https://moyagazeta.com/

Про легалізацію “тіньової” зайнятості населення в Хмельницькому

Провів засідання голова робочої групи, заступник міського голови Григорій Давиденко.
Він зокрема зазначив, що за останні роки в економіці міста, як і України в цілому, процеси “тінізації” набули значного поширення. Оскільки на ринку праці обласного центру проявляються негативні наслідки фінансової кризи, питання “тіньової” зайнятості та “тіньової” заробітної плати стає ще більш актуальним.

Григорій Михайлович повідомив, що за інформацією відділу аналізу регіональної статистики Головного управління статистики в області, заробітна плата штатних працівників у листопаді цього року становила 1715 грн., збільшилась порівняно з попереднім місяцем лише на 14,59 грн. або 0,9%, порівняно з відповідним місяцем минулого року – лише на 20,2 грн. або 1,2% (для порівняння: в минулі роки темп зростання рівня заробітної плати відносно аналогічного періоду попереднього року становив 35-40%).

Також керівник робочої групи поінформував, що за інформацією міського центру зайнятості кількість актуальних вакансій на підприємствах міста станом на 01.12.2009 становила 63. Навантаження на одну вакансію становить 21 особу.
Григорій Михайлович зауважив, що в умовах дефіциту вільних вакансій працівники, з метою працевлаштування, досить часто погоджуються на будь-які запропоновані роботодавцем умови. В такому випадку працівники, працевлаштовані нелегально, у виникненні будь-яких проблем, стають повністю безправними перед роботодавцями. Бо по відношенню до працівника не діють передбачені трудовим законодавством державні гарантії.

Заступник керівника робочої групи, начальник управління праці та соціального захисту населення міської ради Слов’ян Воронецький повідомив присутніх на засіданні, що в межах наданих повноважень управлінням вживаються усі необхідні заходи направлені на недопустимість використання найманої праці з порушенням трудового законодавства.
Слов’ян Воронецький поінформував, що протягом II півріччя цього року проводився щомісячний моніторинг рівня середньої заробітної плати на підприємствах міста, за даними відділу аналізу регіональної статистики Головного управління статистики в області та управління Пенсійного фонду України у місті. Протягом звітного року здійснено 113 первинних перевірок, з них 31 перевірку – на підприємствах, на яких спостерігався низький середній розмір заробітної плати.

Було звернуто увагу, що найбільш поширеними порушеннями вимог трудового законодавства, що допускаються роботодавцями, є ненормований робочий день; відсутність вихідних днів; відсутність оплати “лікарняного” та відпустки; відсутність оплати роботи в надурочний час, у святкові і неробочі дні; залежність розміру заробітної плати виключно від роботодавця, відсутність записів у трудовій книжці та несплата внесків до Пенсійного фонду України.
В ході перевірок з керівниками та працівниками підприємств проводиться роз’яснювальна робота щодо недопустимості використання робочої сили з порушенням трудового законодавства.

Управлінням праці та соціального захисту населення міської ради протягом звітного періоду 2009 року здійснювалась активна інформаційно-роз’яснювальна робота. Починаючи з вересня, під час реєстрації колективних договорів, представникам підприємств видається пам’ятка-застереження про недопустимість використання “тіньової” зайнятості і “тіньової” заробітної плати та “пам’ятка” із зазначенням видів відповідальності за порушення трудового законодавства; здійснювалось активне інформування громадськості через засоби масової інформації (ТРК “Місто”, газета “Проскурів”); надавались відповідні статті в друковані та Інтернет-видання; розповсюджувались пам’ятки “тіньова” зайнятість і “тіньова” заробітна плата, в якій міститься інформація про соціальну незахищеність в разі неоформлення трудових відносин з роботодавцем офіційно, а також основні статті чинного законодавства, на які мають право працівники.

Пам’ятка розповсюджувалась в торговельних закладах, закладах громадського харчування, банківських установах тощо. Відповідні інформаційні матеріали розміщувались в громадському транспорті ХКП “Електротранс”.
У відділі трудових відносин та зайнятості населення управління праці та соціального захисту населення працюють телефони “гарячої лінії” (70-41-46, 65-42-81), на які можуть звернутися громадяни міста в разі порушення роботодавцями вимог чинного законодавства про працю.

На засіданні заслуховувались пропозиції та зауваження членів робочої групи, представників управління Пенсійного фонду, державної податкової інспекції у місті, міського центру зайнятості.
На засіданні підведено підсумки і затверджено заходи зі сприяння легалізації “тіньової” зайнятості населення та “тіньової” заробітної плати. Надано конкретні протокольні доручення.

Керівник робочої групи Григорій Давиденко відзначив, що питання легалізації “тіньової” зайнятості населення та “тіньової” заробітної плати знаходиться на постійному контролі міської влади. Вирішення проблеми, як переконливо свідчить практика, можливе лише завдяки об’єднанню зусиль всіх відповідальних державних органів. “Ми працюємо на жителів територіальної громади і маємо працювати на результат”, – наголосив заступник міського голови.

Членами робочої групи відмічено, що і надалі необхідно проводити тісну, злагоджену роботу органів місцевого самоврядування, міських контролюючих органів та соціальних партнерів, направлену на легалізацію “тіньової” зайнятості та “тіньової” заробітної плати в місті. Також проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу із цих питань як серед населення, так і серед керівників підприємств.
 

Автор: УВІП