https://moyagazeta.com/

Голова ДПА у Хмельницькій області Костянтин Циркун: «основний акцент у своїй роботі ми робимо на сприянні підвищенню добровільності сплати податків»

Про те, чим живе сьогодні податкове відомство краю і яким чином податківцям області вдається виконувати поставлені перед ними завдання, розповідає голова ДПА у Хмельницькій області Костянтин Валентинович Циркун.

– Костянтине Валентиновичу, Ви вже понад рік очолюєте колектив податківців Хмельниччини. Як Ви оцінюєте сьогодні його роботу? Чи стала вона більш динамічною?
– Сьогодні півторатисячний колектив податківців області – це в основному високопрофесійні і досвідчені працівники, об’єднані державницьким ставленням до роботи. На їх плечах лежить відповідальність за виконання поставлених завдань з наповнення державного і місцевих бюджетів. Завдяки їх зусиллям ці завдання сьогодні вдається не лише виконувати, але й у ряді випадків спрямовувати до бюджету додаткові кошти.
Так, за підсумками першого півріччя 2011 року нами зібрано до бюджетів усіх рівнів 1,1 млрд. грн., що на 194,6 млн. грн. більше ніж торік. До державного бюджету надходження склали 480,9 млн. грн. – на третину більше від минулорічних. Зокрема, перевищили очікування показники по податку на прибуток (на 11%), акцизному збору (на 28%), збору за спеціальне використання води (на 30%), збору за спеціальне використання лісових ресурсів (на 9%) тощо.
Не меш вагомим є внесок податківців області до місцевої казни. У звітному періоді до неї спрямовано 655,6 млн. грн., що складає 58% дохідної частини зведеного бюджету. Аналогічний показник минулого року перевищений на 76,7 млн. грн., або на 13%.
Таким чином органами податкової служби області забезпечено виконання бюджетних показників надходжень податків та платежів загального фонду державного бюджету, доведених Мінфіном України, у повному обсязі – виконання становить 103,6%, додатково надійшло 16,3 млн. грн.

