https://moyagazeta.com/

Віктор Вікарчук: «Відповідальність за все лежить на міському голові»

Кор.: Нещодавно сталася резонансна подія – понад 4 тисячі сімей ризикують залишитися без шматка хліба, тому що їм не продовжують оренду на одному з найбільших базарів Хмельницького. Скажіть, будь ласка, у чому ситуація?
В.В.: Хтось каже – це пересічне питання, яке можна вирішити дуже швидко, бо проблема там дуже проста: міський голова не знайшов порозуміння з власником того великого ринку і сталася ось така ситуація. Я не кажу „добрий власник”, не кажу „поганий” – ми говоримо лише про наявну ситуацію. Отже, міський голова ніби прийняв правильне рішення – „Бартер-сервіс” передати у комунальну власність. Але цей ринок формувався 14 років, його побудували, можна сказати, на болоті. Власник вклав туди багато коштів: вирівняли територію, поклали плити, поставили КНС, трансформатор, провели мережі. І все це є його власністю. Я чув, що заступник міського голови з економічних питань ходила по базару й розказувала, що тут навіть вартість робочих місць буде дешевшою, аніж на інших комунальних ринках. Але чому дешевше? Далася територія безкоштовно, чи що? Питання навіть не в цьому, а у тому, що з першого числа можуть відключити світло, бо це приватна власність. КНС – теж його. Там взагалі колись люди рибу ловили, було болото! Скільки туди землі завезли, щоб засипати яму? Плити клали… Тепер уявіть ситуацію – там стоять кілька тисяч контейнерів. Якщо це все почнуть відключати, забирати, бо ніби-то потрібно повернути земельну ділянку в тому вигляді, в якому вона передавалася, уявіть, скільки часу це все буде робитися, і чи буде взагалі ринок працювати?
Кажуть: „Якщо будуть забирати ці плити, то ми будемо класти інші”. Погоджуюсь, може, будуть класти, якщо будуть забирати. Але контейнери треба буде відсовувати? То що, люди не будуть працювати? Це мінімум півроку. А куди тоді вони мають дітися? Сім’ям треба жити, платити комунальні послуги. Постраждають ЖКГ, водоканал, Теплокомуненерго, бо люди не будуть мати можливості платити. Тепер таке – коли відкриється ринок, що за межами міста?

Кор.: Він відкривається вже більше 5-ти років…
В.В.: Погоджуюся! Чотири тисячі людей. Як Ви думаєте, вони будуть сидіти чекати? Ні! Саме тому є дуже простий вихід з ситуації – трохи пригасити свої амбіції, тим більше, що наближається зима, а люди без електрики. Ще раз повторюю – не будемо казати, гарний власник, чи поганий, але він має повні права на майно, яке йому належить. Крім того, там платили лише за територію, яку використовували підприємці, тобто, була лише оренда. Тепер зібралися депутати, а міський голова у відпустці, секретар у відпустці… Думаю, через 4 тисячи людей варто вийти на день на роботу! Питання навіть не в цьому, ми й самі можемо зібратися. Якщо прийняти рішення продовжити оренду хоча б на рік, то за цей час можна буде врегулювати усі майнові права і тоді, якщо вже все так погано, розірвати угоду. Але зараз я вважаю, що це питання абсолютно не готове до раціонального вирішення.

Кор.: Не можна «рубати з плеча»?
В.В.: Тут абсолютно неможливо такого зробити. І висновок депутатської комісії, повірте мені, незрозумілий. Крім того, нас обирали, делегуючи нам повноваження відстоювати інтереси громадян, а не інтереси однієї чи двох осіб.

Кор.: Мені відомо, що Ви разом з Віктором Коліщаком направили звернення до міського голови…
В.В.: Так, ми написали звернення, що просимо скликати позачергову сесію. Підписалося 24 депутати. Повинна була бути планова сесія, але її чомусь відмінили, хоча якраз на ній планувалося вирішити це питання. Тому ми написали звернення. Але найцікавіше сталося далі: після дзвінку секретаря міської влади депутати почали відкликати свої підписи, наводячи такий аргумент: „Як же ж ми підведемо секретаря міськради?” Вибачте, а вас хто обирав – секретар чи люди?! Вам цікаві інтереси чи амбіції?
На сьогоднішній день вже 4 депутати відкликали свої підписи. Щоб взагалі скликати сесію, потрібен мінімум 21 голос. Тому в мене є до вас, шановні громадяни, які сьогодні за статусом є виборцями, прохання: зверніться до цих депутатів і запитайте – чому відкликали свої підписи?
Велика проблема в тому, що багато депутатів є залежними від дій міського голови. Простіше кажучи, вони є керівниками комунальних підприємств. З ними укладається контракт лише на рік, через що і керівник не може себе реалізувати, і колектив не досить ефективно працює. А якщо цей керівник повів себе не так, як треба, то міський голова не продовжить з ним договір. Саме це й стримує людей, бо і директори шкіл, і головні лікарі, і комунальні підприємства – всі мають такий контракт з міським головою. Тому на сесію ми хотіли винести два питання: про продовження оренди підприємства, щоб не ускладнювати життя, і ліквідацію цих договорів. На моє переконання, це надзвичайно велике гальмо, бо керівник і сам не розвивається…

