https://moyagazeta.com/

«Платіть податки – і ставки зменшаться!»

Що вони думають про проект нового Податкового кодексу? Про це та багато іншого редакції «Моєї газети+» розповідає
Начальник податкової міліції ДПІ у м. Хмельницькому підполковник податкової міліції Сергій Полугар.
 

Кор.: Сергію Степановичу, перш за все, розкажіть, будь ласка, про себе. Ви вже більше десяти років працюєте в податковій?
С.С.: Так, одинадцять років. Спочатку я працював в Хмельницькому відділі внутрішніх справ, у карному розшуку, а з 1999 року працюю в податковій міліції – на різних посадах: почав оперативним працівником, був заступником начальника відділу податкової міліції, став начальником одного податкового відділу, потім іншого. На сьогоднішній день очолюю відділ податкової міліції м. Хмельницького. 2,5 роки працював тут, потім був у міжрайонному відділі, а з жовтня – це вже майже 9 місяців – я знову тут.
 

Кор.: Чим відрізняється специфіка податкової від просто карного розшуку? Здається, завдання та цілі ті ж самі, але що для Вас є новим?
С.С.: Взагалі, до 1996 року підрозділ податкової міліції був при МВС. Тоді приєднали податкову міліцію до податкової інспекції і вже потім створилася податкова адміністрація. Саме податкова інспекція створилася 2 липня 1990 року – тому зараз ми святкуємо 20-річний ювілей. Чим відрізняється робота податкової міліції… Після створення податкової інспекції неодноразово мінялося законодавство, відповідно мінялася й специфіка роботи. На сьогоднішній день в основному увага зосереджується на виявленні важких злочинів у сфері оподаткування. Це і є основна стаття, яка підслідна податковій міліції, – стаття 212 Кримінального кодексу України (“Умисне ухилення від сплати податків”).
 

Кор.: І які ж по цій статті критерії та покарання?
С.С.: Є різні терміни. Кожного року сума ухилення від сплати податків для притягнення до кримінальної відповідальності змінюється – збільшується. Якщо на першу частину умисне ухилення від сплати податків, тобто ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в значних розмірах – 434,5 тис грн., то на другу частину – у великих розмірах – вже 1 млн. 303 тис грн., і на третю частину – в особливо великих розмірах – 2 млн.172,5 тис грн. Це враховується, якщо керівник – суб’єкт господарської діяльності умисно ухилився від сплати податків на зазначені суми. Відповідно, якщо ми зібрали матеріали і довели умисел, що людина навмисно приховала податкиі, проводиться перевірка податковою інспекцією, вноситься повідомлення, рішення. Зараз існують такі вимоги, що у більшості випадків сума має бути узгодженою, тобто, якщо проходить апеляційне оскарження чи судове – тут є проблемним як порушити кримінальну справу, чи порушувати взагалі, чи можна направити до суду. Є в цьому проблеми, тому що сума не узгоджена. І якщо ці кошти донараховані, ми доводимо, що вони умисно несплачені керівником підприємства.

Перша частина – штраф від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Друга частина карається штрафом від 500 до 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2-х років, або обмеженням волі на строк до 5-ти років з позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років.

І, як я вже казав, на даний час особлива увага приділяється виявленню важких злочинів. Важкий злочин передбачений частиною третьою ст. 212, яка передбачає покарання: позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років з конфіскацією майна.

Кор.: Але у попередньому Кримінальному кодексі, здається, фігурувала інша стаття…
С.С.: Так, у попередньому кодексі від 1960-го року була стаття 148 “Ухилення від сплати податків”. У новому КК це 212 “Ухилення від сплати податків” вже доповнена 4-ою частиною. Це означає, що особа, яка вперше вчинила діяння, передбачені частиною першою та другою цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки – збори, а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою.
Що це означає? Якщо ми доводимо умисне ухилення від сплати податків службовою особою, передбаченою частиною першою або другою і особа відшкодувала завдані державі збитки, які ми нарахували, то суд може прийняти рішення про звільнення цієї особи від кримінальної відповідальності. Тобто, це пом’якшуюча обставина.
 