– За рахунок чого досягнуто таких результатів? Очевидно, задля цього вам довелося задіяти додаткові резерви?
– Насамперед слід врахувати, що за своєю економічною структурою область є переважно аграрною: сільськогосподарське виробництво та переробка його продукції забезпечують понад половину внутрішнього валового продукту краю. Разом з тим область є досить передовою за розвитком ринкових відносин, досить лише згадати про те, що тут чи не вперше в Україні почали проводитися земельні аукціони. Крім того, тут працює ряд потужних виробничих підприємств, сплата податків якими також є вагомим джерелом наповнення бюджету.
Також зауважу, що основний акцент у своїй роботі ми робимо не на підвищенні податкового тиску, а на сприянні підвищенню добровільності сплати податків. Адже будь-які кроки, спрямовані на вдосконалення існуючої податкової системи, не дадуть бажаного ефекту без підвищення рівня особистої культури платника, його сучасного мислення, громадської свідомості та державницької позиції.
Але водночас задля збільшення надходжень податківці області приділяють велику увагу підвищенню якості проведення документальних та інших перевірок та заходам, спрямованим на виведення платників зі схем мінімізації податкових зобов’язань. Зокрема, ми ведемо безупинну активну роботу по відпрацюванню підприємств – ймовірних «вигодонабувачів», «транзитерів» та «податкових ям».
З метою раннього виявлення конвертаційно-транзитних схем в органах ДПС області з березня поточного року працюють спеціальні аналітичні групи, які координують роботу по відпрацюванню суб’єктів господарювання, що використовують сумнівних контрагентів для мінімізації сплати податків. Цьогоріч у полі їхнього зору постійно перебувало 75 підприємств, віднесених до зазначених категорій, що становить приблизно 1 відсоток від числа зареєстрованих платників ПДВ.
Радує те, що з числа цих платників 13 нам вдалося переконати самостійно відмовились від використання сумнівного податкового кредиту з ПДВ. Подавши уточнюючі розрахунки, вони зменшили його загалом на 2,8 млн. грн. Щодо інших, то їх намагання незаконно отримати відшкодування цього податку з бюджету було припинено за допомогою контрольно-перевірочних заходів.
Загалом протягом січня-червня поточного року податківці області встановили 41 факт необґрунтованої заяви на відшкодування ПДВ, внаслідок чого суму, заявлену до відшкодування з бюджету, зменшили на 20,5 млн. грн. При цьому в результаті відпрацювання підприємств, що використовували протиправні схеми формування податкового кредиту, податковими міліціонерами порушено дві кримінальні справи за фактами намагання вчинення розкрадання бюджетних коштів.
Крім того, підрозділами податкової міліції на території Хмельниччини цього року було викрито та знешкоджено три «конвертаційні» центри з мільйонними оборотами. До їх складу входили понад 60 реально діючих підприємств, які у процесі здійснення своєї незаконної діяльності використовували суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності. Одному з таких підприємств, задіяному у злочинних схемах, наразі припинено державну реєстрацію як суб’єкту господарювання за рішенням суду. А працівники податкової міліції продовжують відпрацьовувати контрагентів, які скористалися послугами зазначених центрів, як на території Хмельниччини, так і з інших областей.
До речі, через рахунки нещодавно викритого співробітниками податкової міліції Хмельниччини міжрегіонального конвертаційного центру, було незаконно переведено у тіньовий сектор економіки понад 45 мільйонів гривень. Організатором злочинної схеми «конвертації» коштів виявився директор одного з хмельницьких товариств з обмеженою відповідальністю, який залучив до неї декілька підприємств, зареєстрованих у столиці. Необлікована готівки надходила до «конверту» від реалізації скретч-карт оператора мобільного зв’язку поза податковим та бухгалтерським обліком через налагоджену мережу торгових точок. З оператором розраховувалося основне підприємство, яке легалізувало отримані від продажу карток тіньові кошти, надаючи «послуги» підприємствам-вигодонабувачам в отриманні готівки та протиправного податкового кредиту.
Протягом останніх двох років цими «послугами» скористалися десятки підприємств з ряду областей та столиці. За даними фактами порушена кримінальна справа, триває слідство.
А взагалі, кількість платників, які намагаються використовувати інструменти мінімізації сплати податків, сьогодні в області зменшується, ми бачимо чітку тенденцію до скорочення їх кількості.

– Легалізація тіньової зайнятості, боротьба з виплатою заробітної плати «у конвертах» та іншими порушеннями трудового законодавства сьогодні також є актуальними джерелами бюджетних надходжень. Як відбувається цей процес на Хмельниччині?
– Область відома своїми великими ринками, розвинутим малим підприємництвом. Відтак дохідна частина місцевого бюджету сформована передусім за рахунок податку з доходів фізичних осіб. Приміром, у першому півріччі цього року його надходження склали 505 млн. грн., що становить 77% надходжень до місцевого бюджету. За таких умов питання спрямування взаємовідносин роботодавців з найманими працівниками у правове поле залишається для нас одним з першочергових.
Відзначу, що боротьбу з зазначеними негативними явищами ми проводимо у тісній співпраці з місцевими органами влади. Зокрема, сьогодні активно працюють відповідні комісії за участю податківців при обласній та районних державних адміністраціях, міських радах. На засіданнях цих комісій та робочих груп в податкових органах ми періодично заслуховуємо керівників підприємств, які заборгували своїм працівникам заробітну плату та виплачують її на рівні, меншому від законодавчо встановленого мінімуму. Крім того, ми направляємо таким роботодавцям листи, проводимо з ним співбесіди, інформуємо про них органи прокуратури. В результаті цього року рівень заробітної плати було підвищено на 790 підприємствах області.
Загалом в ході проведення заходів, спрямованих на боротьбу з порушеннями трудового законодавства, протягом першого півріччя поточного року виявлено понад 300 неоформлених працівників. А до місцевого бюджету додатково надійшло 7,6 млн. грн. податку з доходів фізичних осіб, з яких – 2,3 млн. грн. за рахунок стягнення заборгованості по цьому податку з виплаченої заробітної плати і 4,0 млн. грн. – після проведення співбесід з керівниками.