Кор.: І не може розвинути ту галузь, де працює.
В.В.: Абсолютно вірно. Бо якщо під тиском робити так, щоб тебе не вигнали, і бути задоволеним всупереч інтересам громади, яка тебе обирала, то для чого ми йдемо в депутати? Повірте, питання з ринком досить серйозне, на всю Україну. Я не думаю, що слід з нашого міста цей „бруд” підіймати.

Кор.: Бо це буде на сміх усій країні?
В.В.: Саме так! Тим більше – робити це, коли наближається зима, враховуючи теперішню тенденцію зниження процесу торгівлі та зменшення доходів населення…

Кор.: Скажіть, будь ласка, а правда, що депутати, які відкликали свої підписи, усі належать до однієї політичної сили?
В.В.: Так, лише два депутати з провладної групи підписали звернення, але після розмови вони зразу відкликали підписи. Жоден депутат з БЮТ не підтримав скликання позачергової сесії.

Кор.: Виходить, у міській раді багато різних партійних фракцій, але рішення приймає чомусь одна?
В.В.: Я розумію – якщо міському голові нав’язувати якісь питання про посади чи інші, як він може відповідати за результат роботи? Тому, коли формувалася міськрада, я спілкувався з міським головою, і казав йому: ”Сергію Івановичу, мені нічого не треба. Давайте так – ми потиснемо руки і будемо працювати в одному напрямку. Я готовий Вас підтримати”. Було таке, що 31 голос був визначальним до конкурсу з земельними аукціонами, в інших питаннях, і лише наша фракція «Блок Вікарчука» підтримала БЮТ. Ми всі працювали нормально…

Кор.: Ви сказали, що на минулих виборах були активним учасником цього процесу. Чому цього разу Ви не йдете у кандидати на посаду міського голови?
В.В.: Питання провокаційне, але я дуже дякую Вам за нього. Хочу сказати, що не всі люди можуть бути мерами. Вчора ми спілкувалися з Німеччиною і звідти мене питали: „Слухайте, допоки у Вас буде такий бардак?” Я спочатку не зрозумів, думав, прогнози мають робити. А людина каже: „Доки ви будете вважати міського голову царем і богом, доки ви не зрозумієте, що наймаєте робітника на роботу, що ви йому платите гроші – доти в вас буде така ситуація! Ви обираєте міського голову як фахівця і платите гроші йому, його заступникам, начальникам управління”. Я нещодавно був в Стокгольмі. Там кожний громадянин міста може прийти на засідання сесії і подивитися, як той чи інший чи депутат голосує і чи він достойний відстоювати інтереси громади. Оце і є наша сама велика проблема. Сьогодні я не йду на посаду міського голови, але беру активну участь в підтримці Віктора Коліщака. Найбільша проблема в тому, що на сьогоднішній день в нас немає фахівця. Це без образ, не переходячи на особистості. Хто повинен бути міським головою? Людина, яка є господарником. Тому за кордоном, щоб людина отримала статус працівника якоїсь управлінської ланки, йому дають бізнес, і півроку він мусить попрацювати. Якщо він нездатний його стримати на тому самому рівні, не наростить прибутковість, то не отримає сертифікат управлінця, бо це означатиме, що він просто не може господарювати. Людина, яка приходить на посаду мера, повинна бути господарником.
Чому Коліщак? Вперше за 8 років є можливість, щоб містом управляв господарник – людина, яка створила бізнес. Мало того, він ще й має адміністративний досвід управління: заступник голови облдержадміністрації, голова районної адміністрації. У кожної людини повинні бути дві спокуси в житті – випробування владою і грошима. Якщо вона їх проходить – вона нешкідлива для суспільства, її можна обирати та давати їй повноваження.

