https://moyagazeta.com/

Сесія міськради: місто з бюджетом

Але розпочалася сесія вже традиційно – з пікетування приміщення Хмельницької міської ради. Уже о пів на дев’яту біля сходинок, якими місцеві обранці прямували до сесійної зали, зібралося з півсотні незгідних з діяльністю влади місцевих жителів. З деякими з них вдалося поспілкуватися у перерві. Але про це згодом.

Мабуть, найбільшою перемогою наших підприємців, які останнім часом мають не так багато причин для радості – і через кризу, і через деякі інші кроки влади, – стало рішення, якого вони добивалися уже протягом кількох місяців: депутатський корпус вирішив ґрунтовно узятися за діяльність адміністрації місцевого ринку «Торговий дім «Бартер-Сервіс»». Нагадаємо, що кілька місяців тому, на тридцять третій сесії, депутати підтримали місцеву ініціативу, і створили комісію, яка упродовж трьох місяців здійснювала перевірку вказаного ринку. В середу голова комісії, Володимир Долгов, звітував перед присутніми у сесійному залі про те, що вдалося з’ясувати.

За його словами, на ринку під час здійснення перевірок було зафіксовано ряд порушень, які могли б, на думку комісії, стати приводом для дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки з ТОВ «Речовий ринок «Торговий дім «Бартер-Сервіс». Депутат на прохання мера коротко зачитав основні з них: розміщення торгових місць не відповідає план-схемі, звужені проходи, відсутня або знаходиться недоступною для огляду нумерація контейнерів, не виконано нахил території ринку, що не забезпечує стоку дородових вод, не збудовано туалет в районі майданчику для паркування, не обладнано належним чином майданчик для паркування автотранспорту, не здійснюється прибирання ринку протягом робочого дня та інші. Небезпечно недостатній рівень освітлення торгових проходів і місць, відсутність у частини підприємців фіксованих патентів чи свідоцтв про сплату єдиного податку, підприємцям надаються до підписання угоди, що не відповідають рекомендованій Типовій угоді, яка була затверджена міською радою, з підприємцями укладено угоду на оренду майна, що не передбачається правилами – ось далеко не повний список недоліків, які свого часу так обурили торгівців ринку. Однією з основних претензій, які було висунуто до адміністрації ринку – це встановлення на його території найбільшої орендної плати поміж усіх у місті. Мер, у свою чергу, озвучив методи, які застосовувалися адміністрацією ринку проти підприємців, що наважувалися обуритись з приводу неадекватних дій власників ринку – заварювання кіосків, відрізання світла.

Отже, зваживши на всі порушення, депутатська комісія запропонувала колегам проект рішення, згідно з яким договір оренди розриватиметься. На колегії, що відбулася напередодні, Віктор Вікарчук, виступаючи з приводу цього рішення, попередив депутатів про те, що у разі прийняття такого рішення міська рада матиме неабиякі проблеми, адже фактично законних підстав для розірвання договору немає, і судова тяганина неминуча. Це підтвердили висновки спеціалістів юридичного відділу, а також колег по депутатському корпусу. Про можливі грошові «неприємності» у разі прийняття рішення саме в такій редакції попередив і фінансовий відділ у своєму зауваженні до проекту рішення: якщо не буде правових підстав для розірвання договору оренди, довготривалий перехідний період щодо можливої зміни орендаря спричинить втрати орендної плати за землю, і міський бюджет недоотримає близько півмільйона гривень на рік.
Міський голова Сергій Мельник неабияк подивувався тим сумам, що проходили через товариство. Справа у тому, що надходження до бюджету з них були мінімальними. Нарікав він і на роботу податкової інспекції: «16 мільйонів гривень і ні копійки податків! А ми кажемо, що в нас є податкова…». Але дивує інше – якщо вірно те, що вже протягом більше ніж 10 років ринок орендує землю, то чому ніхто не перевіряв його діяльність? І чи є це проблемою лише самого ринку? Можливо, певні особи «кришували» «небезвозмездно» (тобто, «не даром») це товариство, не даючи можливості контролюючим органам примусити сплачувати кошти у повному обсязі до бюджету? Але чому депутати не звернули уваги на такий цікавий для дослідження об’єкт ще кілька років тому? І цікаво, у чию кишеню, окрім самих власників ринку, текли зелені ріки? Чи звернула би на потенційне джерело поповнення бюджету влада свою дорогоцінну увагу, якби підприємців не «приперло», і вони не стали опиратися тому тиску, що чинило на них керівництво товариства? Наступне питання: а які кошти проходять через інші ринки міста?