Кор.: А Ви можете процитувати якісь конкретні результати?
С.С.: Звичайно. На сьогоднішній день ми можемо підбити підсумки майже за 6 місяців. Основна увага в цьому році приділялася виявленню підслідних злочинів у Податковій міліції. Згідно кримінально-процесуального кодексу, у нас визначена підслідність, тобто кому які злочини підслідні: Прокуратурі, органам внутрішніх справ, СБУ, чи нам – Податковій міліції. «Наші» статті: 212, 204, 209, 216, 207, 208, 218. Кримінально-процесуальним кодексом визначено, що це ті злочини, по яких має працювати податкова міліція. Але, звичайно, нам не заборонено виявляти інші злочини. За нашими матеріалами можуть порушуватись кримінальні справи Прокуратурою.

Кор.: І були порушені?
С.С.: Так, звичайно. Ми в цьому напрямку також працюємо. У цьому році більше уваги зосереджено на основних завданнях і, як результат, ми маємо на 2010 рік 8 підслідних злочинів. Порушено 5 кримінальних справ за ст. 212. У минулому році було 4. Всі вони порушені за частиною третьою.
 

Кор.: А якщо справа доведена, то кошти потрапляють у бюджет? Багато?
С.С.: Є різні ситуації, по кожній справі окремі нарахування, відповідно, і стягнення. Але можна сказати, що на сьогоднішній день з початку року по кримінальних справах вже відшкодовано 943 тисячі гривень. Ще трохи – і буде мільйон!
 

Кор.: Ну а, так би мовити, яка в загальному плані зараз криміногенна ситуацію в Хмельницькій області? Ми «у лідерах» (не дай Бог, звичайно), чи все гаразд? Яка специфіка злочинів?
С.С.: Я не готовий зараз сказати, на якому місці ми знаходимося по ухиленню від сплати податків, але існують рейтингові показники по кожному напрямку податкової служби, в тому числі і по лінії Податкової міліції. Що стосується виявлення злочинів про ухилення від сплати податків, то наша область на рівні держави входить у першу десятку. Що стосується м. Хмельницького, то на сьогодні за своїми рейтинговими показниками Податкова міліція міста знаходиться на першому місці в Хмельницькій області.
У нас існує 4 міжрайонних відділи Податкової міліції: ДПІ у м. Хмельницькому – це наш, Хмельницької МДПІ – базується на території Хмельницького району, обслуговує 9 районів Хмельницької області, третій – Кам’янець-Подільської ОДПІ. Хоча, ні, це було в Хмельницькій МДПІ у відділі Податкової міліції 9 районів, а зараз з 1 червня вже 8, тому що Ярмолинецький район перейшов на обслуговування до Кам’янець-Подільського відділу Податкової міліції. Він перейшов у Городоцьку МДПІ, а Кам’янець-Подільський відділ Податкової міліції обслуговував Городоцьку МДПІ і тепер він вже відповідно обслуговує Ярмолинецький район. І четвертий відділ Податкової міліції – Славутський, там також ОДПІ.
 

Кор.: Якою є специфіка порушень, злочинів нашого регіону? На чому, як би мовити, спеціалізуємось?
С.С.: На чому спеціалізуємось? У більшості випадків кримінальні справи порушуються в сфері будівництва. Досить недавно ми порушили кримінальну справу: підприємство виступає генпідрядником, в свою чергу, замовляє роботи в субпідрядника. Відповідно, субпідрядники – приватні підприємці, які є пов’язаними особами, що працюють на цьому ж підприємстві. Вони ж і оформляють акти виконаних робіт. Зазначене підприємство формує собі податковий кредит і валові витрати за рахунок цих підприємців. Разом з тим, зазначені підприємці не мають найманих працівників. У ході збору матеріалів встановлено, що виконували роботи фізичні особи, з якими розраховувалися готівкою. А кошти на це надходили, до речі, з Державного бюджету, тому що будувалися бюджетні установи…
 

Кор.: Бюджетні? Тобто, вони проходили тендер?
С.С.: Так, підприємства виграли тендер, відповідно, роботи зроблені, але разом з тим неправомірно сформований податковий кредит, тому що виконували роботи не підприємства-платники ПДВ.
 

