саме тому ми вирішили сьогодні поговорити із начальником ЖЕКу №1 Михайлом Данчуком про ці негаразди.
Кор.: Михайло Васильовичу, з чого Ви б сьогодні почали реформу у сфері ЖКГ, якби Вам дали можливість цю галузь реструктурувати, внести якійсь інноваційні зміни?
М.Д.: Розпочав би я із себе, адже тут потрібно керувати процесом не тільки у середині підприємства, а й на всій території. У першу чергу, технічно оснастив би підприємство. Хочу зауважити, що у 2007 році міська влада нам допомогла – виділила снігоприбиральну техніку, трактор, який і досі в прекрасному стані. Ще маємо ГАЗ-53 1991 року випуску, який постійно ремонтуємо та фарбуємо. Є самоскид. У принципі, це й все, що в нас є для обслуговування. Також в нас працює людина із власною автовишкою. Але, на мою думку, треба, щоб колектив більш відповідально ставився до роботи, створити справжнє товариство. Від містян часто можна почути, що ЖЕКи нічого не роблять. При цьому слові усі одразу насторожуються. Але, в принципі, існує багато структур, які виконують такі самі функції, тільки називаються трохи по-іншому: ЗАТ, ВАТ, ТОВ.
Кор.:А яка різниця, крім форми власності?
М.Д.:Різниця між нами і ними у тому, що вони є приватними і можуть набагато вільніше заробляти кошти, так би мовити,  невідомо де і невідомо як, хоча мають такі самі повноваження, як і державні структури. Ми виконуємо роботу лише на нашій території, обслуговуємо населення, живемо тільки за рахунок квартирної плати. Ще є в нас частинка додаткових послуг, які ми надаємо, тому що маємо право це робити. Звісно, використовуємо цю можливість, щоб хоч трохи заробити, адже у нас дуже низька заробітна плата.
Кор.: Яка ж, якщо не секрет, зарплатня у начальника ЖЕКу?
М.Д.: Ось, наприклад, я, начальник ЖЕКу, отримую ставку дві тисячі гривень. Але розмова тут не про мене, тому краще поговоримо про інших.
Кваліфікований працівник – слюсар, сантехнік чи зварювальник отримує півтори тисячі. Самі розумієте, що на сьогоднішній день це не те, що низька, а дуже низька зарплатня, тому ми додатково виконуємо деякі роботи, і за рахунок цього надаємо премії. Але працівник повинен зрозуміти, що гарну зарплатню він повинен заробити, а не абияк щось там десь зробити і вимагати за це великі гроші. Я зараз добиваюся, щоб наші працівники виконували всі функції, які їм доручають. У нас немає чіткого розмежування по роботі. Наприклад, нещодавно випало чимало снігу, так от – у його прибиранні беруть участь всі: від двірника до слюсара-сантехніка.
Кор.: Отож, які інновації очікувати?
М.Д.: Я планую провести реформування ЖЕКу, і почати із появи бригад, кожна з яких буде нести повну відповідальність за свою дільницю. У нас їх чотири: дві у центрі і дві на Гречанах. Є слюсарі-сантехніки, є електромонтер, будівельно-монтажники. Я хочу їх з’єднати в одну бригаду, щоб, наприклад, якщо хтось захворіє, скажімо, сантехнік, його обов’язки виконували інші. Треба буде ремонтувати покрівлю чи крани – це буде робити уся бригада. А то, наприклад, у сантехника до обіду є дві заявки – він працює, після обіду немає – він б’є байдики, але зарплатня йому нараховується. На мою думку, це несправедливо, тому що кожний повинен відпрацювати повністю свої гроші.
Ось саме таку систему із «колективною відповідальністю» я й хочу вводити вже з лютого. Розумію, що багатьом це не сподобається (я з колективом вже розмовляв), але, якщо потрібно, будемо міняти колектив. Адже як було раніше? Наприклад,  влітку ми виконували ремонти покрівель. Будівельники це робили у вихідні, а слюсарі-сантехніки виконали дві заявки і пішли «з чистою совістю» у п’ятницю додому. Хочете так працювати? Нема питань, але навіщо потім обурюватися, чому хтось отримав набагато більше грошей, підходити до мене і починати на цю тему розмови? 
Кор.: Колектив не обурюється на таку постановку питання?
М.Д.: Щоб подібного не було, всі будуть виконувати ту роботу, яку їм даватимуть. Не подобається? Дякую за роботу і до побачення! Але у колективі працюють розумні дорослі люди, тому я впевнений, що вони мене зрозуміють.
Ще хочу нагадати, що однією з найважливіших складових нашої праці є вчасний розрахунок хмельничан за послуги. Саме тоді ми маємо фінансову стабільність, можемо закупити необхідні матеріали, запастися ними для роботи. Якщо ж люди не платять, починаються проблеми, і не лише у нас, а й у інших структур також – у «Водоканалу», «Тепломереж», «Хмельницькгазу»… Тому ми співпрацюємо пліч-о-пліч з усіма – наприклад, разом із «Водоканалом» проводимо спільні рейди по боржникам. Викликаємо машину, яка перекриває каналізацію і робимо перевірку, де є боржники ЖЕКу та «Водоканалу», йдемо до них і рекомендуємо заплатити гроші. На минулому тижні проводили такі рейди, плануємо і надалі це робити.
