https://moyagazeta.com/

Обираємо якісну косметику і не тільки

Кор.: Був випадок, коли жінка купила пальто з досить-таки великою знижкою. Пройшов тиждень – і на цьому пальті повністю розійшлися шви. Коли вона прийшла повернути товар, продавець відмовився його приймати, аргументуючи, що вона купила його за зниженою ціною, отже, знала, що можуть бути якійсь негаразди. Чи прав продавець?
Т.Л.: Ну, якщо це дійсно був уцінений товар, наприклад, із секонд-хенду, то звичайних прав у споживача вже немає – ні гарантійного терміну, ні інших можливостей повернути. Але якщо річ була уцінена не тому, що є бувшою у використанні, а, наприклад, це був розпродаж під кінець сезону, коли знижують ціну не через якість товару, а тому що вона, наприклад, несезонна, то тоді існує гарантійний термін, коли споживач має право звернутися і, якщо в нього виявлено неякісний товар, або віддати його у магазин обміняти, або отримати свої гроші назад. А у тому випадку, який Ви розповіли, покупець знав, що купує уцінений товар, її попередили про можливі недоліки, тому продавець правий і гроші жінці не повернуть.

Кор.: Тому, щоб подібне не траплялося, треба дивитися, з якою інформацією товар продається?
Т.Л.: Так. Як я вже казала, може бути розпродаж або уцінка товару. Якщо це уцінка, то ми можемо перевірити, чи є акт уцінки у приватного підприємця, чи дійсно ці вироби, наприклад, у такій то кількості були уцінені по тому чи іншому дефекту. Тоді ще щось можливо довести. Але якщо річ була куплена на ринку, без товарного чеку – документу, що засвідчує факт купівлі, то потрібно мати двох свідків, які можуть підтвердити, що ця річ купувалася у певний час у певного продавця. Тоді треба звертатися до суду і відстоювати свої права через суд.

Кор.: Взагалі, з якими питаннями до вас частіше всього звертаються?
Т.Л.: По-перше, і найчастіше – із скаргами на побутову техніку і на мобільні телефони, і на неякісні ремонти цих речей, або якщо цей ремонт був дуже довгий. Люди, купуючи саме ці речі, віддають велику суму і хочуть, щоб дана річ була якісною, і ремонт був швидкий та якісний. Але, нажаль, так не завжди буває, особливо із мобільними телефонами. Також існують проблеми з холодильниками, морозильниками, плеєрами і т.д.

Кор.: Тут вже, мабуть, винен товаровиробник? До речі, які найбільш «проблемні» у цьому сенсі країни?
Т.Л.: Малайзія та Китай. Але можуть бути різні країни. Це дуже легко взнати, тому що на кожній речі існує штрих-код. Але не нашого виробництва, це однозначно.

Кор.: Багато питань задають і о якості будматеріалів…
Т.Л.: Правду кажучи, по будівельним матеріалам вже давно скарг не було. Може зустрітися така ситуація – людина хоче будуватися або робити ремонт, накуповує дуже багато матеріалів «із запасом», точно не порахувавши, скільки потрібно, а потім, коли дуже багато лишається, звертаються до магазину, щоб повернути зайве і отримати за це гроші. Їм не завжди хочуть їх повертати, тому що товар, ясна річ, без браку. Але у статті 9 Закону України «Про захист справ споживачів» написано, що якщо товар не підійшов по кольору, розміру, або по іншим причинам не може бути використаний по призначенню, то споживач має право повернути його до магазину, але річ повинна бути в належному товарному вигляді. Тобто, якщо ми говоримо про будматеріали, то мішок не повинен бути розірваним, етикетка даного товару також повинна бути на місті. Але повертати можна лише у термін 14 діб, не рахуючи дня покупки, а деякі люди можуть робити ремонт рік, а вже потім виставити претензії магазину. Ясна річ, після такого терміну ніхто у них цю річ не прийме. А на якість подібного товару за останні місяці ніхто не скаржився.

