https://moyagazeta.com/

Що нового нам готує «Технічний огляд – 2010»

– Олег Володимирович, тож з якою метою проводиться техогляд і чим передбачена ця процедура?
Державний технічний огляд має два нюанси. Перший: перевірка техстану транспортних засобів може здійснюватися тільки на акредитованих станціях технічного обслуговування. Другий: до компетенції ДАІ входить перевірка наявності у водіїв усіх документів передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 606 „Про затвердження Порядку проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів”.

Одним з основних нововведень є те, що перевірити техстан транспортного засобу можна не лише на станціях Державтоінспекції, але й на приватних СТО.
На сьогодні в Хмельницькій області існують такі автостанції, як ВАТ «Хмельниччина-Авто»,ТОВ «Автоцентр-Шкода», ПП «Небосвіт», ВАТ філія «Хмельниччина-Авто» «Шепетівка-Авто», Автоцентр «Опус», ПП «Формула-1», філії ВАТ «Хмельниччина-Авто» – «Хмельницьк-Авто», філії ВАТ «Хмельниччина-Авто» – «Случ-Авто», ПТК № 1 (м. Хмельницький) станції діагностики УДАІ УМВС України в Хмельницькій області та інші.

Техогляд проводиться два рази на рік — засоби, призначені для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння більш як дев’ять з місцем водія включно, та спеціалізовані засоби для перевезення небезпечних вантажів (відповідно до класифікації засобів за категоріями М2, М3, N1, N2, N3, О2, О3, О4) (класифікація засобів наведена в додатку 3).
Один раз на рік — засоби, призначені для перевезення вантажів з максимально дозволеною масою понад 3,5 тонни, а також спеціальні та спеціалізовані засоби, зокрема автокрани, таксі, автомобілі швидкої медичної допомоги тощо (відповідно до класифікації засобів за категоріями М1, N1, N2, N3, О3, О4).

Один раз на два роки — засоби, призначені для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більш як дев’ять з місцем водія включно та для перевезення вантажів з максимально дозволеною масою до 3,5 тонни, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби (відповідно до класифікації засобів за категоріями L, М1, N1, О1, О2) у такому порядку:
– у рік, який закінчується на непарну цифру, — засоби, остання цифра року випуску яких непарна;
– у рік, який закінчується на парну цифру і нуль, — засоби, остання цифра року випуску яких парна або нуль.
Допускається проведення техогляду причепів, причепів-розпусків та напівпричепів незалежно від року їх випуску одночасно з тягачем.
Техогляд засобів проводиться ДАІ в такий строк:
– з 15 січня по 15 грудня — для тих засобів, техогляд яких проводиться один раз на два роки або один раз на рік;
– з 15 січня по 30 червня та з 1 липня по 15 грудня — для тих засобів, техогляд яких проводиться два рази на рік.

– Для цього використовують діагностичне обладнання та відповідні прилади.

– Який же перелік документів повинен мати автовласник при проходженні техогляду?
Відповідно до п. 25 Постанови засіб подається власником або уповноваженою ним особою до підрозділу ДАІ за місцем постійної або тимчасової реєстрації засобу для проведення техогляду в справному та укомплектованому відповідно до призначення стані в місце та час, визначені ДАІ.

Згідно з п. 26 Постанови для проведення техогляду власником чи уповноваженою особою працівникові ДАІ подаються такі документи:
Паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, для фізичних осіб, копії довідки ЄДРПОУ та документа, що підтверджує факт закріплення засобу за водієм, для юридичних осіб.
Протокол перевірки технічного стану, виданий уповноваженим суб’єктом господарювання не раніше 45 діб до дати проведення технічного огляду або міжнародний сертифікат технічного огляду, виданий центром технічного огляду для засобів, що виконують міжнародні перевезення вантажів і пасажирів.

Реєстраційні та інші документи, що підтверджують право використання зазначеного транспортного засобу.
Посвідчення водія, що дає право керувати транспортним засобом відповідної категорії та талон до нього.
Медичну довідку щодо придатності водія до керування транспортним засобом відповідної категорії.
Поліс обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або документ, що підтверджує право на звільнення від страхування.

