https://moyagazeta.com/

Чого чекати “спрощенцям”?

Приміром, ряд підприємців та підприємницьких організацій вважають, що прийняття Податкового кодексу у тому вигляді, яким він був прийнятий Верховною Радою у першому читанні просто вб’є малий та середній бізнес. Про те, чи насправді це так, та про те, які новації щодо спрощеної системи оподаткування містяться в обговорюваному нині проекті Податкового кодексу України, розповідає перший заступник голови ДПА у Хмельницькій області Михайло Євстафійович Сімашкевич.

– Михайле Євстафійовичу, чим, на вашу думку, викликані зміни спрощеної системи оподаткування внесені до проекту Податкового кодексу України? Чи не варто було залишити усе як є, як того хоче більшість підприємців- „спрощенців”?

– Передусім хочу звернути увагу на те, що проект Кодексу передбачає такий спеціальний режим, як спрощена система оподаткування. Закріплення там самого цього поняття вже говорить про те, що ця система й надалі існуватиме і розвиватиметься. Однак вона все ж потребує реформування з урахуванням тих недоліків, які виявлені у практиці застосування нині діючої системи. Сьогодні оподаткування суб’єктів малого підприємництва регулює Указ Президента України від 03.07.98 р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва», виданий відповідно до п. 4 Перехідних положень Конституції України, який став першим правовим кроком у реалізації державної політики щодо підтримки малого бізнесу. Наразі внести будь-які зміни до цього Указу вже неможливо, бо вже не діють Перехідні положення. Отже вдосконалення спрощеної системи оподаткування у проекті Податкового кодексу – крок цілком логічний.
Хочу також звернути увагу на те, що у проекті вже значною мірою враховані пропозиції щодо збереження засад функціонування цієї системи, однак, гадаю, це поки що лише компроміс на шляху до її законодавчого закріплення.

– То як же виглядатиме „спрощенка” після прийняття Податкового кодексу?

– Загалом проект передбачає комплексне реформування чинної спрощеної системи оподаткування, а також її обліку та звітності у відповідності до сучасних напрямів податкової політики держави.
Передусім хочу зауважити, що в проекті сума відрахувань до бюджету фізичних осіб – підприємців не зазнала значних змін: для більшості з них ставка податку, як і раніше, коливатиметься у межах від 20 до 200 грн. на місяць. Але для ряду видів господарської діяльності, які вважаються більш прибутковими, цю ставку піднято до рівня 200-600 грн. Ставку єдиного податку для фізичних осіб встановлюватимуть місцеві ради за місцем державної реєстрації підприємств чи підприємців, залежно від виду діяльності.

Для підприємств на спрощеній системі збільшується граничний розмір виручки – з 1 до 2 млн. грн. на рік, що, безумовно, є кроком назустріч малому бізнесу. Крім того, для суб’єктів малого підприємництва – юридичних осіб з метою уніфікації передбачається зменшення вдвічі розміру ставок єдиного податку (із 6% з рахуванням ПДВ та 10% без урахування ПДВ до відповідно 3% та 5%) з одночасним введенням єдиного соціального внеску. Така зміна вноситься тому, що існуючий нині порядок обкладання єдиним податком не відповідає самій сутності спрощеної системи оподаткування у зв’язку з тим, що проводяться додаткові нарахування до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.
Крім того Податковий кодекс чітко визначає коло платників єдиного податку та базу обкладання єдиним податком, встановлює відповідальність для порушників законодавства. Передбачено й впровадження механізму оподаткування при переході з однієї системи оподаткування на іншу.

– А чи зміниться перелік податків і зборів, що входять до складу єдиного податку?