Кор.: А що Ви можете сказати про послуги ательє?
Т.Л.: Справа у тому, що цим займається інший відділ, а не той, де я працюю. Але пам’ятаю, що були скарги на неправильно пошиті шапки та пальто. Тут споживачам потрібно пам’ятати, що для того, аби потім виставляти претензії, обов’язково потрібні: оформлена квитанція, а також малюнок чи ескіз моделі. На квитанції повинні бути записані усі вимоги покупця до виконавця робіт – підкладка, тканина, ґудзики, шви і т.п. Якщо цього немає, то щось потім доказати дуже важко, майже неможливо.

Кор.: Ще цікавить питання про шкіряні вироби. Наприклад, взимку шкіру неправильно зберігали перед тим, як продати. Чи можливо це довести? Дуже образливо, коли купуєш на вигляд якісну річ, а вона потім дуже швидко псується….
Т.Л.: До кожного виду товару зазначені умови зберігання, щоб це не було: шкіра чи хутро. У нас дійсно були такі скарги, особливо на дублянки, які розлазилися, можна сказати, у руках від того, що були зроблені майже з гнилої шкіри. Подібне буває, як Ви вірно помітили, через неправильні умови зберігання. Деякі підприємці самі говорили, що, коли товар не продався, його влітку зберігають у целофанових кульках, без повітря. Від цього шкіра може спаритися, вона не дихає і, якщо погано виправлена, починає гнити. Коли з такої шкіри роблять одяг, він може бути на вигляд гарний, але під час використання шви, шкіра починають розповзатися, особливо на ліктьових швах чи рукавах, де більше навантаження. Тому я хочу сказати споживачам, що, купуючи речі, особливо недешеві, вони повинні обов’язково дивитися на якість швів, випробувати іх на міцність, подивитися, чи не вилізає хутро. Справа у тому, що воно могло злежатися, його гарно підчистили, а потім, коли вдягнеш, воно взагалі може місцями випадати. Товар бажано купувати не самому, обов’язково робити примірку, щоб інша людина могла подивитися його збоку.

Кор.: А що Ви можете розповісти про парфумерні та косметичні вироби? Немає сумнівів, що це дуже зацікавить усіх жінок. Та й чоловіки не лишаться осторонь…
Т.Л.: Безумовно, це так. Усі ми хочемо вибрати гарну косметику, до того ж важливо, щоб вона підходила до конкретного одягу. Що ж, давайте поговоримо трохи розширено. Отже, по-перше, мабуть, помада. Підраховано, що жінка, яка постійно нею користується, за місяць «з’їдає» десь приблизно 5 тюбиків. У рік це виходить приблизно 300 грам. Зрозуміло, що якщо вона буде неякісною, нею можна отруїтися. Тому вибирати її треба якомога уважніше.
Усі помади складаються з суміші жирів, які швидко стають прогірклими, якщо до них у потрібній пропорції не додати медичні стабілізатори та антиоксиданти. Але й вони через рік розкладаються, тому помада все рівно псується. Тоді відчувається неприємний запах та гіркота на губах. Крім того, при користуванні старою помадою можна відчути затвердіння по типу манної крупи, побачити на ній плями плісняви або жиру. Все це відноситься до помад сумнівного виробництва, які до нас завозять з-за кордону у великій кількості. Ці підробки купуються дуже великими партіями, але, на відміну від якісних, вони не те, що швидко псуються, а вже є простроченими. Їх, як правило, виготовляють без дотримання необхідних технологій. У таких помадах можна виявити канцерогенний, заборонений у країнах Європи та США, синтетичний барвник, а також майже всі елементи таблиці Мендєлєєва. Помаду-отруту можуть підсунути в комерційній палатці на «толкучці», тому при купівлі треба дуже уважно дивитися на те, що купуєте. Підробку можна визначити візуально, ознаками якісного виробу є:
1) На помаді, крім назви країни-виробника, обов’язково повинна бути назва фірми. Якщо написано тільки «Paris-New-York-London» – є привід для сумніву. Звичайно фальшивки з подібними ярликами завозяться з Китаю, Тайваню, Об’єднаних Арабських Еміратів.
2) На новому, не бувшому у використанні тюбику, не повинно злізати маркування, забарвлюючи руки.
3) Олівець помади повинен бути з блиском, а не матовий. Пошкоджень, тріщин, сторонніх домішок також не повинно бути. Якщо висунути олівець до кінця, він не повинен ламатися або випадати.
4) Фальшиву помаду можна визначити й по запаху. Як правило, до неї не добавляють ароматизатори.
5) На тюбику обов’язково повинно бути зазначена дата виготовлення та термін придатності, або кінцевий термін реалізації. У більшості випадках там написано або іноземною мовою, або лише цифри, які продавець не в змозі розшифрувати. На подібні помади, як правило, продавці не показують ніяких документів, що підтверджують якість.

