https://moyagazeta.com/

До тварин треба відноситися по-людськи…

Кор.: Віталію Петровичу, для початку поясніть нашим читачам, за що відповідаєте саме Ви.
В.З.: Під моєю опікою знаходяться вулиці міста, їх прибирання, санітарний стан прибирання всіх прилеглих територій, поточний ремонт і т.п. Усіма житловими питаннями займається Микола Васильович Надопта, решта питань – мої. Займаємся всім – від лову собак до ремонту вулиць.
 

Кор.: Тоді одразу «до справи». Що треба зробити, якщо відчинені лівньовки? Куди слід звернутися?
В.З.: У нас є договір з комунальним підприємством по будівництву, ремонту та експлуатації автомобільних доріг – договір по експлуатаційному утриманні вулиць. Вони займаються як ремонтом цих вулиць, так і утриманням дощових каналізацій-ліньовок. Підприємство очолює Олександр Павлович Мазур. У них є спеціальна бригада, яка займається прочисткою ліньовок, колодязів.
 

Кор.: Скажіть, а сигналізувати треба Вам чи вже напряму їм, якщо є такий факт?
В.З.: Можна подзвонити черговому по місту – на службу 15-80, а вони зателефонують Олександру Павловичу або мені. Інколи навіть дзвонять у вихідний день, і якщо є запасна решітка – головний інженер бере її, виїжджає на місце виклику і ставить. Адже ми відповідаємо за це. Якщо, не дай Бог, „влетить” якась машина – ремонт буде робитися за кошти підприємства. У нас за цим дуже слідкують.
 

Кор.: Тобто, якщо такий стан на протязі декількох років – винні люди, які вам не повідомляли?
В.З.: Ми постійно обстежуємо решітки, але вони бувають в такому місці, що ми можемо не побачити. Якщо Ви кажете, що лівньовка відчинена на протязі декількох років, – думаю, це може бути територія заїзду будинку. Ми, зазвичай, обслуговуємо вулиці, а за прибудинковими територіями повинні слідкувати ЖЕКи.
Тоді за це відповідає ЖЕК. Ми, як я тільки-но казав, обстежуємо вулиці, тому що автомобільний рух – це дуже серйозне питання. Може трапитися ДТП, чи просто поломка. Ми раз на тиждень об’їжджаємо і повністю обстежуємо не лише стан решіток, а і люків. У травні ми повністю обстежили всі люки, написали приписи балансоутримувачам підприємств – зв’язківцям, «Водоканалу», «Теплокомуненерго», і зобов’язали їх, щоб вони провели ремонт та заміну деяких люків, щоб їх технічний стан відповідав вимогам.
 

Кор.: Озвучте, будь ласка, основні наболілі питання. Чого не вистачає і що треба ефективніше робити?
В.З.: Сам я дорожник, тому найбільш болюче питання для мене – ремонт доріг. Ми стараємося всіма силами, щоб довести їх до належного стану. Але ремонт завжди починається з магістралей. Поки дійде черга до окраїн, гроші, як завжди, закінчуються. На сесії нам обіцяли виділити ще гроші.
 

Кор.: До речі, про гроші. Цього року їх стільки ж, як у минулому, чи кількість зменшилась/збільшилась?
В.З.: На поточний ремонт ми цього року збільшили гроші. Після важкої зими у нас були дуже зруйновані дороги, але ми стараємося. По основних магістралях ремонт закінчили – тепер переходимо на дороги з меншим транспортним рухом. Будемо ремонтувати, адже дороги – це обличчя міста.
 

Кор.: А де саме „кров із носу” треба навести лад?
В.З.: На прибудинкових територіях. На це також виділені кошти – цього року біля мільйона гривень. Кожен ЖЕК проводив обстеження будинків, давав інформацію, ми сформували план робіт, визначили ті прибудинкові території, які потрібно нагально ремонтувати і наші субпідрядні організації це роблять. На даний момент після цієї зими у нас все зруйновано, хоча я був на Івано-Франківщині – там дороги в набагато гіршому стані.
 

Кор.: Тобто, нам є чим пишатися.
В.З.: Так, не будемо хвалитися, але в нас набагато краще. Так само й у Тернополі.
 

Кор.: Центр нашого міста прибирають двірники. Знову ж таки питання на гарячу лінію – чи можна зробити так, щоб, наприклад, вони прибирали о 6-й ранку, а не о 8-9 годин, коли вони метуть на людей, які йдуть на роботу? Подібне, наприклад, постійне відбувається на Кам’янецькій.
В.З.: Двірники, які прибирають на дорогах чи ті, що обслуговують підприємства?
 