Кор.: Ви сказали, що „бюджет міста формуємо ми”. Ви також підприємець, і сплачуєте податки. Якщо моїми коштами формується бюджет, то він має працювати на мою користь, на Вашу і на користь усієї громади. Чи раціонально використовуються кошти міського бюджету? Ви, як депутат, берете в цьому якусь участь?
В.В.: Нажаль, на сьогоднішній день у нас в місті не розуміють, що таке бюджет. Керівники думають, що це якась коробка, в якій є гроші, їх можна звідти взяти і користуватися. А бюджет – це гроші платників податків. Його формують усі, і я в тому числі. Уявіть, що буде, якщо у вас вдома лежать гроші в шафі і хтось взяв із сім’ї і не туди їх направив? На сьогодні чиновники просто безкарні. До прикладу, виплатив чиновник допомогу – аплодують: „Боже! Він мені 200 гривень дав!” Питаю: „Звідки взяв?” Відповідає: „З бюджету”. А хто бюджет сформував? Отже, людині дають її власні гроші! Допомога, це коли людина витягла кошти зі своєї кишені. Я готовий кожному подивитися в очі за кожне голосування, яке було у міськраді. Інколи виникають питання, а міський голова каже: „Ну, це ж депутати прийняли”. Я перепрошую, але ж міський голова це рішення підписав! Він має повноваження заветувати будь-яке рішення сесії, якщо вважає, що воно суперечить інтересам громади, якщо він дійсно є керівником, власником структури, і буде звітувати перед людьми. Тому відповідальність за весь процес лежить на міському голові, бо він підбирає команду, управляє, формує життєдіяльність міста. І заступнику, і самому міському голові платять гроші за те, що вони виконують свою роботу. Це не просто представницька посада, як, наприклад, депутата. Мені не платять гроші за те, що я відстоюю інтереси громади. Але всі чиновники, які у нас є, отримують зарплату з бюджету.

Кор.: Як Ви вважаєте, мер міста може бути у якійсь партії? Чи краще, щоб на нього ніхто не впливав і він був позапартійним?
В.В.: Я до сьогоднішнього дня є позапартійним, хоча йду з політичною партією «Єдиний центр». Адже, згідно законодавству, людина не може бути самовисуванцем, якщо вона є кандидатом у депутати або на міського голову. Чому «Єдиний центр»? Тому що існує дуже лояльна співпраця з цією партією. Ми домовилися з Києвом так: містом мають управляти фахівці, і мусить бути незалежний міський голова – господарник. На минулих виборах партія протягнула міського голову, а зараз міський голова хоче протягнути партію. Це ми говоримо про реалії. Тому я Вас абсолютно підтримую – мер має бути для людей, а не вони для нього. Я завжди пояснюю людям: якщо вас на сьогоднішній день все влаштовує, то, можливо, така влада й має залишатися. Але якщо ви бачили, що десь краще, то треба змінювати, бо те, що ми робимо щодня, не приведе до покращення, ми залишимося на тому ж рівні, або донизу підемо.
За все, що є на сьогоднішній день, має відповідати провладна партія, яка була при міському голові, та сам мер, бо йому точно ніхто не заважав брати людей на посади заступників, начальників управління, і т.д. Але, на моє суб’єктивне переконання, була допущена помилка – формували за політичною прихильністю. Коли я прийшов на посаду голови адміністрації Красилівського району, то не звільнив жодної людини. Єдиний в Україні! Якщо б я їх позвільняв, то тоді вважали би, що вони у чомусь винні. Я був єдиним позапартійним головою райадміністрації в Україні – з 570-ти голів.
Коли ви обираєте людину на посаду, ви мусите її контролювати і вимагати якісного виконання роботи, яка на неї покладається. За останні 4 роки місто зупинилося, і «летить» до самого низу. Якщо ще раз ми оберемо такого мера, то станеться катастрофа. Колись Хмельницький був кращим, був базар, приток грошей – все нормально. Зараз ми їздимо або в Тернопіль в аквапарк, або до Вінниці. Вінничани обрали людину не з кабінету, а господарника, і сьогодні у них і дороги зроблені, і прибудинкові території, і дитячі майданчики, і сьогодні там відсутнє ганебне ставлення до людей. І це лише тому, що людина знає, за що вона відповідає, бо бізнес зобов’язує брати на себе слово і нести відповідальність, адже свій імідж ніхто не хоче зіпсувати. Якщо чиновник стає на посаду – ми повинні питати його за якість виконання роботи.
Я застав такого чудового чоловіка, як Михайло Чекман – був його довіреною особою на останніх виборах. Коли він щось говорив, то обласні керівники повністю прислуховувалися до його слів. Тому багато залежить від позиції міського голови.
Хочу розповісти про проблему з будинком по Храновського, 16/2. Там є підстанція, яка живить будинок, є каналізаційна система, є газові мережі. Але вже 4 роки люди не можуть передати ці мережі – немає кому обслуговувати! Мало того – вони 2 чи 3 роки користувалися послугами і не мали кому заплатити за них! Це нормальне відношення?! На Новий рік їм відрізали світло – і ніхто не хотів приїхати! Це питанні розглядали і півроку тому, і на останній сесії, але люди повідомляють, що ніхто так і не прийшов. Я не кажу, що всі заступники не працюють – деякі працюють, але, нажаль, небажання когось «зверху» виконувати ту чи іншу роботу призводить до такої ситуації. Це не амбіції, а факт – можуть бути серйозніші наслідки, ніж ті, що є зараз.