Кор.: І що, ви отак просто приходите і перекриваєте усім боржникам воду?
М.Д.: Ми намагаємося перекривати не увесь стояк, а лише квартиру, де є боржники. Адже чому за когось повинні страждати ті, хто повністю сплачують рахунки? Треба поступати «по-християнськи». Але на сьогодні ми прийняли разом з колективом рішення, що все ж таки не будемо дивитися, чи є десь боржники чи ні, а будемо виконувати свою роботу у повному обсязі. Ось, наприклад, у десятиповерховому будинку із сімома під’їздами, що знаходиться за адресою  Північна 113/1, існує заборгованість 23 тисячі. Ми вже виконали ремонт у 4 під’їздах. Лишилися, як бачите, ще три. Спочатку ми думали сказати людям, що ремонт закінчиться тоді, коли боржники сплатять усі ці кошти, але тепер вирішили довести справу до кінця, потім провести збори мешканців і попросити їх заплатити борги.
Кор.: Ну а якщо вони вас тільки послухають і все одно не заплатять? Адже ремонт вже буде зроблений…
М.Д.: Якщо не будуть платити, скоріше всього, у будинку зупиняться ліфти, адже ми за них платимо 30 копійок з квадратного метра. Далі будемо через судові інстанції проводити стягнення, хоча це також дуже велика
проблема. У нашій країні, на жаль, за усі роки не виробили механізм виконання судових рішень. На сьогоднішній день у нашій виконавчій службі «на виконанні» лежить близько 200 рішень десь на 250-280 тисяч гривень.
Кор.: Пане Михайло, а якої Ви думки про створення об’єднань співвласників багатоквартирного будинку – ОСББ?
М.Д.: Я, як керівник підприємства ЖЕК, не можу давати оцінку тому, що вимагає від нас керівництво країни і міста. Якщо треба створювати ОСББ – отже, потрібно створювати, але ця ініціатива має йти від людей. І ми завжди будемо допомагати, адже, як би там не було, все одно їх хтось буде обслуговувати. Чому ж не ми? Якщо люди нам довіряли, коли  ми були ЖЕКами, то чому вони не можуть нам довірити, коли виникнуть ОСББ?
Кор.: Але ж у місті вже був сумний випадок із цими ОСББ…
М.Д.: Так, на жаль, подібне
дійсно було. У 12 ОСББ, у тому числі на вулиці Північній, про яку вже я згадував, дійшло до таких серйозних проблем, до такого «бардаку», що ми мусили ці ОСББ прийняти назад, заключивши з фізичними особами договори «напряму». Ті ОСББ вже не діють, але, згідно з рішенням
міськвиконкому, на сьогоднішній день ми передали на баланс ОСББ будинок за адресою Соборна, 16. Дай Бог, щоб у них все вийшло. Хоча, наскільки мені відомо, вже через місяць після створення ОСББ, 90% мешканців хочуть назад до ЖЕКів. Причина в тому, що всі, хто їх створює, думають, що це просто гроші, які падають з неба, і нічого робити не треба. Але ж треба виконувати роботу! Необхідні електрик, слюсар-сантехнік, двірник… Якщо сьогодні на тій самій Соборній, 16 випав сніг, його ніхто не відмів, і вже там намерз лід, який теж ніхто не збирається прибирати, однозначно, що людям це не буде подобатися! Якщо біля входу до всіх наших будинків комунальної форми власності ми поставили новенькі світильники, то  Соборна, 16 не освітлюється навіть на вулиці. Це ненормальна ситуація! Які цілі переслідує голова цього ОСББ, незрозуміло…
Кор.: Що Ви скажете про стан інженерних мереж житлового фонду? Скільки потрібно грошей у них вкласти, щоб ситуація була позитивною?
М.Д.: На сьогоднішній день наша мережа зношена десь на 75 %. А гроші… Якщо повністю підрахувати, сума буде просто страшною! Ось, наприклад, можете самі полічити. Щоб замінити трубопровід в одному під’їзді п’ятиповерхівки, треба приблизно 20 метрів труби. Це буде коштувати 100 гривень плюс робота. У масштабі одного стояка це небагато, але якщо взяти увесь будинок, помножити на кількість поверхів, а потім помножити на кількість будинків…
Кор.: Але ж і лишати мережу у такому стані теж неможливо! Якщо, наприклад, прорве каналізацію, буде неприємно, але несмертельне. А, не дай Боже, буде постійно повторюватися Євпаторійська трагедія – що тоді робити?