Кор.: На дорогах та на зупинках.
В.З.: в Дивно, вони починають з самого ранку, але неможливо повністю пройти усі ділянки саме зрання…
 

Кор.: …хоча б послідовність змінити. Спочатку прибрати там, де великий потік людей – зупинки, центральні вулиці. Бо дуже багато скарг на те, що люди йдуть у костюмах, і на них випадково, не навмисне, звичайно, але все ж летить пил та сміття.
В.З.: Так, таке іноді трапляється, нажаль. Можливо, трапилося так, що хтось захворів, і його заміняють, тому мабуть просто не встигають все прибрати.
 

Кор.: На Кам’янецькій міліція, офіси, поруч – міськвиконком, облвиконком, телебачення, управління освіти… Там, можливо, найбільше людей ходить у місті.
В.З.: Я це візьму до уваги. Я знаю, що район Кам’янецької та Проскурівської починають прибирати о 7-ій ранку. Є місця, куди двірники приїжджають з сіл – і починають працювати з 8-ї години. Але не в центрі.
 

Кор.: Віталію Петровичу, хто відповідає за громовідводи на будинках? Як проконтролювати – працюють вони чи ні? Як запевнитися, що все в порядку, все заземлено?
В.З.: Ними займаються ЖЕКи. Кожний мешканець має право звертатися туди з будь-яким питанням, тому що платить їм за це кошти. Якщо ЖЕК не має потрібних спеціалістів, він може їх найняти, щоб перевірити опірність.
 

Кор.: Ще одна болюча тема нашого міста – бездомні собаки. Були випадки, коли вони нападали на людей. Їхні зграї на кожній вулиці. Але не самі ж вони там з’явилися – винні люди. Собаки „бывают кусачими только от жизни собачей”. Порядок теж потрібен, але існують і моральні аспекти. Раніше псів просто відстрілювали, травили, тепер є собачі притулки, де їх стерилізують. Деякі люди кажуть, що навіть цього не можна робити, бо це теж Божі творіння. На мою думку, починати треба із виховання дітей, розповідати їм про те, що лише люди відповідають за ситуацію навколо них, за те, що ми породжуємо. Але немає виховної програми – усюди зомбують політикою , кризою , криміналом та „світським життям. Якщо буде ініціатива працювати зі спільнотою, школярами, чи підтримаєте Ви її на своєму рівні?
В.З.: Так. Те, що ми зараз робимо – «собаче» питання не вирішить. Ніяка стерилізація не допоможе, поки самі люди не будуть до цього відноситися, як слід, по людські. Ви самі бачите, що зараз бездомних собак стає все більше і більше. Не лише у Хмельницькому – вони з’явилися навіть у селах.
 

Кор.: Нещодавно на моїх очах тверезі, доречи, хлопці гуляли з собакою. Недалеко сиділо маленьке кошеня. Парубки почали копати тваринку ногою, можна сказати, грали нею у футбол, а потім дали псові команду „Фас”, після чого пес почав драти кошеня… Цю картину бачило багато людей, багато хто був з дітьми на кінцевої зупинки Озерної, але усі мовчки проходили повз них, і ніхто навіть зауваження не зробив… Що після мого зауваження відбувалося, відверто скажу, що це – не для друку..
В.З.: Якщо ті хлопці можуть так вчиняти з кошеням – то так само вони можуть вчинити і з людиною. Це вже питання виховання, моралі. Суспільства в загалом.
 

Кор.: Притупились, стерлись усі „больові бар’єри”?
В.З.: Тут багато залежить і від родини, від виховання. Знаю, що мій син такого ніколи не зробить.
 

Кор.: Підводячи підсумок теми тварин та відношення людей до них, думаю, що владі, суспільним організаціям, волонтерам, вчителям, директорам шкіл та учбових закладів вже пора вводити якийсь курс або факультатив на цю проблемну тему. Одна справа не годувати, інша справа – не плодити. Цей виховний момент вже настільки назрів…
В.З.: Одна з волонтерів казала: «У мене дві собаки вдома на 14-ти квадратах». А що, того собаку в спеку утримувати у 14-ти квадратах дуже добре? Собака ж повинен бути на вулиці чи у вольєрі. Багато хто добротою робить «ведмежу послугу»…
 

Кор.:Знову ж таки – нерозуміння проблеми! Напередодні Дня міста міськвиконком оголосив конкурс на кращий благоустрій. „Моя Газета +” оголосила інший конкурс – на «кращий» благоустрій, тобто, найгірший. Ми будемо фіксувати усі міські негаразди, та публікувати їх як в газеті, так і на сайті, з інформацією про власників та діюче керівництво.
 

Отже, запрошуймо небайдужих надсилати дані та фото на пошту moyagazeta@list.ru або lunina@ moyagazeta.com та на факс 700-997.

Людмила Луніна