Кор.: Нещодавно в газеті писали, що Ви єдиний з депутатів, хто не проголосував за виділення 400 тисяч на комунальну аптеку. Ви так не любите комунальні аптеки?
В.В.: Я люблю! Але віддати на комунальну аптеку 400 тисяч – це найбільший фарс, який лише можна було придумати. Комунальне підприємство за минулий рік заробило 150 тисяч, а ще 400 їм дали «на поповнення статутного фонду». Просто так дали гроші комерційній структурі! Питаю: „Для чого?” Відповідають: „Ми будемо робити дешевші ліки і наркотики продавати”. Я кажу: „А не простіше було б просто поговорити з іншими аптеками, щоб вони могли продавати ці наркотики, щоб ми могли ці 400 тисяч не давати?” Ніхто навіть не поворухнувся! Якщо ви вже так хочете допомогти цій аптеці – то позичте ці гроші, а не беріть їх з бюджету! Це ж гроші людей забрали і віддали комерційній структурі! Можна було просто дати їх міській лікарні – нехай закуплять найнеобхідніші ліки.
У жахливій ситуації й «Водоканал»: на сьогодні міськрадою не компенсована 15-тимільйонна різниця в тарифах. І з його керівником паном Івановим так само уклали угоду на один рік, і він не може нічого зробити! Ви розумієте, скільки грошей потрібно на відновлення мереж? А якщо завтра це все почне „рвати” – якщо не при цьому міському голові – то при наступному? Питання навіть не в водопостачанні, а у водовідведенні. Наступна ситуація – «Електротранс». Так, питання є, але на сьогодні там майже 2 мільйони заборгованості по зарплаті! Люди з липня не отримують грошей! Але «треба поплескати, бо влада все зробила правильно!» За все це має відповідати головний господарник міста. Я зацікавлений в якості та ефективності використання грошей та в ефективності використання грошей. Це стосується і ремонту доріг, і усіх сфер.

Кор.: Часто можна почути: «Ми піклуємося про малий і середній бізнес». Ви є підприємцем. Вам особисто допомагає влада у Вашій підприємницькій діяльності?
В.В.: Коли людина не їздить за кордон, чи не бачить чогось кращого, вона не знає, до чого варто прагнути. Коли ми поїдемо в Латвію, Естонію або навіть до Білорусі, то побачимо, як сильно ми відстали. Там всі розуміють, де вони працюють, за що відповідають. Якщо, дасть Бог, хмельничани оберуть нашу команду, може, й доживемо до того часу, коли чиновник буде приходити до бюджетоформуючої структури – до приватного підприємця, приватної структури і запитувати: «Скажи, друже, як тобі допомогти, щоб ти краще працював?» Для нас зараз це з області фантастики, але так живе нормальне суспільство. У мене є клуб «СВ». Так, там є ресторан – бо це місце проведення культурного відпочинку людей. Але, крім ресторану, у нас є більярд і прекрасний басейн з очисткою, і тренажерний зал. Тобто, ми багато віддали для розвитку спорту, проводимо багато заходів для дітей, для багатодітних сімей. Це все проводиться за мої гроші – тобто, я спонсорую, допомагаю. Це поклик душі. Але, якщо місяць тому в мене закінчилася оренда і за цей місяць мені за різних причин її не підписали – це проблема. Мені кажуть: «Що Ви про міського голову чорний піар кажете?» Але я розказую, які в мене сьогодні є проблеми. Я міського голову обираю, я є суб’єктом виборчого процесу Хмельницького. Я зробив дитячий майданчик біля «СВ», облаштували всю територію, щоб там відпочивали дітки. Але я вже заплатив штраф за один та другий майданчик. Як Ви вважаєте, це допомога мені? Це нормально?
Влада повинна турбуватися за людей. Тому ви приймаєте рішення. І рішення, яке ви приймете, буде абсолютно правильним, бо це ваше рішення. І вам цілих 4 роки з депутатами і міським головою жити в злагоді й порозумінні.

За матеріалами прямого ефіру 33-го каналу