https://moyagazeta.com/

На актуальні питання щодо реєстрації нерухомого майна відповів фахівець

Ці питання ми переадресували начальникові міського БТІ Савчуку Анатолію Федоровичу.
Анатолію Федоровичу, окресліть, будь ласка, основні напрямки діяльності бюро технічної інвентаризації.
Хмельницьке бюро технічної інвентаризації (БТІ) — підприємство комунальної власності, яке впродовж багатьох років здійснює технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна, державну реєстрацію права власності фізичних, юридичних осіб і держави на об’єкти нерухомого майна, інвентарну та експертну оцінку нерухомості (крім земельних ділянок).
Технічна інвентаризація нерухомості проводиться БТІ на підставі Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року №127.

Зокрема, пункт 3.2 Інструкції передбачає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна. Обміру підлягають будинки, господарські будівлі та споруди, передбачені у розділі 2 Інструкції. Технічна інвентаризація проводиться для визначення їх фактичної площі та об’єму; обстеження та оцінки технічного стану наявних об’єктів нерухомого майна; установлення вартості об’єктів.
На підставі даних проведеної технічної інвентаризації інженерами БТІ виготовляються технічні паспорти на об’єкти нерухомого майна.На даний час проведення технічної інвентаризації є виключно повноваженням бюро технічної інвентаризації, а отже інші суб’єкти не мають права на її проведення.

А яких питань торкнеться реформа?
Йдеться про державну реєстрацію… Адже, державна реєстрація права власності є логічним завершенням встановлення власності на об’єкт нерухомості. Державна реєстрація прав – це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об’єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до реєстру прав власності на нерухоме майно.
Реєстрація права власності в державному реєстрі проводиться після будь-якої нотаріальної угоди з об’єктом нерухомості, після введення об’єкта в експлуатацію, а також на підставі рішення суду про визнання права власності, що набрали чинність.
Поки громадянин або юридична особа не зареєструє право власності на об’єкт нерухомого майна, він не є його повноправним власником. Тому не варто відкладати процес реєстрації права власності надовго.

Здійснення державної реєстрації прав власності органами БТІ здійснюється відповідно до закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004р., Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 №7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.07.2010 №1692/5) (z0582-10 ), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за №157/6445.

Згідно з указаними нормативно-правовими актами, державна реєстрація прав сьогодні ще проводиться реєстраторами БТІ у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць. Проте, вказану діяльність БТІ здійснюють до створення спеціальної системи органів державної реєстрації прав, яка складається з Укрдержреєстру та структурних підрозділів територіальних органів Мін’юсту.
Така система повинна була розпочати свою роботу з 1 січня 2012 року. Проте, 9 грудня 2011р. Верховна Рада України прийняла закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації прав на нерухоме майно та їх обтяжень при їх державній реєстрації”.

Закон передбачає, що до 1 січня 2013р. державну реєстрацію прав власності та інших речових прав на нерухоме майно (крім землі) будуть здійснювати реєстратори БТІ, державну реєстрацію права власності на землю будуть проводити територіальні органи земельних ресурсів. Водночас реєстрація правочинів, іпотек, відомостей про обтяження до 1 січня 2013 року залишається за нотаріусами, реєстраторами юридичної особи сфери Міністерства юстиції.

Отже, наразі, можемо зробити висновок, що до кінця цього року функції БТІ не зазнають змін?
Не все так однозначно. Нещодавно, 29 грудня 2011р., міністр юстиції України Олександр Лавринович під час прес-конференції повідомив, що функції реєстрації прав на нерухоме майно можуть бути передані від БТІ до Державної реєстраційної служби України (Укрдержреєстру) вже в ІІ кварталі 2012 року. За словами Міністра, відповідну ініціативу було підтримано в ході засідання Кабінету Міністрів 28 грудня 2011р. Міністр зауважив, що продовження повноважень БТІ щодо реєстрації прав на нерухоме майно було викликано об’єктивними причинами, оскільки новоствореному Укрдержреєстру був потрібен час для формування структури.

Разом з тим, Кабінет Міністрів вважає, що визначений у законі перехідний період до 1 січні 2013 року, під час якого повноваження реєстрації прав на нерухомість здійснюватимуть БТІ, є невиправдано довгим. Укрдержреєстр готовий здійснювати свої повноваження, визначені законом, вже з ІІ кварталу наступного року.
Але, на цьому хочу наголосити, до прийняття відповідних змін до закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” Хмельницьке БТІ продовжує свою роботу з оформлення та реєстрації права власності на нерухоме майно, а також видачі витягів з реєстру прав власності.

Автор: УВІП