Треба сказати, що депутати пообіцяли узятися і за решту базарів. Тому на подібні підприємства у недалекому майбутньому очікують депутатські перевірки. Ось би тільки там люди виявилися не менш бойовими та не стали би мовчати, а то, вибачайте, бюджет у разі «мовчазної згоди» (чи змови?) так і недоотримуватиме щороку мільйони гривень. До речі, щодо роботи податкової. Про очевидне – ігнорування деякими підприємцями податкового законодавства – підприємці «Бартер-Сервісу» говорили ще взимку, адже багато в чому цей факт ставить у нерівні цінові умови торгівців.

Наостанок пан Долгов зазначив: «Нарешті, коли ми озвучили це рішення керівництву ринку, воно почало виконувати вимоги комісії та підприємців». За словами депутата, було проведено відповідні роботи по очищенню та прибиранню території, працівники ринку пройшли флюорографічні обстеження, замовлено проектну документацію на будівництво нового туалету. А найголовніше – підприємцям запропонували підписати угоду, затверджену рішенням міської ради. Плата за торгові місця тепер становитиме 57 грн. за 1 кв.м., що на 10 грн. менше за раніше встановлений тариф.

Все ж депутати вирішили, що комісія працюватиме і надалі, а «Бартер-Сервіс» буде орендувати землю лише до жовтня, якщо не виконає усіх вимог та приписів. А мер повідомив присутнім, що проти «сервісів», яких на ринку нараховувалося 24 на базі «Бартеру», прокуратурою міста розглядається питання щодо ухиляння від сплати податків та готуються відповідні позови. Сергій Іванович зазначив: «Сподіваюся, що з боку прокуратури та податкової теж буде адекватна реакція». Поділяє сподівання міського голови і редакція.

Найголовнішим питанням сесії, був, звісно, бюджет. Вже стає «гарною традицією» приймати його не як заведено – до настання нового року (до того ж, це й логічно), а десь у лютому-березні. Але цей рік, напевне, ввійде до української книги Гінесу (можливо, і до світової). Адже ледь не півроку країна жила без головного кошторису. Внаслідок цього, і місцеві бюджети приймалися наприкінці травня, як області, так і Хмельницького. Про те, що його прийняття буде складним і не пройде повз увагу депутатів, було зрозуміло одразу, адже якість навіть державного кошторису залишає, м’яко кажучи, бажати кращого.

«Бюджет якісно гірший і, зважаючи на те, що показники доходів завищені, його буде складно виконати» – констатувала начальник Фінуправління Н. Степанова. Міський голова відзначив проведену роботу депутата міської ради Івана Гуцула: йому вдалося «вибити» в обласному бюджеті кошти на закупівлю п’яти інкубаторів. При цьому мер нарікав на неповне використання можливостей обласного бюджету, мовляв, жоден із начальників управлінь чи заступників не відвідав засідання комісій обласної ради, коли розподілялися кошти. Про певну бездіяльність команди мера говорили і депутати. Але ось запитання: як закінчується каденція, почали виникати питання щодо поганої роботи заступників. Чи це не спроба знайти «крайнього» і перед тим, як отримати звинувачення на свою адресу, встигнути перекинути вину на своїх підлеглих? Незрозумілою є і позиція депутатів: що, чим гірше – тим краще? Адже самі обирали, самі голосували. Можливо, вигідно, щоби мер мав погану команду, особливо поближче до місцевих виборів, коли на контрастах стане легше набирати собі бали?