Кор.: І що загрожує цьому підприємству?
С.С.: Вже порушена кримінальна справа за частиною 3-ю ст. 212. Зараз ведеться слідство. Частина третя, як я вже говорив, – позбавлення волі на строк від 5 до 10 років особам, яким буде пред’явлено обвинувачення. Я думаю, що це буде найближчим часом.
 

Кор.: А який «інструментарій» у Вас відслідковує ці процеси? Яким чином ви знаходите порушників?
С.С.: Працівники податкової міліції мають право займатися оперативно-розшуковою діяльністю. Також ми керуємося законом про державну податкову службу, та законом про міліцію. Відповідно, проводиться відпрацювання підприємств, особливо тих, в яких низька податкова віддача. Одразу звертається увага на те, чому податкова віддача низька, адже підприємства створені для того, щоб сплачувати податки. Від валового доходу вираховується, який відсоток сплачує підприємство у вигляді податків. Потім ми розглядаємо, за рахунок чого підприємство формує валові витрати, за рахунок чого формує податковий кредит. З 2008 року у нас існує досить непогана база даних, є додаток 5 до Декларації по ПДВ, за рахунок чого у цій базі видно всіх контрагентів. І ми бачимо, які контрагенти надають ті чи інші послуги, постачають ті чи інші товари. Видно, скільки у тих підприємств найманих робітників, які податки сплачують зазначені підприємства, чи доцільно проводити ті чи інші операції. Для прикладу, – постачання металобрухту відбувається з Дніпропетровська чи з Донецька в Хмельницький, і потім він продається знову в Донецьк. Виникає питання: для чого продавати з Донецька в Хмельницький брухт, а потім через декілька днів знову його реалізовувати в Донецьку область?
 

Кор.: То для чого такі важкі схеми?
С.С.: Заготівля проходить на території м. Хмельницького у фізичних осіб, щоб сформувати свій податковий кредит від юридичної особи. Тобто від підприємства з ознаками фіктивності, як правило, з іншого регіону – для того, щоб важче було нам працювати, формується податковий кредит від зазначених фіктивних суб’єктів господарської діяльності, які в подальшому чи скасовуються, чи банкротують. Тобто, це і є схема ухилення від сплати податків.
 

Кор.: Скажіть, будь ласка, Ви маєте право контролювати гральній бізнес? Це входить у вашу компетенцію?
С.С.: Що стосується грального бізнесу, на сьогоднішній день – це заборонений вид господарської діяльності, кримінальна відповідальність за який передбачена статтею 203 Кримінального кодексу.
 

Кор.: Але Ви ж знаєте, що у місті працюють подібні точки? Це ж не секрет… Чи Ви «не в темі»?
С.С.: Так, це регулюється статтею 203 Кримінального кодексу “Зайняття забороненими видами господарської діяльності”, що, згідно кримінально-процесуального кодексу, підслідне органам внутрішніх справ. За великим рахунком, ми можемо виявляти і передавати інформацію до ОВС. Адміністративним Кодексом передбачено, що для того, щоб зафіксувати і потім притягнути до кримінальної відповідальності осіб, які займаються цією діяльністю, щоб довести, що дійсно є цей зал гральним і там здійснюється діяльність “гра”, гравець має отримати кошти, виграні ним. Лише тоді можна казати, що це гральний, а не розважальний бізнес. Сьогодні вони усі говорять, що це розважальні атракціони, тобто, там виписують бонуси, якими гравець може скористатися для подальшої гри. Обов’язково на гравця необхідно скласти адмінпротокол, передбачений статтею 181 Адмінкодексу. Тільки тоді юридичні підрозділи ДПС (державної податкової служби) зобов’язані при встановленні таких фактів звертатися до суду.
 

Кор.: Тобто, виходить, що гравець також бере на себе удар?
С.С.: Звичайно.
 

