https://moyagazeta.com/

Хто сплатить борги “Нашої України”?

Сьогодні в Зеленій залі Хмельницької міської ради відбулося чергове спільне засідання комісії зі своєчасності та повноти сплати податків і погашення заборгованості із заробітн6ої плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат і робочої групи із сприяння легалізації тіньової зайнятості та «тіньової» заробітної плати. Головував на зібранні заступник міського голови Анатолій Лаврентій.
Заборгованість із заробітної плати порівняно із аналогічним періодом минулого року зменшилася на 86,5 тисяч гривень – про це, розпочинаючи засідання, заявив головуючий. Станом на 01 квітня 2011 року повністю ліквідована заборгованість перед працівниками комунальних підприємств. Проте, незважаючи на проведену роботу, на 4 підприємствах заборгованість не лише залишилася, але й зросла більш ніж на 200 тисяч гривень..

У «чорному списку» роботодавців на перших позиціях значиться політична партія «Наша Україна» – 841 тисяча гривень, що становить п’яту частину від боргу по місту Хмельницький.
Сьогодні, перед комісією та робочою групою встигли відзвітувати щодо виконання рекомендацій та причини виникнення складної ситуації із розрахунками з найманою робочою силою через обмеженість часу лише 7 з 13 представників адміністрацій підприємств. Сумарна їх заборгованість перед працівниками становить більше двох мільйонів гривень – це більше 56 % від сумарної заборгованості по місту Хмельинцькому. Наступна зустріч з керівниками підприємств, що заборгували своїм працівникам зарплатню, відбудеться уже за два тижні – 20 квітня. Порівняно з даними на 01 березня 2011 року, заборгованість із зарплатні скоротилася суттєво – на 782 тисячі грн.. Як стверджує Анатолій Лаврентій, майже усі керівники висловлюють готовність співпрацювати з міською владою та намагаються ліквідувати заборгованість з заробітної плати на своїх підприємствах. «Ми все це досліджуємо, вивчаємо, і ті фактори, на які ми можемо вплинути, ми намагаємося на них впливати».

Вплив виявився досить ефективним: якщо на 1 березня 2011 року боржників було 27, то уже станом 01 квітня кількість зменшилася до 20, з них 18 – економічно активні підприємства.
Серед причин, які унеможливлюють виконання зобов’язань перед трудовими колективами, керівники називають зростання вартості енергоносіїв, погану платіжну дисципліну споживачів послуг, а також неповернення ПДВ. Сьогодні ж мала відбутися і зустріч керівника цього підприємства з податківцями, які тепер разом працюватимуть над покращенням фінансового стану підприємства.

До вирішення проблем долучатимуться і профспілки. Як зазначив Анатолій Лаврентій ці організації, що мають обов’язок захищати права трудящих, мають працювати не лише на підприємствах, де існують первинні профспілкові організації, але й на підприємствах, де таких немає. Яскравий приклад – ЗАТ «Кондфіл», на якому іще три роки назад «розігнали» профспілковий комітет.

Відвідали засідання і представники Хмельницького закритого акціонерного товариства «Кондфіл». Вони повідомили, що наразі розробляється план санації, метою якого є відновлення роботи підприємства. Проте, конфлікт щодо виплати заробітної плати торкнувся іще одного органу державного влади – виконавчої служби, яка наклала арешт на касу колишньої кондитерської фабрики. Як стверджує представник власника підприємства, у власності якого перебуває 75 % акцій, так дії виконавчої служби стали непереборною силою на шляху виконання адміністрацією підприємства своїх обов’язків перед працівниками. Проте, як зауважив Василь Кравчик, розблокування каси, судячи з минулого досвіду, може знову призвести до фінансових зловживань з боку керівництва, а люди свою зарплату і надалі не зможуть отримати. Наразі і ХМВ ВДВС, і міська влада, а також керівництво фабрики шукатимуть оптимальні шляхи вирішення даної проблеми.

Як показало засідання, вміння забрати борги необхідне не лише працівникам, які відстоюють власні права перед адміністраціями та власниками підприємств, але й , насамперед, керівництву цих підприємств. Показовий приклад: гаражний кооператив «Мир» заборгував трудовому колективу заробітну плату. Проте, власники гаражів, будучи водночас і власниками автівок, не спроможні чи не бажають розраховуватися з гаражним кооперативом за вельми «великою» ставкою: наразі «ціна питання» – 220 гривень … на рік!. Подекуди така заборгованість складає понад 8 років! Проте, керівництво кооперативу не спромоглося вчасно подати позови до суду про стягнення заборгованості, і наразі великі суми коштів, тішитимуть душу хіба що на папері у рядку дебіторських заборгованостей. А ось при вчасному реагуванні на зростаючі борги членів гаражного кооперативу, стягненні з боржників належних кооперативу коштів колосальних заборгованостей перед обслуговуючим персоналом могло б і не виникнути.

Засоби масової інформації теж не залишилися осторонь пильного ока міської влади. Нарікання щодо існуючої заборгованості почув і керівник Продюсерського центру «Ексклюзив». 11,5 тисяч грн.. заборгованості мають наразі перед журналістами – колишніми працівниками, нинішнє керівництво каналу. Звітуючи перед комісією, нинішній очільник каналу пообіцяла, що питання наразі вирішується, для чого було створено рекламний відділ. Головуючий у свою чергу, розкритикував роботу та якість програм продюсерського центру, дав кілька настанов щодо змістовного наповнення програм, рекомендації до змісту випусків новин. Проте, «Ексклюзив» запевнив, що найближчим часом питання буде вирішено.

Серед рекомендацій, які міська влада охоче роздавала керівникам підприємства, були і оптимізація і реорганізація підприємств, і робота з боржниками, і раціональне використання грошових коштів. Одне з підприємств, маючи заборгованість перед власними працівниками, спромоглося надавати спонсорську допомогу.

Ситуацію, що склалася із заборгованістю перед працівниками офісів політичної партії «Наша Україна» Анатолій Лаврентій прокоментував так. «На сьогоднішній день проводиться перевірка інспекцією з праці, раніше проводилася перевірка управлінням праці та соціального захисту населення. Міська влада неодноразово зв’язувалася з київським керівництвом – головним офісом політичної партії. Звідти отримали цікавий лист: політичні партії, які брали участь у виборах до ВРУ та набрали більше 4 відсотків голосів, їм за рахунок бюджету відшкодовуватимуться витрати, які вони понесли під час виборів та на які утримувалися політичні партії. Тому я так вважаю, що «Наша Україна» очікує, коли їм з державного бюджету будуть виплачені ці кошти. Вони мають намір підтвердити їх зараз комісійно, для цього проводяться аудиторські перевірки, які підтверджують повноту сплати та правильність нарахування податків, і скоріш за все, наступним кроком партії буде позов до суду з вимогою відшкодування з бюджету цих коштів. Але це моя особиста думка. Але як воно буде насправді – покаже час».

Наразі влада висловлює свою готовність якомога більше допомагати підприємствам у боротьбі із зарплатними боргами, водночас закликаючи інших керівників за найменшою можливості підвищувати рівень виплат своїм найманим працівникам та не переводити їх на половинні ставки, адже у такому випадку оплата праці провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку – часто-густо в розмірі нижче законодавчо встановленого мінімуму – і, як наслідок, працівнику, згідно з чинним пенсійним законодавством, місяць такої праці не зараховується до трудового стажу, як повний.