М.Д.: Через вашу газету я хочу звернутися до усіх журналістів: будь ласка, не треба лякати людей та перебільшувати. Так, як контролює комунальну сферу діяльності міський голова, ніхто ще не контролював. Все може статися, але в нас у Хмельницькому ситуація під контролем. Я бачу, які кошти виділяються на капітальний ремонт. 11-го січня відбулася сесія міської ради, першим питанням розглядалася житлово-комунальна сфера, і всі кошти, які були заплановані, депутати виділили. ЖКГ – першочергова задача, яка в нас в місті була, є і буде. Не треба драматизувати ситуацію. Ми впораємося зі всім.
Кор.: Як Ви ставитеся до передачі інженерних мереж у приватну власність чи в оренду?
М.Д.: До оренди я взагалі відношуся негативно, тому що цей орендар покористується, і все. Не буде ніякої відповідальності. А от що стосується передачі, вважаю, це було б непоганим, тому що тоді якраз і буде відповідальність.
Кор.: А як із цим справа у інших містах?
М.Д.: Тернопіль відмовився від ЖЕКів, передав територію у приватні руки, але дуже невелику частину і зараз, наскільки мені відомо – метр в сторону, і вже ніхто не прибирає. Я вважаю, що міська рада повинна це питання корегувати, навіть якщо власником буде приватник. Якщо все повністю віддати, буде повний бардак…
Кор.: На нашу «гарячу лінію» часто телефонують люди, які запитують, хто відповідає за стан дворів. Скажіть, скільки на це виділяється коштів?
М.Д.: За прибудинкову територію відповідає ЖЕК. Інше питання, як відповідає і хто відповідає. Є начальник ЖЕКу, є заступник і є майстер дільниці, які обов’язково повинні проводити весною та восени огляд прибудинкової території та будинку. Це має відображатися в усіх актах, які ми прописуємо, і плануватися. Якщо є, наприклад,  маленькі ямки, то ми самі їх латаємо. Але якщо їх обсяг більше 50% від території, ми повинні включати двір до плану капітального ремонту. Наприклад, нещодавно ми додали до плану 10 будинків на Гречанах, де буде проводитися асфальтування.
Кор.: А на ремонти грошей вистачає?
М.Д.: На жаль, ні. По-перше, тарифи на квартирну плату складалися тоді, коли мінімальна зарплатня була 700 гривень. Зараз вона вже 900. По-друге, ми закладали в тарифи не 100%, а десь 70%.
Кор.: Мабуть, однією з головних проблем міста є стан старих будинків. Як її планують вирішити?
М.Д.: У 2006 році у нас було приблизно 12 дахів, які протікали. На 2011 рік їх було лише два. Це значить, що були виділені кошти на капітальний ремонт, плюс і ми зі своїх коштів проводили поточний ремонт. У нас є будівельно-монтажна бригада, і на поточний ремонт грошей вистачає.
Кор.: Скажіть, а чи може людина зробити перепланування, не порушуючи закону?
М.Д.: Починаючи з минулого року, будь-які перепланування робити заборонено. Але якщо є така необхідність, людина повинна звертатися з листом, де розписані зміни, до міської ради.
Кор.: А якщо людина зробила це перепланування раніше, сама побудувала балкон, чи вже купила таку квартиру?
М.Д.: Є спеціальна комісія при Хмельницькій міській раді, яка займається переплануванням і самовільним будівництвом. Треба звернутися до них, і комісія розгляне це питання. Щодо балкону, то тут відповідальністю є штраф і знесення балкону, хоча поки що таких прецедентів не було. 
Кор.: Хоча й із запізненням, але почалася справжня зима. Хто мусить посипати дороги, щоб не було травматизму?
М.Д.: На початку кожної зими ми завжди проводимо заготівку піску. Кожен ЖЕК зобов’язаний це зробити. Ми заготували і сіль, і пісок, тому це все на совісті наших майстрів.
Кор.: Я була свідком ситуації, коли у людини запитали, ким вона працює, і та відповіла:
«Я роблю вулиці міста чистими». Але ж жінка могла просто сказати: «Працюю двірником». На Вашу думку, якою повинна бути політика, щоб люди поважали свою професію?
М.Д.: Так, дійсно треба поважати тих, хто працює двірниками, адже вони виконують свою нелегку справу, яка не так вже й добре оплачується, незважаючи на погоду. Людей треба поважати, можливо, вітати зі всякого роду святами, і тоді ті самі двірники будуть відчувати, що вони потрібні. Якщо ми забудемо про них, ми забудемо про себе.
Кор.: Скажіть, яким би Ви хотіли бачити наше місто?
М.Д.: Я хочу, щоб кожний двір був в ідеальному стані. Колись ми планували зробити у кожному дворі клумбу. Маю надію, що нам це вдасться.
Кор.: І, наостанок, що б Ви, як начальник ЖЕКу, хотіли б сказати хмельничанам?
М.Д.: Шановні мешканці! Будь ласка, сплачуйте вчасно квартирну плату! І тоді ми вам надамо гарні якісні послуги!
Спілкувалась
Людмила Луніна
lunina@moyagazeta.com