Корр.: Тому нічого й не розкривається…
С.С.: Знову ж таки, 181 стаття Адміністративного Кодексу підслідна органам внутрішніх справ. Навіть якщо ми беремо людину, яка буде грати і потім отримає виграш. Потрібно, щоб працівники органу внутрішніх справ склали адміністративний протокол на цього гравця і в подальшому треба приймати рішення щодо незаконної господарської діяльності по ст. 203. Тобто, є деякі проблеми, що стосується бонусів, отримання виграшу…
 

Кор.: Отже, гравці не виносять готівку.
С.С.: Саме так. Але я не виключаю випадків, що є заклади, де виплачуються виграні кошти. З часу введення закону, нами є вже встановлено декілька випадків. У поточному році нами виявлено 2 зала.
 

Кор.: А можете сказати, які? Це ж не є таємницею.
С.С.: Можу сказати. Один зал по вулиці Львівське шосе – матеріали передані до суду. У цьому році судом винесено відносно ще одного підприємця Рішення про застосування фінансових санкцій у розмірі 5 мільйонів. І винесено рішення відносно однієї юридичної особи – знову ж таки 5 млн. фінансових санкцій. Вилучено: в одному залі 18 гральних автоматів, щодо іншого немає під руками довідки.
 

Кор.: А скільки взагалі було вилучено гральних залів, гральних автоматів?
С.С.: З початку цього року було вилучено 49 одиниць комп’ютерів.
 

Кор.: Тут також використовувалася схема з бонусами? Зрозуміло, що ще шито білими нитками. Якби були лише бонуси – ніхто б не тримав ці заклади, ніхто не вкладав кошти би у дороговартісні автомати.
С.С.: Звичайно.
 

Кор.: Що взагалі казати, якщо на сьогоднішній день гральний бізнес “кришують” люди, які є депутатами, чи сидять у Кабміні… Дуже довго ще нам доведеться налагоджувати порядок.
С.С.: Не готовий я про це говорити, не знаю, хто тут в нас “кришує”.
 

Кор.: А Ви чули про ситуацію, коли мер Сергій Мельник прямо на сесії запитував у начальника міліції Птащука В.К., який саме тоді звітував: “Коли ж ви вже зачините те “Токіо”? Яка ситуація по “Токіо”?
С.С.: Там є юридична особа, мають ліцензію. Нашими працівниками податкової інспекції було проведено вже дві перевірки в цьому році. Нарахували штрафів близько 7 тисяч гривень.
 

Кор.: Тобто, проблеми вже немає і питання закрито?
С.С.: Як закрито? Ми постійно проводимо перевірки таких закладів як ресторани, кафе, бари.
 

Кор.: Скажіть, а взагалі у Хмельницькому й області були Вами виявлені нелегальні незареєстровані підпільні точки, замасковані під Інтернет-клуби?
С.С.: Звичайно. Там і вилучалися гральні автомати.
 

Кор.: А як ви взагалі співпрацюєте з прокуратурою, з міліцією? Перша інформація найчастіше надходить від Вашої оперативної служби чи хто на якого „звіра” западе? У принципі, ви ж робите одне й те саме, так?
С.С.: Загалом, так. Тобто, ми боремося зі злочинністю. У нас напрямок більше з податковою злочинністю. У МВС є підрозділ боротьби з економічною злочинністю.

Кор.: А підпільний гральний клуб як кваліфікується?
С.С.: Вони вже всі підпільні.
 

Кор.: Це вже не економічний злочин?
С.С.: Так, вже не економічний. Він був економічним до того часу, поки не став забороненим. Тоді власники мали ліцензію і бізнес вважався підпільним, якщо працювали без ліцензії та без патентів. Людина не сплачувала податки, тобто, не проплачувала за ліцензію, не проплачувала за патенти – тоді це був «наш клієнт». Зараз бізнес заборонений, тому ніхто ні в якому випадку не може платити податки. Хоча на сьогоднішній день є деякі законопроекти, у яких планується створення зон, в яких буде дозволений гральний бізнес. Якщо це приймуть, то, можливо, знову буде дозволений гральний бізнес на території України, і він буде в нашій компетенції. Зрозуміло, що якщо вони будуть працювати без ліцензії та без відповідних патентів, то щось поміняється, будуть нові законодавчі акти.
 