Сергій Мельник звернув увагу присутніх на головне питання, яке постає перед владою – рівень заробітної плати. Її середньодержавний рівень допоки недосяжний для міста, – не вистачає 200 грн. За його словами, із введенням погодинної зарплати місто отримало нові проблеми, оскільки багато підприємств показують мізерні заробітні плати. До прикладу, на «Хмельницьклегпромі» цей показник досягає 89 грн. Деякі з депутатів закликали усіх підприємців припинити виплачувати заробітну плату в конвертах, оскільки, як сказав Володимир Розгонюк: «ми самі рубимо ту гілку, на якій сидимо».

Особливо багато питань виникло при розгляді рішення про виділення 200 тисяч гривень на притулок для безпритульних тварин «Добро» та внесок у статутний фонд комунального підприємства «Віола». Ось що сказав з цього приводу депутат міської ради Віктор Вікарчук, який піднімав питання щодо використання цих коштів іще напередодні, на колегії міської ради. «Я чому підняв ці питання? Тому що великі суми коштів зазначені у бюджеті, який завідомо не буде виконуватись, і в ньому зазначені великі статті видатків на розвиток. Я знаю, що вони насамперед будуть профінансовані. Це комунальне підприємство, але ми розуміємо, що фінансова діяльність є приватною. Сьогодні йому дають 400 тисяч гривень. Депутати запитують: чому? Нам відповідають, що інша аптека відмовилася продавати наркотики. То що, нам просити інших? Я перепрошую, але за чотириста тисяч Ви повинні падати на коліна. Це – гроші платників податків. Я хочу вільно дивитися людям в очі. Друга ситуація – мільйон гривень на «Чайку. Я розумію, що «Чайка – класне підприємство, але 500 тисяч лише на дах, а 500 тисяч – на фасад… Це що – вкрай необхідна потреба, яка на сьогоднішній день мусить задовольнятися? Краще ліфт зробити в міській лікарні, де не можуть піднімати хворих. Чи це головніше? Сьогодні говорять: 400 тисяч будуть давати за дешевші ліки. Я порахував: всього п’ять відсотків різниця в ціні! То якщо п’ять відсотків – середній чек каси сьогодні 50 гривень, 5% – вважайте, що 2,5 гривні. А виходить, що в 100 тисяч людей забирають по 4 гривні! Є проблема, і я буду сьогодні відстоювати це питання!». Про виділення 200 тисяч гривень на притулку для тварин «Добро» паном Віктором було сказано, що це треба робити, але не такими методами, і наразі не час.

Що ж мер? Про саму аптеку він сказав, що кошти потрібні для поповнення статутного фонду і закупівлі ліків, які необхідні для забезпечення ними хворих міста. Особливо це стосується наркотичних засобів, які необхідні для онкохворих. На репліки про те, що зараз постачальники ліків йдуть на поступки по термінам сплати за продукцію, депутатів повідомили, що уже сьогодні кредиторська заборгованість становить 1100000 гривень. Депутат Віктор Савчук розповів про те, що він ретельно вивчив ціни на ліки у місті, і різниця є невеликою або її майже немає. Тоді мер зауважив, що ціни на продукцію впали лише тоді, коли було відкрито соціальну аптеку, і вона була чи не єдиною, в якій завжди були в наявності противірусні препарати. Також пан Мельник повідомив, що у перспективі влада має намір відкрити в кожному комунальному закладі комунальні аптеки, які створюватимуть конкуренцію приватникам.

Наразі було створено комісію про визначення кандидатів на присвоєння звання «Почесний громадянин міста Хмельницького». До неї, окрім заступника міського голови Віктора Байдича, увійшли знані люди Хмельницького: Анатолій Вдовиченко, Михайло Войнаренко, Броніслав Грищук, Сергій Єсюнін, Анатолій Корбут, Микола Мазур, Михайло Чайковський, а також заступник начальника управління освіти Катерина Новченкова та лікар-терапевт Хмельницької міської поліклініки № 1 Дагмара Царькова.
Також на сесії були призначені персональні премії Хмельницької міської ради для кращих педагогів. Таких у обласному центрі виявилося 26. Деякі учбові заклади навіть мають по декілька преміантів одразу! Це ліцей № 17 та гімназія № 1.