– А як позначилося на економічному житті Хмельниччини та роботі її податкової служби введення в дію положень Податкового кодексу?

– На мій погляд, позитивний вплив цього документу на економіку та взаємовідносини між податківцями та платниками податків стає дедалі відчутнішим. Податковий кодекс, з одного боку, надав нам додатковий інструментарій для закриття схем мінімізації податкових зобов’язань і, зрештою, виведення економіки з «тіні». З іншого – запровадив систему адміністрування податків, спрямовану на захист законних прав та інтересів громадян, забезпечення рівності платників податків перед законом, створення сприятливих умов для провадження бізнесу.
Для прикладу, у зв’язку з початком процесу автоматичного відшкодування ПДВ за підсумками діяльності у першому кварталі поточного року на 7-ми підприємствах Хмельниччини підвищено середню заробітну плату до розміру, який у 2,5 рази перевищує мінімальну. А два господарюючих суб’єкта вже отримали відшкодування в автоматичному режимі.
Чи, скажімо, такою інвестиційною пільгою, як запровадження на 5 років з 1 квітня цього року нульової ставки податку на прибуток для новостворених суб’єктів господарювання, отримали можливість скористатися близько півсотні підприємств Хмельниччини, основним видом діяльності яких є готельний бізнес, майже півтисячі підприємств легкої промисловості, понад сто суб’єктів господарювання, задіяних у машинобудуванні для агропромислового комплексу, машинобудівний завод ВАТ «Мотор Січ», на якому провадиться виробництво для літакобудівної промисловості. Вивільнені кошти підприємства спрямовують на збільшення обсягів виробництва, переоснащення матеріально-технічної бази, запровадження новітніх технологій, що у підсумку має збільшити й суми сплачених ними податків.
Відчутними для окремих суб’єктів господарювання регіону виявились і такі передбачені головним податковим документом країни норми, як звільнення їх від сплати ПДВ по операціях купівлі-продажу зернових та технічних культур, а також та металобрухту, спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість для сфери сільського, лісового господарства та рибальства тощо.
У зв’язку з цим нами сьогодні проводиться комплексна робота, спрямована на впровадження в життя норм Податкового кодексу України. Особливий акцент при цьому робиться на просвітницькій роботі серед платників податків, роз’яснення змін, які відбулися у податковому законодавстві.
Так, при податкових органах в обласному та кожному районному центрах працюють консультаційні центри для платників податків. Роз’яснення податкового законодавства проводиться за допомогою засобів масової інформації. Будь-яка необхідна інформація щодо цього є й на офіційному веб-сайті ДПА в області. До роз’яснювальної роботи також долучаються волонтери – ветерани податкової служби. Не обходяться стороною питання, пов’язані з особливостями теперішніх законодавчих змін, й під час проведення засідань громадських рад при податкових органах області, засідань спільних з підприємцями організаціями узгоджувальних рад, «круглих столів» з актуальних питань сплати податків, прес-конференцій, особистих прийомів громадян, розгляду їх письмових звернень тощо.
Таким чином в контексті реформування системи державної податкової служби на Хмельниччині сьогодні відпрацьовується нова модель взаємовідносин з платником податків, яка передбачає більшу прозорість і публічність в роботі, надання платникам податків послуг вищої якості, підвищення професійних вимог та зменшення рівня корупції. Тому завоювання довіри платника та встановлення з ним доброзичливих, партнерських взаємовідносин, підняття іміджу податкової служби, на що спрямовані і сам Кодекс і вся концепція проведення економічних реформ у державі, для нас є безумовними пріоритетами у роботі.

Підготував
Олександр Севастьянов,
головний державний податковий інспектор
відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян
ДПА у Хмельницькій області