Кор.: Скажіть, будь ласка, чи можете Ви контролювати наш ринок (базар), торгівельні точки? Дрібний підприємець – це Ваша парафія чи Ви тільки на особливо крупних злочинах спеціалізуєтесь?
С.С.: Звичайно, на ринку є і крупні підприємці. На сьогоднішній день підприємці на ринку сплачують фіксований податок. Тобто, належний облік не ведеться, і поки не врегульовано, щоб платники фіксованого податку вели такий облік. Так як „єдинщики” ведуть облік, форму 10, то вони записують, скільки реалізували для того, щоб можна було прослідкувати, вийшли вони на 500 тисяч чи ні. Якщо вийшли на 500, вони переходять на загальну систему оподаткування. Що стосується ринків, то при сплаті фіксованого податку суб’єкт не зобов’язаний вести такий облік.
 

Кор.: І він буде юридично правим?
С.С.: За великим рахунком, на сьогоднішній день довести, перескочив він цю межу чи ні, досить важко.
 

Кор.: А були випадки, коли за допомогою оперативних працівників вдалося відслідкувати приватних підприємців? Чи “поки не спіймали – не злодій”?
С.С.: Що стосується роботи по ринку, хочу сказати, що з недавнього часу ми з допомогою міської влади працювали з керівниками ринків. І, використовуючи правила торгівлі на ринках, була домовленість з керівниками ринків, що при переоформленні договорів, вони заключаються тільки з суб’єктами господарської діяльності. На сьогодні це нам дало можливість вирішити питання, і на ринках вже можна говорити, що майже всі зареєстровані суб’єктами та сплачують фіксований податок. Це нормальне рішення, тому що ми ходили, перевіряли щоденно. Тільки вийшла податкова, одного почали перевіряти – ті вже закриваються. Постійна проблема. Сьогодні ми добилися того, що майже всі зареєстровані. Я не виключаю, що ще хтось може бути, Ви ж знаєте, що ринків у нас багато і торгових точок багато, тому я не виключаю того, що можуть бути декілька без державної реєстрації.
 

Кор.: Сергію Степановичу, ще таке питання: ми можемо зараз поговорити в загальних рисах про проект податкового кодексу? Як Ви оцінюєте цей проект?
Наскільки він демократичний, наскільки він витриманий в плані конституційних прав людини, бо на сьогоднішній день інспектор може опитувати сусідів, ходити робити обшук, питати, звідки холодильник? Наскільки це все логічно?
С.С.: Немає такого в кодексі, що можна проводити обшук. Там таке не передбачене. Обшук проводиться лише в рамках порушеної кримінальної справи.
 

Кор.: А оперативна робота з сусідами? А може мені цей, наприклад, холодильник подарував хороший знайомий? Я зараз на побутовому рівні спілкуюсь, чисто по-людськи. Ось сусіди „прошепочуть”, що маю, тоді Ви мене в злочині запідозрите?
С.С.: На сьогоднішній день є ряд проблем, з якими ми зіштовхуємось щоденно. Щодо збору доказової бази, то сьогодні наші платники чи неплатники користуються цими прогалинами в законодавстві. Податкова інспекція і податкова міліція, на мою думку, сьогодні досить обмежені в правах.
 

Кор.: Ви вважаєте, що у вас мало прав?
С.С.: На мою думку, на сьогоднішній день дійсно мало прав. До лютого 2005 року, згідно Закону 2322, у нас був підрозділ податкової міліції, були свої ревізори, які проводили позапланові перевірки. Але з 2005 року Податковій міліції заборонили брати участь у проведенні перевірок.
 

Кор.: А який документ забороняє вам це робити?
С.С.: Закон України про внесення змін до деяких законодавчих актів, в тому числі – до Закону про ДПС. Нам заборонили проводити перевірки та приймати у них участь, за виключенням, якщо по вказаному підприємству порушена кримінальна справа або ж заведена оперативно-розшукова справа.