Іще одним резонансним питанням, що піднімалося на сесії, стало затвердження Статуту Хмельницької дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Конфлікт, який виник на ґрунті ліквідації цього закладу, точиться уже понад два місяці. Цікавою стала заява Володимира Засаднюка, який повідомив, що директорка школи має на меті змінити колектив школи. Як виявилося тепер, не все було так спокійно у колективі цього навчально-виховного закладу. Мер поскаржився, що стомився втручатися у ті конфлікти, що виникали у колективі. До того ж, керівництво міста допускає, що не всіх викладачів (про це давно точаться розмови у ЗМІ та просто посеред людей) у подальшому візьмуть на роботу до новоствореної художньої школи. Причини цьому різні, наприклад, вік. Мер, як він сказав, не розуміє, як викладачі, які не вилазять із суперечок поміж собою, можуть виховувати дітей. І взагалі, діти йтимуть вчитися до викладачів, а не до школи. Він навіть розповів про випадки, коли з приходом нових педагогів до шкіл у них стрімко збільшувалася кількість перших класів. Обіцяють діткам надати і кілька нових класів, які, як планується, будуть знаходитися у приміщенні будинку побуту, що через дорогу від школи. Це той самий будинок, про якого зараз кажуть: «Будинок партій», адже там розташувалися офіси кількох впливових політичних сил.

На сесії був присутній голова громадської організації «Фрі» і водночас голова ініціативної групи Руслан Рохов. Він зауважив про порушення, з якими відбувався сам процес ліквідації закладу. Але депутати та влада назвали викладене ним «дезінформацією». Принаймні, як повідомлялося у деяких джерелах, інформація про те, що зі старого приміщення школу буде переселено, не підтвердилася: у статуті чітко написано: «Юридична адреса закладу – місто Хмельницький, вулиця Проскурівська, 65».
Фразою Володимира Швеця: «Вірити можна тільки самому собі, та й те не щодня» відзнаменувалося зняття питань, які було внесено на розгляд колегій міської ради, оскільки спеціалісти одного з управлінь чи то не встигли, чи то проігнорували підготовку до сесії. Отже, проекти рішень розглядатимуться лише на наступному депутатському зібранні.

Що ще? У місті з’явиться нове організаційне новоутворення – комітет самоорганізації населення мікрорайону Гречани. Хоча юридичний відділ відзначив, що поданий обов’язковий протокол не відповідає певним вимогам, депутати дали добро на самоорганізацію мешканців Гречан і навіть пообіцяли для цього виділити якесь приміщення.
Наостанок про рішення, яке стосується ще однієї резонансної теми – встановлення базових станцій стільникового зв’язку. Як йдеться в зверненні до КМУ, ВРУ та Асоціації міст України, сьогодні по місту працює 8 операторів мобільного зв’язку. У місті ними встановлено більше 140 базових станцій. Практично всі вони розташовані в жилих мікрорайонах поряд з навчальними та медичними закладами. Але сьогодні в законодавстві виникла колізія норм, коли при наявності відповідних дозволів оператори мобільного зв’язку встановлюють антени там, де вважають за потрібне, без дозволу місцевої влади, що позбавляє можливості громаду міста та владу контролювати та впливати на процес. У зверненні депутати просять внести зміни до законодавства в частині регулювання порядку розміщення антен мобільних операторів – передбачити обов’язкову згоду органів місцевого самоврядування на їх встановлення. Правда, неможливо сказати, коли відповідні зміни відбудуться – через рік-два, чи більше. Поки що очікуємо і сподіваємося, що цим не скористаються посадовці нової влади задля особистого збагачення, вимагаючи хабарів за надання згоди. Але все одно, як щось, то дотягнутися до своїх буде легше, ніж до столичних «вершків суспільства».

Ольга Лисиця