https://moyagazeta.com/

Розмір торгових прощадей Хмельницького більший ніж у Парижі, Празі, Варшаві…

Валентино Іванівно, то з якими успіхами підійшла торговельна галузь обласного центру до свого професійного свята?
Галузь торгівлі нашого міста залишається домінуючою галуззю як на ринку праці так і щодо залучення приватного капіталу. А це зумовлює сталу позитивну динаміку обсягу роздрібного товарообігу.
Цікаво, що станом на 1 липня ц. р. у Хмельницькому нараховується 1869 об’єктів роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, 40 ринків.
Є такий показник – розмір торгової площі на одну тисячу населення… Так ось, сьогодні на одну тисячу хмельничан припадає 956 кв. м торговельної площі. І це тільки у стаціонарних закладах торгівлі, без урахування торговельної площі ринків. Для прикладу, норма забезпечення торговими площами в Радянському Союзі становила 215 кв. м на 1000 жителів. Хочу нагадати, що забезпеченість торговими площами в Москві – 1100; Лондоні – 1050; Парижі-750; Празі-570; Варшаві-490 м2.

Зрозуміло. За цим показником ми залишили далеко позаду і Варшаву, і Прагу, і Париж… Ще невеличке зусилля і наздоженемо Лондон… Що для цього робиться?
За 1 півріччя 2009 року підготовлено 71 дозвіл на розміщення та експлуатацію об’єктів роздрібної, оптової торгівлі, закладів ресторанного господарства площею 11897,2 м2; 255 дозволів на розміщення кіосків та відділів, що дало змогу додатково створити 1062 робочих місця.

Розвиток мережі у сфері роздрібної та оптової торгівлі здійснюється шляхом відкриття великих, сучасних торгових центрів та магазинів, таких як: склад-магазин із торгівлі продовольчими товарами ТОВ “Гермес” площею 2759,4 кв. м; спеціалізований склад-магазин із торгівлі непродовольчими товарами ТОВ “Домотехніка–Норд” площею 1176,5 кв. м, магазин із торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами ТОВ “Тритон” площею 2041,4 кв. м, магазин-склад із торгівлі продовольчими товарами ТОВ “Літа Центр” площею 837,1 кв. м.

За 1 квартал 2009 року обсяг роздрібного товарообороту склав 929,4 млн. грн., за аналогічний період 2008р. 1033,1млн.грн., тобто знизився на 10%. Зниження товарообігу можна пояснити призупиненням кредитування населення, зниженням купівельної спроможності громадян.

Крамниць вистачає, але ж і ціни “кусаються”. Що робите аби хоч трішечки здешевити продукти харчування, іншу продукцію?
Для впливу на цінову ситуацію в обласному центрі та підтримки місцевого виробника організовано постійно діючу виставку-ярмарок з торгівлі продовольчими товарами місцевих виробників на вул. Львівське шосе,14. На цьому ярмарку представлені м’ясо та ковбасні вироби, молоко, молочні продукти, овочі, фрукти, риба. Учасники постійно діючої виставки-ярмарку не сплачують за використання торгової площі, лише відшкодовують експлуатаційні витрати. Тому ціни, в порівняні з роздрібною торгівельною мережею та з продовольчими ринками, нижчі. Варто відзначити, що згадана торгова точка користується великою популярністю серед хмельничан. Це й не дивно, оскільки так майже відсутнє навіть сезонне коливання цін.

Також 19-20 березня ц. р. у приміщенні торгово-промислової палати на вул. Подільській, 109 проведено контрактовий ярмарок “Нові можливості Хмельницького ринку”. Тут можна було придбати товари легкої промисловості місцевих виробників, а також укласти угоди на їх замовлення. У роботі ярмарку взяло участь 28 суб’єктів господарювання. Подібні контрактові ярмарки будуть проводитись і в подальшому.

Спочатку року проводиться щотижневий моніторинг цін на соціально значимі продукти харчування як у мережевих магазинах так і на продовольчих ринках. Наказом по департаменту економіки створено робочу групу з вивчення цінової ситуації на продовольчих ринках м. Хмельницького.

Як і де підвищують свою кваліфікацію та культуру обслуговування працівники галузі?
У цьому напрямку ми активно співпрацюємо із Товариством споживачів. Цьогоріч проведено 2 семінари із представниками закладів роздрібної торгівлі та ресторанного господарства щодо дотримання правил роботи закладів (підприємств) громадського харчування та правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами.
Проведено 55 спільних перевірок із дотримання законодавства щодо захисту прав споживачів з обласним управлінням у справах захисту прав споживачів. За результатами перевірок накладено адміністративних штрафів на суму 9934,0 грн., економічних штрафів на суму 22737,0 грн.

Спільно з фахівцями ветеринарної медицини, міської санепідемстанції та відділу внутрішніх справ проведено 37 перевірок щодо припинення несанкціонованої торгівлі.
На виконання Програми розвитку малого підприємництва та з метою популяризації робітничих професій щорічно проводяться конкурси “Кращий за професією”, на яких визначаються переможці – кращий кухар та кращий продавець. У 2009 році внесено зміни до Положення про проведення конкурсу на визначення кращого кухаря, а саме – приготування страв майстри здійснювали на місці. Слід зазначити що в цьому році конкурс кухарів пройшов на високому рівні. В ньому взяли участь кухарі: ресторанів “Сілістра”, “Софія”, “Веселка”, кафе-бару “Кармен” та кафе “Шторм” Переможцями стали кухарі ресторанів “Сілістра” та “Софія”.

Знаємо, що очолюване Вами управління ініціювало впорядкування торгівлі спиртним в місті…
Справді, переймаючись проблемами, які зазнає суспільство в останні роки у зв’язку із поширенням алкоголізму та пияцтва, саме з ініціативи управління торгівлі підготовлено регуляторний акт про посилення профілактичного впливу і протидії проявам пияцтва та алкоголізму серед хмельничан. Ми взяли участь в засіданнях круглого столу, громадських слуханнях з питання внесення на розгляд сесії міської ради пропозицій. 08.04.2009 року на сесії міської ради було прийнято рішення із даного питання.

Торгівля нині – це робочі місця, зарплата для працівників. А що має від торгівлі місто?
За 1 півріччя поточного року від роботи ринків надійшло 17310 тис. грн. ринкового збору, що на 2411 тис грн. більше, ніж за відповідний період року минулого. Так що торгівля сприяє наповненню міського бюджету.

Задля справедливості наголошу, що й міська влада з розумінням ставиться до проблем галузі, створює сприятливі умови для підприємливих людей, бере посильну участь в облаштуванні наших ринків. Ось лише один показовий приклад: з міського бюджету виділено кошти в сумі 185 тис. грн. і проведено капітальний ремонт проїзду Геологів…
Дякуємо за розмову. Вітаємо Вас і всіх працівників торгівлі з професійним святом.