Так. Відмінність проекту Податкового кодексу від діючого Указу № 727/98 полягає у тому, що платники єдиного податку не сплачуватимуть такі податки і збори (обов’язкові платежі): податок на прибуток підприємств; податок з доходів фізичних осіб у частині доходів (об’єкта оподаткування), отриманих у результаті господарської діяльності фізичної особи; податок на додану вартість з операцій з постачання товарів та послуг, місце надання яких розташовано на митній території України; збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності; земельний податок, крім земельних ділянок, що не використовуються для ведення підприємницької діяльності (на період з 01.01.2011 р. до 31.12.2015 р.); збір за спеціальне використання води (на період з 01.01.2011 р. до 31.12.2015 р.).

Важливо також, що проектом Податкового кодексу значно розширено перелік видів діяльності суб’єктів господарювання, на яких спрощена система оподаткування поширюватися не буде. Передусім це стосуватиметься високорентабельних видів господарської діяльності, доходи від яких є пасивними, або які за своєю суттю не потребують державної підтримки у вигляді сплати єдиного податку. Приведено також у відповідність з вимогами Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-111 „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” строк подачі звітності та сплати єдиного податку.

– Мабуть варто також згадати про податкові канікули. Адже вони теж стосуються саме „спрощенців”. Хто і як ними зможе скористатися?

Податкові канікули будуть поширюватися на фізосіб-підприємців, які надають побутові послуги та займаються торгівлею на ринках на суму не більше 300 тис. грн. на рік. А також юридичних осіб з таким же річним доходом, які займаються наданням послуг. Для цих груп з початку 2011 до кінця 2015 року ставка єдиного податку буде дорівнювати нулю. У проекті Кодексу, запропонованому для обговорення, пільгова нульова ставка передбачена для 42 видів діяльності.

– Як відомо, великий спротив у підприємців, які здійснюють торгівельну діяльність на ринках, викликала норма, закладена у проект Податкового кодексу, яка передбачає обов’язкове використання касових апаратів. Багато хто вважає, що це не сприятиме розвитку малого бізнесу…

– Питання зобов’язання застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) усіма платниками податків, які здійснюють продаж за готівку, для нашої області справді є актуальним. Адже на обліку в податкових органах Хмельниччини нині перебуває понад 32 тисячі фізичних осіб – підприємців, які здійснюють свою діяльність на спрощеній системі оподаткування. У трудових відносинах з ними перебуває ще близько 20 тисяч найманих працівників.

Однак хочу звернути увагу усіх цих платників на те, що таке зобов’язання містилося у початковій урядовій версії Податкового кодексу. У варіанті, надрукованому в газеті „Урядовий кур’єр” від 3 серпня, який пропонується для всенародного обговорення, зазначено, що підприємці на спрощеній системі оподаткування при здійсненні готівкових та безготівкових операцій застосовують РРО відповідно до законодавства. Тобто остаточне вирішення цього питання ще попереду.

– Скажіть будь-ласка, а податківці області якимось чином долучилися до всенародного обговорення проекту Податкового кодексу?

– Безумовно, ми не стоїмо осторонь цього процесу. Зокрема, нашими фахівцями були підготовлені та направлені пропозиції щодо вдосконалення конкретних норм до Міністерства фінансів України, розглядаються пропозиції від платників податків, по всій області проводяться круглі столи, економічні навчання, семінари, конференції, роз’яснення положень цього документу у ЗМІ. Крім того, днями в податковій адміністрації запрацював колл-центр, завданням якого є прийняття та узагальнення пропозицій до проекту Кодексу. Тобто тепер кожен бажаючий має можливість надати пропозиції подзвонивши за телефонами: 70-18-40, 70-18-30 та 72-09-59.
Взагалі, важливо усвідомити, що винесення Проекту на всенародне обговорення – це шанс кожному платнику податків внести свою пропозицію до цього доленосного документу, який без перебільшення називають економічною конституцією держави. І, до речі, це обговорення

чи не вперше створює прецедент об’єднання зусиль усіх верств населення для того, щоб створити в нашій країні цивілізовані економічні стосунки, зрозумілі правила для ведення бізнесу та спілкування з державою. Для того, щоб існувало справжнє цивілізоване партнерство між державою та платниками податків.

Розмовляв О.Севастьянов