На транспортні засоби, що здійснюють перевезення небезпечних вантажів, додатково подається свідоцтво про підготовку водіїв засобів, що перевозять небезпечні вантажі.
На транспортні засоби, що працюють на газовому паливі, документ, що підтверджує випробовування газової паливної системи в порядку і строк, установлені для даного виду обладнання та його комплектації.
У разі встановлення на засобі спеціальних звукових і (або) світлових сигнальних пристроїв дозвіл(и) на їх встановлення та використання.

Квитанція про сплату податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів або в разі наявності документ, що підтверджує право власника засобу на пільги із сплати такого податку. Юридичними особами додатково подається розрахунок податку з власників засобів.
У разі відсутності будь-якого документа, визначеного цим пунктом, техогляд не проводиться.

– Скільки ж коштує проходження техогляду та чи не плануються якісь зміни?
– Плата за проведення технічного огляду для автомобілів та автобусів становить 12 гривнів, а для мотоциклів та причепів 8 гривень. Сам талон про проходження державного технічного огляду коштує 18 гривень. Комп’ютерні послуги – 24 гривень. Однак в деяких областях, зокрема в сусідній Вінницькій області, вже запроваджується видача талонів про проходження державного технічного огляду на пластиковій основі. Незабаром такі зміни плануються і в наші області. Це дозволить уникнути незаконних підробок документів, випадки виявлення яких відбуваються майже щодня. Проте вартість такого талону буде значно вищою за паперові бланки. Паперові талони ТО залишаться дійсними, але після введення в дію пластикових – видаватися не будуть.

– Які вимоги висуваються до транспортного засобу під час техогляду?
Для фізичних осіб – відповідності записів у паспорті громадянина України чи іншому документі, що посвідчує особу власника із записом у свідоцтві про реєстрацію, для юридичних осіб – наказу по підприємству про закріплення засобу за водієм з посвідченням водія.
Повнота суми сплаченого податку або документа про надання пільг з власником засобу (для юридичних осіб – додатково завіреного в територіальній податковій адміністрації розрахунку із проплаченою сумою податку з власників засобів).
Відповідності записів у страховому полісі обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності наземних засобів або документа, що підтверджує право на звільнення від страхування з даними транспортного засобу (для юридичних осіб, окрім цього, кількість та відповідність страхових полісів кількості транспортних засобів та водіїв).

У разі проведення технічного огляду засобів, що здійснюють перевезення небезпечних вантажів, свідоцтво(а) про допуск до перевезення конкретного виду небезпечного вантажу (ДОПНВ-свідоцтва).
У разі встановлення газової паливної системи чинність документа(ів), що підтверджує проведення випробування газової паливної системи термінам, установленим для даного виду обладнання.
Чинність та справжність посвідчення(ь) водія, талона(ів) до нього та медичної(их) довідки(ок).
В автоматизованих пошукових системах ДАІ працівник АТІ перевіряє відомості:
Про засіб, його власника чи уповноважену ним особу щодо розшуку, накладення арешту, а також відповідність інформації у базах даних записам у реєстраційних документах.

Щодо повноти сплати штрафів за порушення законодавства у сфері безпеки дорожнього руху.
У електронному реєстрі (при відсутності можливості – у телефонному режимі) перевіряється факт видачі протоколу(ів) перевірки технічного стану або міжнародного(их) сертифіката(ів) технічного огляду.
Після чого перевіряється відповідність записів у реєстраційних документах з наявними на транспортних засобах (тип, марка, модель, пасажиромісткість, рік випуску, об`єм двигуна, повна маса, маса без навантаження, ідентифікаційні номери складових частин засобу – кузова, шасі, рами, двигуна, місце проживання (місцезнаходження). Для юридичних осіб додатково звіряються дані із записами в акті техогляду.

