https://moyagazeta.com/

Чи потрібен Хмельницькому протитуберкульозний диспансер?

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) за період між 2000 і 2020 роками, майже один мільярд людей буде інфіковано, 200 мільйонів захворіє та 35 мільйонів загине від туберкульозу, якщо контроль за епідемією не буде посилено.
Ситуація з туберкульозом в Україні залишається складною – починаючи з 1995 року зареєстрована епідемія туберкульозу, вона невпинно прогресує та набуває загрозливих масштабів. Щороку від цієї хвороби помирає 10 – 11 тис. хворих на туберкульоз, що становить більше 30 чоловік за день. В 1995 році ВООЗ зафіксувала в Україні епідемію туберкульозу, оскільки кількість хворих перевищувала 1% населення. Статистика свідчить про те, що в Україні щоденно реєструється 82 нових хворих на туберкульоз, а 30 хворих помирає.

Розвиток світової фтизіатричної науки дав змогу розробити низку заходів і програм контролю за туберкульозом. Діє така програма й у місті Хмельницькому. Для оперативного виявлення, діагностики й лікування хворих на туберкульоз у нашому обласному центрі швидкими темпами споруджується протитуберкульозний диспансер. Тисячі хворих хмельничан із нетерпінням чекають уведення в експлуатацію цього медичного закладу.

На цьому тлі досить дивними, м’яко кажучи, видаються окремі чутки, які поширюються містом, щодо потреби відкриття в місті протитуберкульозного диспансеру.
За достовірною інформацією ми звернулися до заступника міського голови Григорія Давиденка. Саме Григорій Михайлович, лікар за фахом, курує медичну галузь міста.

Григорію Михайловичу, то все ж таки, потрібен місту протитуберкульозний диспансер чи ні?
Звичайно, потрібен. Такий заклад життєво необхідний. Яка ціна може бути словам людей, які зовсім не розуміються на медицині? Скажу одразу, ми у ці суперечки вступати не бажаємо. Перед міською владою окреслено чітке завдання – вчасно виявляти і якісно лікувати хмельничан, що не вбереглися від туберкульозу.
А ситуація із захворюванням туберкульозом, наголошую, загрозлива. У тому числі й на Поділлі.

Хочете сказати, що подолянам не вдалося приборкати цього монстра?
Саме так. Але про це кажу не я, а поважна урядова установа. На недавньому засіданні колегії Міністерства охорони здоров’я з питань протидії туберкульозу було відмічено, що епідеміологічна ситуація щодо цієї небезпечної хвороби у Хмельницькій області не взята під контроль, не відбуваються стабільні й суттєві позитивні зрушення.

За підсумками захворюваності на туберкульоз у 2008 рік наша область посіла сьоме рейтингове місце серед усіх областей України.
Якщо звернутися до конкретних рейтингових показників, то це виглядає так: захворюваність усіма формами туберкульозу на 100 тисяч населення: в Україні складає 77,8 чоловік; в області – 64,1; у місті цей показник становить 50,3.
Можна радіти, що показники в місті кращі за обласні і державні… Але ж ми чудово розуміємо – для туберкульозної палички не існує меж і кордонів. Ми себе не відокремлюємо від області, а докладаємо всіх зусиль, щоб показники і в місті, і в області були набагато кращі.

Сьогодні, на превеликий жаль, зберігаються високі рейтингові показники найважчої форми туберкульозу. Це, так звана, деструктивна форма. В Україні вона складає 29,5, в області – 24,3; у місті 18,3 на 100 тисяч населення. Ця форма туберкульозу дає найбільший відсоток смертності. В Україні смертність від туберкульозу на 100 тисяч населення складає 22,4, в місті – 12,1.

Скажіть, будь ласка, чи потерпають від туберкульозу діти?
Так, потерпають. І це для нас важка і трагічна статистика. Адже вона засвідчує найнеприємніше – захворюваність на туберкульоз серед дітей і підлітків. Так, на 100 тисяч дітей в Україні на туберкульоз хворіє 9,1, по місту – 2,7, серед підлітків відповідно: по Україні – 31,3; по області -14,0; по місту – 8,8.

То міські показники справді непогані…
Розумієте, ми ж працюємо не задля показників. Підкреслюю, незважаючи на відносно стабільні і набагато ліпші показники із захворюваності на туберкульоз в місті, нам заспокоюватись і тішитись немає чим. Тому міська влада й робить все, щоб цю хворобу, якщо не подолати, то хоча б звести її до мінімуму. Для підтвердження своїх слів можу навести такі факти.
Місто Хмельницький чи не єдиний обласний центр в Україні, в якому всі лікувальні заклади обладнані цифровими рентгенологічними технологіями. А це цифрові флюорографи, рентгенологічні апарати з цифровою обробкою, магнітно-резонансний томограф, комп’ютерний томограф, пересувний рентген-кабінет, УЗД обладнання і таке інше.

І найголовніше те, що ми прагнемо до кінця цього року, принаймні, не пізніше першого кварталу року наступного ввести в експлуатацію нову будівлю протитуберкульозного диспансеру загальною площею 2493 метрів квадратних. Там передбачено окрему котельню та власну електропідстанцію, станцію знезараження стічних вод, приміщенням для спалення твердих побутових відходів.
Протитуберкульозний диспансер розрахований на 150 відвідувань у зміну та денний стаціонар на 35 ліжок.
Загальна вартість цієї будівлі складає 12,5 млн.грн. Станом на 1 жовтня виконано робіт на суму 10,5 млн.грн. Ще потрібно віднайти 1,5 – 2 млн.грн. для придбання медичного обладнання для нового протитуберкульозного диспансеру.

Хмельничани під час минулих виборів міського голови просили Сергія Мельника спорудити такий лікувальний заклад…
Це справді так. Тому побудова нового протитуберкульозного диспансеру, є й виконанням передвиборчої обіцянки нинішнього міського голови. Як, до речі, і побудова нової школи в мікрорайоні Книжківці. Сергій Іванович свої обіцянки виконує – школа здана в експлуатацію і завершується будівництво протитуберкульозного диспансеру. До речі, нинідіючий протитуберкульозний диспансер – єдиний з 11 лікувальних закладів міської комунальної власності, який не пройшов акредитації до цього часу в зв’язку з тим, що не відповідав санітарним нормам. Сподіваюся, що після введення нової будівлі протитуберкульозного диспансеру, цей лікувальний заклад отримає найвищу категорію акредитації. А хворі отримають надію на зцілення.
Я переконаний, що ті, хто не тільки обіцяє, але й виконує свої обіцянки, досягають значних результатів.

Дякуємо за розмову.
 

Автор: УВІП