https://moyagazeta.com/

Петро Капусняк: «Депутат має бути справедливим»

– Ви сьогодні озвучували дуже кричущі цифри. Дійсно, коли починаєш аналізувати те, як розподіляється бюджет, чи прослідковуються та чи дотримуються пріоритетів – з боку видається, ніби десь усе викривлено. Прокоментуйте, будь ласка, ще раз зміни до кошторису області для читачів газети.

– Я депутат чотирьох скликань –уже давно. Я завжди виступаю і кажу про речі так, як є насправді, оскільки вважаю, що бюджет має бути більш-менш справедливим. Але, чесно кажучи, він таким майже не буває. Коли була мажоритарна система виборів, кожен з обранців більш-менш мав свою точку зору, а зараз депутати обираються за пропорційною системою і, відповідно, треба дотримуватися дисципліни фракції. Хоча, як Ви можете бачити, мені фракція не забороняє мати свою думку. Але я переконаний в тому, що сьогоднішній бюджет (додаткові 62 мільйони, що розподіляються, а фактично – 120, оскільки 62 мільйони – це кошти обласного бюджету, а ще 60 виділив Кабінет Міністрів) – це кошти не зароблені, хоча на сесії я цього не казав. До речі, я згідний з позицією Віталія Олуйка, який зробив наголос на тому, що треба відслідковувати кожну цифру. На комісії ми вносимо пропозиції, але Хмельницька обласна адміністрація на зауваження, як правило, не реагує. Таке відбувалося не один раз. Зараз проголосували, оскільки треба людям платити зарплату. Сьогодні бюджет управляється вручну як в масштабах держави, так і у масштабах області. Деякі речі Іван Васильович знівельовує і вносить на розгляд у сесійну залу. Але його теж на все не може вистачити.

– І є ризик того, що ці кошти «проїдяться»…
– Так. Тим паче, будемо говорити, що сьогодні ми нічого не дали на капітальне будівництво, на будівництво доріг, на підтримку сільського господарства. Я завжди виступаю за те, що краще виділити в сільське господарство кошти для людини, який має 4-5 гектарів. Ми цього селянина, фермера, ніколи не фінансуємо. Бюджет фактично складався у «ручному режимі», і згідно з ним ми віддаємо кошти на зарплати у сільські ради та бібліотекарям. Якщо нестача у бюджетах сільрад виникла внаслідок виплати завищених премій посадовцям – тоді я не згоден з рішенням щодо додаткового фінансування цих бюджетів. У нас вже були випадки, коли голови сільських рад незаконно отримували додаткові виплати. Таких працівників просто звільняли з посад. А ось якщо кошти було використано на ремонт школи чи поліклініки або іншим чином на користь громади – тоді обов’язково треба підтримати такі органи місцевого самоврядування коштами.

– Петре Карповичу, ось Ви сказали на сесій «на поздоровлення». Що це таке? Кого будемо вітати?
– Передовиків! Хоча сьогодні я виступаю проти Дошок Пошани. У жодній країні світу немає такої дошки, її немає навіть у столиці, на виставці досягнень. На це витрачається 35-40 тисяч, а подібне відзначення ніяк не стимулює працівників. Його престиж давно знівельовано. Що стосується засобів масової інформації – ми виділяємо 500 тисяч на висвітлення діяльності органу виконавчої влади.

– А як же бути з тим, що муніципальні ЗМІ мають висвітлювати діяльність державних органів влади безкоштовно?
– Ну от і виходить, що треба все-ж таки платити…

– Цих витрат можна було уникнути?
– Так, напевне можна було.

– Тим паче що є офіційна газета – «Подільські вісті»?
– Ні, на «Подільські вісті» ми не виділяємо нічого, ми не датуємо це видання. Мова йде в основному про телебачення.

– Як Ви вважаєте, яка доля очікуватиме на бюджет-2010?
– Я вважаю, що він не буде прийнятий взагалі: ні державний, ні обласний – ВРУ не спроможна наразі прийняти такий документ.

– Які загрози для економіки існуватимуть у такому разі?
– Які загрози? Сьогодні фактично 1/12 фінансуватиметься за минулорічним бюджетом – очікувати прийняття головного кошторису країни до виборів не варто з дуже зрозумілих причин. Сьогодні кожен кандидат та політична сила бажає сподобатися людям. Я переконаний у тому, що сьогодні слова Ющенка про те, що надруковано 30 млрд. гривень – це є правда. До речі, я сьогодні нічого не сказав про грип – хоча мав про це сказати. Президентом вірно було сказано: давайте зменшимо дохідну частину, натомість на мільярд збільшимо витратну, і тоді буде проголосоване виділення 1 млрд. гривень на боротьбу з грипом. Верховна Рада не захотіла так вчинити, а замість цього взяти неіснуюче – надруковане, будемо казати так.

– Давайте повернемося до нашої сесійної зали. Ваша порада зі сторінок «Моєї газети» майбутнім депутатам. Яким має бути депутат?
– Справедливим. Щоб він зважав на те, що в результаті його діяльності матиме громада в цілому. Але не моя одна громада – Новоушицька, а громада області в цілому. Але якщо у Хмельницькій області більшість районів такі, як наш – дотаційні, ми не можемо сьогодні заробляти, то треба знати проблеми районів і повністю аналізувати дохідні та витратні частини кожного районного бюджету, а також ретельно слідкувати за використанням кожної копійки з виділених обласним бюджетом коштів.

Спілкувалася Міла Солнцева