Після огляду транспортного засобу та в разі виникнення сумніву про достовірність інформації, викладеної в протоколі перевірки технічного стану, виданого суб’єктом господарювання або міжнародному сертифікаті(ах) технічного огляду, виданим центром технічного огляду для засобів, що виконують міжнародні перевезення вантажів і пасажирів, або є достатньо підстав вважати засіб технічно несправним, додатково перевіряється технічний стан засобу відповідно до Порядку здійснення контролю за технічним станом колісних транспортних засобів під час їх експлуатації, затвердженого наказом МВС України від 13.10.2008 № 534, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 № 1107/15798.

Також перевіряється укомплектованість медичною аптечкою відповідного типу згідно з вимогами ДСТУ 3961-2000 „Аптечка медична автомобільна. Загальні вимоги”, знаком аварійної зупинки або миготливим червоним ліхтарем, та засобами пожежогасіння відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1997 року № 1128 „Про забезпечення транспортних засобів первинними засобами пожежогасіння” (із змінами внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2003 року № 873). У вантажних автомобілів з максимально дозволеною масою понад 3,5 тонни, автобусів укомплектованість противідкотними упорами (щонайменше двома).

На спеціальних та спеціалізованих транспортних засобах додатково перевіряється наявність передбаченого відповідного стаціонарного обладнання, за наявності спеціальних світлових і (або) звукових сигнальних пристроїв, кольорографічного пофарбування, написів на їх відповідність ДСТУ 3849-99 „Кольорографічні схеми, розпізнавальні знаки, написи і спеціальні сигнали транспортних засобів оперативних і спеціальних служб”.

– Чи повинен власник транспортного засобу сплачувати податок, якщо транспортний засіб не експлуатується?
– Так, податок сплачується власником незалежно від того, експлуатується ТЗ чи ні. Відповідно до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», платниками цього податку є юридичні особи та громадяни України, які мають зареєстровані в Україні власні транспортні засоби.
Якщо за якихось причин – це може бути несправність, тривале відрядження тощо – не можливо подати транспортний засіб на місце технічного огляду у визначений строк, його власник повинен подати в Державтоінспекцію письмову заяву, здати номерний знак і пред’явити квитанції про сплату податку з власників транспортних засобів. За таких умов плата за техогляд та талон про проходження техогляду не стягується.

– Чи існують пільги щодо сплати податку з власників ТЗ?
– Так, пільги визначає стаття 4 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів». Згідно з цим законом, від сплати податків звільняється власники одного автомобіля з об’ємом циліндрів двигуна до 2500 см3, або одного мотоцикла з об’ємом циліндрів двигуна до 650 см3, які:
– Зазначенні в пунктах 1-4 статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
– Зазначенні в статях 4-11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
– Зазначенні в статті 8 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» (Герої Соціалістичної праці та кавалери трьох орденів Трудової Слави);
– Інваліди незалежно від групи інвалідності, в тому числі діти-інваліди, за поданням органів соціального захисту.
А також додатково:
– особи, зазначенні в статті 6 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», до таких осіб відносяться громадяни, які сумлінно працювали в народному господарстві, державних установах, організаціях та об’єднання громадян, мають відповідний трудовий стаж (35 років – жінки та 40 років – чоловіки) і вийшли на пенсію, а також громадяни, яким призначенні пенсії на пільгових умовах, та пенсіонери, нагородженні медаллю «Ветеран праці» за законодавством колишнього СРСР.

На 50 % знижується податок з власників ТЗ – громадян, у власності яких знаходяться легкові автомобілі, виробленні в країнах СНД і поставленні на облік в Україні до 1990 року включно та вантажні до 1990 року випуску з об’ємом двигуна до 6000 см3.

– Яка відповідальність, існує за експлуатацію транспортного засобу, що не пройшов технічний огляд?
– Власники, які у визначенні терміни не подали транспортні засоби на державний технічний огляд, відповідно до законодавства України притягуються до адміністративної відповідальності – штрафу від 340 до 425 гривень.
Також, користуючись нагодою, хотілось би звернутись до власників транспортних засобів з проханням про своєчасне проходження державного технічного огляду, не потрібно це відкладати на останній день, з метою уникнення великої кількості черг та економії Вашого часу.

За матеріалами прес служби УДАІ УМВС України в Хмельницькій області.