Отже, з помадами розібрались, тепер поговоримо про парфуми. Усі споживачі повинні знати, що вони поділяться на наступні групи: духи (Parfum), парфумовану воду (Eau de Parfum), туалетну воду (Eau de Toilette) та одеколони (Eau de Cologne).
Склад усіх цих видів однаковий – їх виготовляють із концентратів (парфумерної композиції), спирту та води. Різниця лише у пропорціях.
Духи – найдорожчий вид ароматизованої рідини. До суміші запашних масел часто додають натуральні квіткові есенції. Подібні духи звичайно містять 20-30% парфумерної композиції, яка розчинена у спирту.
Парфумована вода займає друге місце по міцності. Тут доля пахучих масел складає 15-20%.
Туалетна вода містить 6 – 12% парфумерної композиції. Через меншу долю концентрату вона легше, ніж духи та парфумована вода.
Одеколоном частіше користуються чоловіки. Там доля концентрату складає 3-5%.

Отже, як при покупці зрозуміти, де фальшивка? Для початку треба уважно роздивитися упаковку, тому що вона може багато що розповісти. Картон футляру повинен бути щільним, якісним, написи повинні бути чітко пропечатані. Якщо духи «вдягнуті» у целофан, важливо, щоб він добре обтягував коробку, а всі складки та шви були рівними і охайними. Обов’язково повинен бути штрих-код.
Далі уважно вивчіть упаковку, має бути написано: «Зроблено у Франції», французькою чи англійською мовою. Якщо замість цього просто написано «France» – краще не беріть, їх походження підозріле. На футлярі повинен бути процентний вміст алкоголю.

Багато компаній, намагаючись захиститися від підробок, замовляють і використовують оригінальні дорогі флакони з високоякісного скла та кришталю. Якщо флакон незвичної форми – його важче підробити.
Цивілізований спосіб перевірки якості традиційний: при покупці у продавця потрібно попросити гігієнічний висновок і документ, що засвідчує якість товару – сертифікат якості.

За даними спеціалістів, духи, які невідомо ким і де виготовлені, дуже часто не відповідають гігієнічним вимогам. Деякі з них можуть містити компоненти, що викликають алергію. Буває й таке, що імітатори при виробництві заміняють етиловий спирт на метиловий. Це може закінчитися трагічно. Якщо він попаде на губи – можливе отруєння.
Офіційний строк зберігання нерозпечатаного парфуму – 1-3 роки. Умови зберігання повинні бути зазначені на упаковці.

Кор.: Ви перевіряли косметику? Можете сказати про результати?
Т.Л.: За 11 місяців 2009 року спеціалістами управління було перевірено 3746 шт. парфумерно-косметичних товарів. Знято з реалізації і забраковано 3470 – тобто, 92,6% від перевірених. Левова частка – 3441 – через відсутність супровідних документів про якість та безпеку. Інші – через відсутність необхідної достовірної інформації про товар, та через невідповідність вимог нормативних документів.
Кор.: Дякую за цікаву інформацію.

Спілкувалася Людмила Луніна

Консультацію юристконсульта Ви можете отримати за телефоном 76-29-29.

Читайте також першу частину інтерв’ю з Тетяною Олександрівною Левкун.