Кор.: Це добре чи ні?
С.С.: Для платників (чи неплатників) добре, для держави, думаю, не дуже. 20 травня прийнято Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів і вже по інформації працівників податкової міліції (ПМ), якщо отримана інформація працівниками ПМ про ухилення від сплати податків, може бути призначена позачергова документальна перевірка без попередження платника. Раніше було за 10 днів попередження по плановій перевірці…
 

Кор.: Це якщо поступила оперативна інформація?
С.С.: Так, і, звичайно, якщо вона підтверджена.
 

Кор.: А чим вона може бути підтверджена?
С.С.: Доказами. Якщо нами зібрані ці докази.
 

Кор.: Отже, до цього має відбутися слідство?
С.С.: Мають бути зібрані якісь докази, документи. Не просто хтось подзвонив, повідомив, а ми взяли направлення, прийшли і проводимо документальну перевірку. Мають бути всі підтвердження. Цим законом збільшено терміни проведення перевірок. У залежності від суб’єкта господарської діяльності: великий він, малий, чи приватний підприємець – там свої терміни будуть. Тобто, якщо було 20 днів для великих, то зараз 30 буде.
 

Кор.: Коли я йшла на інтерв’ю, то знайома попросила запитати, чи Ви в курсі по випадку, коли представники податкової міліції буквально вривалися у “Дитячий світ” до підприємців?
С.С.: Коли це таке було?
 

Кор.: Десь місяць назад.
С.С.: Не було такого!
 

Кор.: Сергію Степановичу, а Ви сам можете прийти до свого кума, коли оперативний слідчий сказав, що він ухиляється від плати податків, та накласти на нього штраф або передати оперативну інформацію до належних інстанцій?
С.С.: Звичайно. Якщо він є суб’єктом господарської діяльності, якщо він скоює злочин, мені без різниці, що кум, що сват, що брат. Тим більше, на сьогодні є обласна податкова служба, яка також проводить перевірку, є обласна податкова міліція. Це не означає, що якщо це мій родич – йому дозволено. Якщо десь якийсь знайомий, родич, то я сам буду його націлювати на те, щоби не було в нього порушень, щоб він цим самим не підставляв мене. А якщо він десь порушив закон – нехай відповідає.
 

Кор.: Ви більше 10 років в такому активному оперативному процесі працюєте. Напевно, побільшало роботи з паперами та з кадрами?
С.С.: Ну, чому ж? Я і сьогодні особисто зобов’язаний займатися оперативною роботою, так і роблю.
 

Кор.: Але що легше – керувати чи самому працювати і відповідати тільки за себе?
С.С.: Звичайно, самому працювати легше. Тому що відповідаєш, як ви сказали, сам за себе, робиш якусь певну роботу і все. А тут відповідаєш за того працівника і за те, що він зробив і чого не зробив. Так завжди було, що на керівних посадах працювати непросто.
 

Кор.: Скажіть, а законопроекти обговорюються у Вашому колективі?
С.С.: Звичайно.
 

Кор.: Їх було багато – при усіх керівниках. Але вас, спеціалістів, запитували, з вами радились? Ваша думка, як працівників податкової міліції, бралася до уваги? Чи все ж таки нам усе зверху нав’язано Кабміном?
С.С.: Як правило, починаючи від інспектора, в податковій інспекції ми періодично надаємо пропозиції, які ми хотіли би бачити до того чи іншого декларування, чи стягнення, чи сплати податку. Я думаю, що при підготовці Проекту податкового кодексу, ці пропозиції були враховані. Там же періодично надаються пропозиції.
 

Кор.: Як Ви вважаєте, влада під себе підлаштувала кодекс, чи все ж таки взяла до уваги всі нюанси, специфіку регіону? Це ж усе дуже важливо.
С.С.: Я не думаю, що влада робила кодекс під себе. Ну як це може бути? Кодекс робиться для держави.
 

Кор.: Я лише озвучую голос народу, тому й формулювання такі…
С.С.: Влада робить це для держави, а не для себе. Буде поповнення бюджету і, відповідно, будуть виплачені і пенсії, і заробітні плати і вчителям, і лікарям. На сьогодні, Ви ж знаєте, потрібно утримувати і армію, і лікарні, і навчальні заклади.
 

