https://moyagazeta.com/

Україна покаже в Берліні відреставровану ''Землю''

Один із найвпливовіших світових кінофорумів пройде в німецькій столиці із 7 по 17 лютого.

Цього року Україна не буде представлена у конкурсній програмі фестивалю, але презентує свої проекти в рамках кіноринку Берлінале.

Українські кінематографісти намагатимуться знайти покупців для вже готових фільмів та інвесторів для незавершених стрічок.

“Культурне посольство України”

“Ринковий показ також дуже важливий, оскільки без нього неможлива дистрибуція продукту. Тому те, що Україна цього року не показує в Берліні фестивальні фільмі – звичайно, шкода, але дуже важливо, що попри це український стенд є”, – сказав кінопродюсер Володимир Філіппов.

За кілька днів він презентуватиме у Берліні фільм “Звичайна справа” Валентина Васяновича. Стрічка, повністю знята в Україні, виходить у національний прокат 7 лютого.

Окрім неї, в рамках Берлінського фестивалю професіоналів кіно ознайомлять також з іншими доробками українського кінематографу 2012-2013 років.

“Це фільми, які перебувають на різних стадіях виробництва – або вже створені і вийшли у прокат, або ж фільми, які лише мають бути завершені у 2013 році. І тому для широкого загалу у Берліні ці фільми ми представлятимемо у програмі, яка триватиме приблизно годину”, – розповів начальник управління Держкіно Станіслав Притула, який відповідає за реалізацію проектів.
Кадр

“Робота стенду – це невеличке культурне посольство України за кордоном. Це наші 10, чи 15 квадратних метрів, які є робочим майданчиком, місцем для кожного фахівця, де він може поспілкуватися і представити свій продукт”, – пояснив чоловік.

Куратори та представники українського стенду намагатимуться продати іноземним глядачам 5 коротких фільмів, а також повнометражні стрічки “Параджанов”, Клацнути “Істальгія”, “Брати”, документальну стрічку “Присмек” та мультфільми “Микита Кожум’яка” і “Ескімоска”.

Більшість із цих фільмів не бачили ще навіть в Україні, оскільки вони незавершені. Але в Держкіно запевняють, що це лише мала частина того, над чим зараз працюють тутешні кінематографісти. У 2012 році вони закінчили 11 фільмів, загалом витративши на кіно понад 130 мільйонів гривень із державного бюджету.

Хоча критики зауважують, що частина з цих фільмів – короткометражні.

Класика – на експорт

Окремою програмою на Берлінале презентують відреставровану українську кінокласику 1924-1982 років.

Серед фільмів – “Людина з кіноапаратом” Дзиґи Вертова, “Шкурник” Миколи Шпиковського, “Тіні забутих предків” і “Київські фрески” Сергія Параджанова.

Ключовою подією у цій програмі стане показ “Землі” Олександра Довженка у супроводі виступу етногурту “Даха-браха”.

“Це перша така спроба зробити показ на кіноринку з тим, щоби якимось способом розповсюдити інформацію про українську реставровану кінокласику”, – розповів заступник директора центру Олександра Довженка Іван Козленко.

Він також розповів, що 24 українських класичних фільми увійшли у заявку на участь у програмі цьогорічного міжнародного кінофестивалю в Каннах, і невдовзі стане зрозуміло, чи поїдуть вони до Франції.

До кінця 2014 року, за його словами, мають відреставрувати ще майже півсотні старих стрічок, включно з першими українськими анімаційними фільмами – “Лісовий договір” та “Тук-Тук і його приятель жук” 1936 року.

В центрі Олександра Довженка також працюють над тим, аби вже цього року відреставровані ретро-фільми можна було придбати в на цифрових носіях. Поки що навіть українські глядачі не можуть це зробити, оскільки, згідно із законодавством, опрацьовані за бюджетні гроші картини не призначені для комерційного розповсюдження.

За словами Івана Козленка, вже знайшовся спосіб обійти “цю незручність бюджетного фінансування”.

Під наглядом китайського майстра

Цьогорічний кінофестиваль в Берліні розпочнуть фільмом китайського режисера Вонга Кар-Вая “Великі майстри”, яка розповідає історію про Іп Мана – вчителя бойових мистецтв і наставника Брюса Лі.
Берлінале

Вонг Кар-Вай також очолить цьогорічне міжнародне журі Берлінале, яке обиратиме переможців Клацнути конкурсної програми.

В їх числі – нові роботи одного з лідерів американського артхаусу Гаса Ван Сента, Стівена Содерберга і стрічка “Довге щасливе життя” російського режисера Бориса Хлебнікова.

Переможці кінофестивалю традиційно отримають статуетки – Золотий та Срібний ведмеді.

Україна бере участь у європейському кіноринку Берлінале всьоме.

У 1990-му році українська режисерка Кіра Муратова здобула спеціальний приз журі “Срібного ведмедя” за фільм “Астенічний синдром”.

В 2003-му Степан Коваль отримав “Срібного ведмедя” офіційного короткометражного конкурсу за мультфільм “Йшов трамвай №9”.

BBC Україна