Кор.: До вас іде молодь? Як легко до вас влаштуватися чи потрібно років 10 відпрацювати? Що про зарплату скажете?
С.С.: У нас в основному працює молодь, але плинність кадрів велика. Важко працювати, самі розумієте. Зарплати… Працівник-оперативник, який працює від 2 до 5 років, отримує заробітну плату десь до 1500 грн. Це не є нормальним, тому що він працює в ненормований робочий день, допізна, і в суботу, і в неділю. Так само і інспектор. Сьогодні інспектор отримує 1200 грн. Відповідальність і ризик – все є.
 

Кор.: Але давайте згадаємо про щось оптимістичне напередодні свята і для підприємців. У що потрібно вірити і з чим всередині жити, щоб йти далі?
С.С.: Сьогодні пропонується зменшення ставок податків щодо ПДВ, щодо прибутку в Податковому кодексі. Тобто, не все так погано.
 

Кор.: А звітність?
С.С.: Сьогодні вона набагато спрощена. Ми самі пропонуємо, закликаємо, щоб подавали в електронному вигляді, не стояли в чергах. Я вважаю, що це зроблено для платника. І сьогодні існує спрощена система – єдиний податок, для юридичних і для фізичних осіб.
Ось, наприклад, ми працюємо з таксистами, щоб вони реєструвалися. Це є проблемою. І, як Ви знаєте, на сесії і на Виконкомі підіймалося питання по таксистам. Сьогодні сплата єдиного податку для ПП, який надає послуги таксі, 60 гривень на місяць. Ви, я думаю, іноді користуєтеся таксі. Що скажете – це багато чи мало? Це – „мізер”! Але змусити їх зареєструватися – це ціла проблема.
 

Кор.: А технічно це неважко? Чи потрібно бігати по кабінетам, збираючи довідки?
С.С.: Абсолютно! Є єдине вікно, подали документи. Нам в електронному вигляді приходить, що вже зареєстровано.
 

Кор.: Скажіть, за який період підприємець, прийнявши рішення, може зареєструватися, наприклад, як водій такси ? За тиждень може?
С.С.: За декілька днів. Прийшов – подав інформацію. Якщо він прийшов до державного реєстратора, написав заяву, що хоче бути приватним підприємцем, паспорт, все – майже ніяких документів. Зареєстрували його. У електронному вигляді приходить до нас, що він вже зареєстрований. У подальшому він приходить до інспектора, який його курує і визначається, на якій системі оподаткування він буде: чи на фіксованому торгувати на ринку, чи буде сплачувати єдиний податок і який вид діяльності. Як на мене, той самий таксист має витратити навіть неповних два дні: якусь годину в державного реєстратора. (переписати)
 

Кор.: Звітність дуже складна? Потрібно наймати бухгалтера?
С.С.: Він має вести Форму 10: заповнювати, скільки він отримав доходу, заповнити в журналі декілька граф. Сьогодні, я думаю, що у нас всі люди мають вже середню освіту. Це як мінімум.
 

Кор.: А таксист ще й, як мінімум, має посвідчення водія.
С.С.: Так, тому немає ніякої складності заповнити звітність.
 

Кор.: Тобто, не все погано?
С.С.: Хочу сказати, що якщо б всі добросовісно платили податки, то ставки можна було б ще набагато зменшити. І вони, я думаю, будуть зменшені – якщо всі будуть добросовісно платити податки.
 

Кор.: За кордоном навіть сусіди будуть цуратися, якщо дізнаються, що ти ухиляєшся від сплати податків…
С.С.: У нас не той менталітет. У нас деякі платники, навіть з крупних підприємств, говорять: «Краще я кошти залишу десь в судових інстанціях, потрачу на юристів-адвокатів, але в бюджет платити не буду!” І потратить у три рази більше по судах…
 

Кор.: То що, замкнене коло: не хочуть давати державі, у держави немає грошей, щоб дати на соціальні програми, і пішло…
С.С.: Це ми говоримо за мораль. Потрібно всім подумати, в першу чергу, як заплатити ті податки. Тоді не буде чого кричати. І зменшаться податкові ставки…
 

Кор.: Дякую за розмову!

Спілкувалася Людмила Луніна
 

Дивіться також: Розбираємо проект податкового кодексу